Pogoda na weekend: stabilnie, ale mocno zróżnicowane temperatury

Opublikowano 6 stycznia 2023 o godz. 22:26

W weekend pogoda wyraźnie się ustabilizuje. Po przejściu piątkowego frontu z opadami śniegu opady będą występowały już tylko lokalnie. Niestety zarówno w sobotę jak i niedzielę będziemy mieli przewagę zachmurzenia. Między północnym wschodem a południowym zachodem utrzyma się duży kontrast termiczny.

Sytuacja synoptyczna

W weekend początkowo pozostaniemy w całości pod wpływem układu wyżowego znad wschodniej części kontynentu. Z czasem jednak zachodnia połowa kraju dostanie się pod wpływ zatoki związanej z potężnym systemem niżowym zlokalizowanym na północny-zachód od Wielkiej Brytanii. Ponadto na zachodzie Polski zaznaczy się mało aktywny front chłodny.

Prognoza pola ciśnienia nad Europą w nocy z soboty na niedzielę

Pogoda: Prognoza pola ciśnienia nad Europą w nocy z soboty na niedzielę

Pogoda na sobotę

W sobotę w większości kraju prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite, miejscami na południu i południowym zachodzie schodzące do umiarkowanego (u schyłku dnia nawet małego np. na Dolnym Śląsku). W ciągu dnia przelotne opady śniegu mogą utrzymywać się głównie w województwie podlaskim. Od Polski północnej i północno-wschodniej dodatkowo mogą występować mgły.

Pogoda: zachmurzenie i opady w sobotę

Temperatury powietrza w zależności od regionów będą bardzo zróżnicowane. Przeważać mają jednak te wyraźnie na plusie. W zachodniej i południowo-zachodniej Polsce termometry popołudniu pokażą nawet 9°C/10°C. Na krańcach północno-wschodnich, gdzie zalegać będzie jeszcze zimny sektor powietrza, mogą one wynieść nawet -4°C/-6°C. To oznacza, że między Dolnym Śląskiem, a Podlasiem różnice temperatur w tym samym czasie mogą dochodzić nawet do 16°C.

Prognoza temperatur na godzinę 13:00

Pogoda: Prognoza temperatur na godzinę 13:00

Pogoda na niedzielę

W niedzielę pogoda nie zmieni się zasadniczo względem poprzedniego dnia. Na północnym zachodzie w drugiej części dnia możliwe będą słabe i lokalne opady deszczu. Poza tym w pozostałych regionach bez opadów z szansą na rozpogodzenia na południowym zachodzie. Nad resztą regionów będą wciąż wisiały chmury piętra średniego i miejscami niskiego. W północno-wschodniej i wschodniej Polsce mogą okresowo pojawiać się pokrywy wiatru o prędkości 40-50 km/h.

Kontrast temperatur miedzy wschodem, a zachodem pozostanie bez większych zmian, choć ujemne wartości temperatury będą już dużo łagodniejsze. Najcieplejszym miejscem wciąż będzie Dolny Śląsk, a najchłodniejszym – Podlasie

Prognoza temperatur wg modelu ICON na godzinę 13:00 w niedzielę

Prognoza temperatur wg modelu ICON na godzinę 13:00 w niedzielę

Grafiki: mapy.meteo.pl meteologix.com, windy.com