Deszczowa i ciepła Wigilia? Pogoda na święta wg obecnych prognoz

Opublikowano 19 grudnia 2020 o godz. 18:01

Już za kilka dni wchodzimy w okres świąt, które od około tygodnia są rozpatrywane w kontekście prawdopodobnego przebiegu pogody. Jak już było wspomniane zarówno na blogu Facebookowym jak i w artykule  na blogu meteoreporter.pl, ocena pogody na okres świąteczny jest dużym wzywaniem z racji odległego terminu. Sprawdzalność prognoz wraz z kolejnymi dniami w przód szybko spada do bardzo niskiego poziomu. Dywagacje na temat pogody na święta rozbijały się przede wszystkim na temat przewagi opadów deszczu nad opadami śniegu, gdyż mieliśmy różne warianty sytuacji synoptycznych, generujących dosyć różniące się między sobą warunki pogodowe. Choć święta są już całkiem blisko, w prognozach numerycznych wciąż jest kilka niewiadomych dni. Pod lupę bierzemy tutaj przede wszystkim okres od czwartku do soboty.

Do analizy wykorzystujemy wciąż model numeryczny GFS i ECMWF z racji, że mają pełny zasięg dla okresu, który nas interesuje. Dopiero przed samymi świętami do gry wejdą najbardziej dokładne modele numeryczne, które posłużą do stworzenia oficjalnej prognozy na święta.

 

Czwartek – ECMWF

W Wigilię obszar Polski znajdować będzie się w strefie obniżonego ciśnienia albo bezpośrednio pod wpływem płytkiego ośrodka niżowego, który wędrować będzie przez nasz kraj z zachodu na wschód, niosąc opady atmosferyczne. Te dwa scenariusze wynikają z różnic między naszymi modelami.

ECMWF

Zatoka niżowa przemieszczająca się nad Polską, prowadzić ma strefę opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Wędrować ma w ciągu dnia przez południowo- zachodnią, południową, zaś wieczorem i nocą południowo-wschodnią Polskę. Lokalne opady śniegu i opady mieszane miały by pojawiać się także na północy i zachodzie.

Prognoza opadów atmosferycznych wg modelu ECMWF na czwartek: niebieskie-zielone > deszcz, różowe-fioletowe > śnieg

http://wxcharts.com

Temperatury w kraju osiągać mają na ogół dodatnie wartości. Na północnym-wschodzie mógłby wystąpić przymrozek. Najwyższe notowania temperatur wystąpić miały by w południowej i południowo-wschodniej części kraju

Prognoza temperatur na godzinę 16:00

Czwartek – GFS

Wariant pogodowy znacznie różniący się od przedstawionego wyżej. Do kraju napłynąć miały by przede wszystkim dużo cieplejszy sektor powietrza z opadami deszczu (miejscami o natężeniu silniejszym), które wędrowały by praktycznie przez wszystkie regiony kraju.

Liczne opady deszczu w czwartek

Duże różnice występują takżew prognozie temperatur. Model GFS wskazuje na temperatury od 7 do 9 stopni Celsjusza nad większością kraju. Tylko na północy spadły by one do 2-5 stopni.

Piątek i Sobota

Kolejne dwa dni to przede wszystkim ochłodzenie na terenie naszego kraju i sporadyczne opady deszczu i samego śniegu. Zarówno model GFS jak i ECMWF wskazują na opady o zasięgu lokalnym i rozproszonym. Typowanie w jakich regionach mogą pojawić się przelotne opady śniegu, jest w tej chwili bezsensowne. Na pewno pogoda będzie jednak stabilniejsza niż w czwartek.

Model GFS i ECMWF – opady atmosferyczne w piątek

Rozproszone opady deszczu mogły by występować także wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę. Podobnie jak w ciągu dnia w formie rozproszonej.

Model GFS wskazuje na wyższe temperatury w piątek, w porównaniu do prognozy ECMWF. W pierwszym przypadku temperatury wahać miały by się od 3 do 6 stopni Celsjusza, natomiast w chłodniejszej wersji jaką prezentuje drugi model – od 0 do 3 stopni.

W sobotę prognozy wyglądają w zasadzie identycznie jak dla piątku. Na ten moment ma być do stabilny pogodowo dzień z rozproszonymi opadami śniegu o zasięgu lokalnym i temperaturami wahającymi się od 0 do 3 stopni Celsjusza

Temperatury: