Pogoda na środę. Spokój nad większością kraju. Opady głównie na wybrzeżu

Opublikowano 17 sierpnia 2021 o godz. 19:15

Pogoda na środę zapowiada się całkiem przyjemnie pomimo wejścia w chłodniejszy (w stosunku do ostatnich dni) okres. Opady deszczu ograniczą się już tylko do wybrzeża, gdzie dodatkowo nadal może mocniej powiać. W pozostałych regionach Polski przewiduje się zachmurzenie małe i umiarkowane i w zasadzie brak opadów.

Kolejny dzień z chłodniejszą masą powietrza

Obszar Polski pozostaje w strefie ośrodka niżowego znad Skandynawii, który wirując sprowadza szerokim strumieniem wychłodzoną masę powietrza w szczególności nad obszar naszego kraju. Pomimo, że masa w dolnej części troposfery będzie istotnie chłodna, długotrwałe oddziaływanie słońca dostateczne ogrzeje przyziemną część troposfery, skutkując temperaturami w okolicach 20 st.C, a nawet nieznacznie więcej. Nadal obserwowany będzie zwiększony gradient ciśnienia (poziomy) skutkujący pojawianiem się umiarkowanego/silnego wiatru. Ograniczy się on jednak do północnej Polski – podobnie jak we wtorek.

Środa – Kontynuacja spływu masy polarnomorskiej

W drugiej części dnia najwyższe temperatury odnotowane będą w Polsce zachodniej i południowo-zachodniej, osiągając 21/23 st.C. W pozostałych regionach ujrzymy przeważnie od 17 do 20 st.C. Poniżej porównanie prognoz temperatur na godzinę 16:00. Wizja modelu ICON i ECMWF. Rzuca się w oczy fakt wyższych temperatur nad województwami nadmorskimi, jednak wersja modelu ICON wskazują na przewagę 17/18 st.C jest zdecydowanie bardziej prawdopodobna.

Prognozowane temperatury na środowe popołudnie (16:00) – model ICON vs ECMWF

Przelotne opady głównie nad województwami nadmorskimi. Wzdłuż wybrzeża możliwe burze, a na pozostałym obszarze przewaga stabilnej pogody

Możliwość wystąpienia popołudniowych opadów deszczu i miejscami burz obowiązywać będzie w zasadzie tylko obszar wzdłuż wybrzeża. Burze te mogą przynieść silne porywy wiatru do 70 (lokalnie 80) km/h oraz silny, ale chwilowy opad. W głębi województw nadmorskich porywy nie będą mocniejsze niż 50 km/h (miejscami zbliżona siła wiatru może wystąpić na północy województwa warmińsko-mazurskiego). Wieczorem przelotne opady deszczu mogą wejść nieco bardziej w głąb Pomorza zachodniego i środkowego, miejscami zahaczając o północ Wielkopolski oraz Kujawy. Późnym popołudniem i u schyłku dnia lokalne komórki z chwilowym opadem przejść mogą od województwa lubuskiego po dolnośląskie i wielkopolskie. Opady te będą jednak tak marginalne, że nie wpłyną na ogólny przebieg pogody, który ma być stabilny.

Prognozowany rozwój konwekcji i miejscami burz wzdłuż wybrzeża (grafika 1). Rozprzestrzenianie się opadów w godzinach wieczornych (19:00/21:00) nad województwami nadmorskimi i bardzo lokalnie na zachodzie – grafika 2+3

Grafika: meteologix.com, mapy.meteo.pl, wxcharts.com