Pogoda na środę. Aktywny ośrodek niskiego ciśnienia nad Polską. W ciągu dnia czekają nas wielkoskalowe opady deszczu i śniegu.

Opublikowano 16 lutego 2021 o godz. 18:33

W trakcie nocy z wtorku na środę nad Morzem Północnym powstanie płytki ośrodek niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, który w trakcie środy przyniesie na terenie Polski dynamiczną pogodę w postaci wielkoskalowej strefy opadów zarówno deszczu jak i śniegu. Rodzaj opadów będzie stricte powiązany ze ścieraniem się dwóch sektorów powietrza. Pierwszy o charakterze cieplejszym rozciągający się na zachodzie, południowym zachodzie częściowo południu, zaś drugi – zimniejszy, na pozostałych obszarach Polski.

Duże zróżnicowanie w rodzaju opadów pociągnie ze sobą różne warunki drogowe. W sektorze ciepła, gdzie wędrować będą opady deszczu o charakterze przelotnym i okresowo ciągłym, warunki na drodze choć będą trudne ze względu na śliskość nawierzchni, to niewątpliwe będą lepsze w porównaniu do pozostałych regionów, gdzie przez cały dzień padać będzie śnieg.

Spodziewane zróżnicowanie sektorów mas powietrza nad Polską

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą – rozkład ośrodków barycznych i frontów atmosferycznych. Spodziewany stan na godzinę 00 UTC (01:00) i 12 UTC (13:00) we wtorek

Szczegółowe prognozy modeli numerycznych dla Polski

Prognoza UMPL

Wg prognoz modelu o poranku opady deszczu o charakterze przelotnym możliwe będą od północnego zachodu po południowy wschód, natomiast strefa wchodząc do sektora zimniejszego powietrza zacznie generować opady śniegu, które rozwijać się w pasie od północy w kierunku centrum – tu w szczególności dostrzegalne jest to dla pasa od województwa pomorskiego przez kujawsko-pomorskie po łódzkie/mazowieckie. Przed południem opady rozszerzą swój zasięg oddziaływania. Na zachodzie i południowym zachodzie występować będzie deszcz już bardziej o charakterze ciągłym, natomiast w pasie od centrum po południowy wschód rozbudowie ulec ma strefa z opadami śniegu o natężeniu na ogół umiarkowanym, choć będzie ona na pograniczu silnego. Model UMPL wskazuje na możliwość rozwoju opadów mieszanych w pasie od centrum po południe. Dostrzegalne jest to w szczególności od województwa łódzkiego po śląskie i małopolskie. Stabilne warunki pogodowe panować będą natomiast na północnym wschodzie i częściowo wschodzie (częściowo Mazowsze i Lubelszczyzna).

Prognoza opadów śniegu i deszczu przez model UMPL  kolejno na godziny: 06:00, 09:00, 12:00

Prognoza SwissHD

Dla spełnienia minimalnego warunku porównania, warto zaprezentować także podgląd sytuacji przez inny model prognostyczny. Poranek wg modelu przebiegać ma bardzo zbliżonym scenariuszem do prognoz przedstawionych powyżej. Opady śniegu spodziewane są początkowo głównie na północy kraju, zaś na zachodzie deszcz i tu warto podkreślić – z możliwością występowania lokalnych opadów marznących między innymi od województwa wielkopolskiego po kujawsko-pomorskie. Z upływem kolejnych godzin widać powstanie rozległej strefy opadów deszczu w pasie od północnego zachodu po południowy zachód, z rozbudową w kierunku centrum i południa. Opady śniegu jak widać wędrować mają pasem dosyć wąskim, ale czytelnym począwszy od północy przez częściowo centrum po południowy wschód kraju.

Prognoza opadów śniegu i deszczu przez model SwissHD  kolejno na godziny: 06:00, 09:00, 12:00 (czerwony – opad marznący)

Po południu i wieczorem:

Prognoza UMPL

Sytuacja w drugiej części dnia i wieczorem jest dosyć czytelna. Wg modelu UMPL w trakcie kolejnych godzin od północy przez centrum po południowy wschód i częściowo południe, występować będą ciągłe opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i miejscami przechodzące w silne. Na zachód od strefy nadal pojawiać mają się opady deszczu, które wędrować będą od północnego zachodu w kierunku południa. Wieczorem opady śniegu powinny osłabnąć, jednak mają występować nadal, co przyczyni się do dalszego wzrostu pokrywy śnieżnej.

Prognoza opadów śniegu i deszczu przez model UMPL  kolejno na godziny: 15:00, 18:00, 21:00

Prognoza SwissHD

Model numeryczny SwissHD praktycznie odzwierciedla prognozy UMPL dla pory popołudniowej i wieczornej. Widać jednak pewne różnice np dla Polski południowej, gdzie nie jest aż tak dostrzegalny udział opadów śniegu z deszczem, a wyraźnie dominować ma sam deszcz. Jedynie na pogórzu szansa na śnieg będzie podwyższona. Także i w przypadku tego modelu prognoz widać tendencję osłabienia się opadów wraz ze zbliżaniem się do pory wieczorowej. Na godzinę 21:00 opady w całym kraju mają mieć już natężenie słabe.

Najbardziej stabilna pogoda wystąpi w przekroju całego dnia na północnym wschodzie kraju

Prognoza opadów śniegu i deszczu przez model Swiss HD  kolejno na godziny: 15:00, 18:00, 21:00

W drugiej części nocy kontynuowany będzie zanik opadów, przy czym możliwość występowania opadów śniegu najdłużej będzie utrzymywana w południowo wschodniej Polsce ze szczególnym naciskiem na obszar Podkarpacia:

Prognoza opadów śniegu i deszczu przez model UMPL w nocy z środy na czwartek (03:00)

W ciągu dnia wytworzy się duży kontrast temperatur powietrza między południowo zachodnią, a północno-wschodnią Polską. Podczas gdy na Podlasiu temperatury wahać będą się na poziomie -5/-10 st. C. tak po drugiej stronie kraju będzie to +4/5 st.C. Wzdłuż strefy potencjalnych opadów śniegu dominować mają temperatury w okolicy 0 stopnia z niewielkim przechodzeniem na plus i minus. To zaś oznacza, że padający śnieg będzie najprawdopodobniej mokry i ciężki.

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12:00 wg modelu ECMWF

Spodziewany przyrost opadów śniegu

Na podstawie uśrednionych prognoz (także tych nie przedstawionych w artykule), szacuje się, że najwięcej śniegu spadnie od województwa pomorskiego przez kujawsko pomorskie, częściowo łódzkie i mazowieckie po świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie. Tutaj spodziewana pokrywa śnieżna do czwartkowego poranka wahać ma się średnio od 5 do 10 cm. Zdecydowanie jednak należy podkreślić, że pojawić mogą się przypadki o charakterze lokalnym ze wzrostem do 15 cm (np. Podkarpacie). Na pogórzu i w górach śniegu spadnie najwięcej (możliwe wzrosty na poziomie 10-30 cm).

Uwagi: strefa opadowa w rzeczywistości może wędrować innym  torem np. bardziej zachodnią częścią, więc mapka ta jest tylko próbą pokazania najbardziej prawdopodobnego scenariusza.

Spodziewany wzrost pokrywy śnieżnej liczony do czwartkowego poranka

Inforgrafiki: mapy.meteo.pl, meteologix.com, knmi.nl