Pogoda na środę 23.02: Ostatni tak wietrzny dzień w tym tygodniu
W środę pogoda ponownie nabierze wietrznego charakteru. Wszystko za sprawą nadejścia kolejnego układu niskiego ciśnienia, ale dosyć płytkiego. Oprócz wiatru (tylko miejscami silnego), pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet sam śnieg.
Sytuacja synoptyczna
W środę obszar Polski znajdzie się w zasięgu układu niskiego ciśnienia o nazwie Bibi. Centrum niżu początkowo ulokuje się na środkowych wodach Bałtyku, ale wieczorem wkroczy nad Litwę. Z niżem związany będzie front atmosferyczny, który oddziaływać będzie głównie we wschodniej połowie Polski niosąc zróżnicowane opady.
Sytuacja synoptyczna nad Europą w środę 23.20

Pogoda na środę: opady, wiatr, temperatury
W środę najbardziej pochmurna pogoda z przewagą opadów spodziewana jest głównie we wschodniej połowie kraju, ale o świcie linia frontu atmosferycznego będzie znajdowała się jeszcze nad centrum oraz południem, gdzie generować będzie głównie deszcz o natężeniu umiarkowanym. Na północnym wschodzie w obszarze Warmii i Mazur oraz Podlasia możliwe będą opady mieszane.
Następnie wczesnym porankiem front przesunie się na wschód. Głównie od Warmii i Mazur oraz Podlasia przez Lubelszczyznę po Podkarpacie spodziewane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a tylko lokalnie sam śnieg. Za główną linią frontu opady mogą rozwijać się powtórnie. Taką sytuację model Arpege przewiduje na północy i północnym wschodzie, a następnie w dalszej części regionów wschodnich i południowo-wschodnich. Opady te będą jednak słabsze i bardziej rozproszone. Na pewno stabilne warunki pogodowe bez opadów spodziewane są w szerokim pasie zachodnim w drugiej części dnia i tam też możliwe będą przejaśnienia.
Prognoza opadów i zachmurzenia wg modelu Arpege na godziny 05:00, 08:00, 11:00 UTC (niebieski/zielony – deszcz, fioletowy – śnieg)



W drugiej części dnia przelotne opady utrzymają się na linii od północnego wschodu po południowy wschód, ale wieczorem powinny się już mocno ograniczyć do regionów północno-wschodnich (głównie Podlasie).
Prognoza opadów i zachmurzenia wg modelu Arpege na godziny 14:00, 17:00 i 18:00 UTC (niebieski/zielony – deszcz, fioletowy



Wiatr
Z pewnością nie czeka nas kolejna, silna wichura. Potwierdza to wyraźnie model SwissHD, który najsilniejszy wiatr o prędkości do 80-90 km/h ogranicza wyłącznie do wybrzeża i gmin nadmorskich. Do południa wiatr będzie odczuwalny prawie wszędzie za wyjątkiem niektórych województw granicy wschodniej. Porywy te będą jednak zwykle umiarkowane o prędkości 50-60 km/h. Tylko wybiórczo mogą zdarzyć się przypadki 70 km/h.
Takie incydenty nie są wykluczone na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Kujawach. Nieco inna sytuacja może panować na Pomorzu środkowym, gdzie wiatr 70 km/h może zdarzyć się w większej części województwa.
Prognoza porywów wiatru w godzinach 06:00 – 12:00

W drugiej części dnia porywy będą słabsze. Wiatr do 60 km/h może zdarzyć się głównie na północy kraju, a w mniejszym stopniu na zachodzie, północnym wschodzie i południowym wschodzie. Przypadki porywów do 70 km/h mogą lokalnie wystąpić na Kujawach, Pomorzu środkowym oraz Warmii i Mazurach. Najmocniejszy wiatr wciąż spodziewany jest wzdłuż wybrzeża. Wiatr powyżej 100 km/h wystąpi tylko w Tatrach.
Prognoza porywów wiatru w godzinach 12:00 – 18:00

Temperatury
Na zachodzie Polski zrobi się wyraźnie ciepło. Termometry w tej części kraju pokażą 6/7°C, ale miejscami nawet 8°C. Ciepło będzie także na północy, w centrum oraz południu i południowym wschodzie. Tutaj popołudniu temperatury wyniosą 5°C/7°C. Najchłodniejszym regionem ponownie będzie północny wschód. Od Warmii i Mazur po Podlasie należy spodziewać się 2°C/4°C, a przy samej wschodniej granicy 0°C/1°C.
Prognoza temperatur powietrza na godzinę 13:00. Dane modelu ICON

Grafiki: meteologix.com wxcharts.com knmi.nl