Pogoda na środę 20.04: Aktywny ośrodek niżowy Renate z wielkoskalowymi opadami deszczu

Opublikowano 19 kwietnia 2022 o godz. 19:50

W środę pogoda w kraju nabierze bardziej pochmurno-deszczowego charakteru. Wszystko za sprawą wędrującego od wschodu ośrodka niskiego ciśnienia o nazwie „Renate”. Opady przybiorą charakter wielkoskalowy – deszcz jednocześnie padać może w wielu regionach naszego kraju.

Sytuacja synoptyczna

Warunki pogodowe w trakcie środowego dnia będą kształtowane przez układ zokludowanego frontu atmosferycznego związanego z niżem położonym na wschód od Polski. Na froncie spodziewane są wielkoskalowe opady deszczu o charakterze ciągłym, choć natężeniu słabym/umiarkowanym. Od południowego zachodu po południowy wschód Polski zalegać będzie chłodne powietrze. Nieco cieplejsza masa wślizgnie się w szerokim pasie regionów północnych.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Pogoda na środę: opady, temperatura, wiatr

Najwięcej deszczu w ciągu dnia, a następnie także w godzinach wieczornych, należy spodziewać się w pasie od północnego wschodu przez częściowo obszary centralne i północne, kierując się dalej w stronę zachodu i południowego zachodu. Tutaj według różnych szacunków suma opadów może wynieść do środowego wieczoru 10-15 mm. Na krańcach Podlasia może to być nawet 20 mm. Przelotny deszcz popadać może także w pozostałych regionach, ale najmniej tyczyć będzie się to województw nadmorskich.

Mało opadów spodziewanych jest w ciągu dnia także na południu i południowym wschodzie. Wieczorem mogą być one słabe i raczej symboliczne. Dzień minie pod znakiem dużej ilości chmur. Początkowo przejaśnienia możliwe są w pasie województw granicy południowej. Najwięcej szans na przejaśnienia doświadczą mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego i sąsiedniego pomorskiego.

Prognoza rozwoju opadów deszczu nad Polską w okresie 06:00 – 21:00. Skok animacji co 3 godziny

Pogoda: Prognoza rozwoju opadów deszczu nad Polską w okresie 06:00 - 21:00

Prognoza akumulacji opadów deszczu nad Polską. Uwzględnione spodziewane opady we wtorkowy wieczór i noc z wtorku na środę, kończąc na środowej nocy (21UTC) – model GFS

Pogoda: Prognoza akumulacji opadów deszczu nad Polską, uwzględniając spodziewane opady we wtorkowy wieczór i noc z wtorku na środę, kończąc na środowej nocy (21UTC) - model GFS

Temperatury powietrza będą mocno zróżnicowane. W sektorze pełnego zachmurzenia i chłodniejszej masy, spodziewane są temperatury w zakresie 6°C/8°C. Cieplej będzie na zachodzie, ale przede wszystkim północnym zachodzie i północy. Tutaj prognozy dają szansą na wzrost nawet do 14°C/15°C.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Bardziej wyczuwalny może okazać się wzdłuż województw nadmorskich i tutaj porywy osiągnąć mogą 50 km/h. Ponadto umiarkowany wiatr do 40 km/h spodziewany jest także na południu i południowym wschodzie.

Prognoza temperatur powietrza w środę na godzinę 14:00

Prognoza temperatur powietrza w środę na godzinę 14:00

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, wetterpate.de

Pogoda na żywo