Pogoda na środę 02.02: Pochmurna, niżowa aura z licznymi opadami

Opublikowano 1 lutego 2022 o godz. 18:48

Pogoda w środę będzie dosyć mokra i pochmurna. Pozostaniemy pod wpływem układu niskiego ciśnienia o nazwie Philipe, który z biegiem dnia będzie odsuwać się na wschód od Polski. Dzień minie pod znakiem dużej ilości chmur i przelotnych opadów deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem.

Sytuacja synoptyczna

Układ niskiego ciśnienia Philine będzie systematycznie odsuwał się w kierunku państw położonych na wschód Od Polski. W kraju zaznaczy się jego front o charakterze chłodnym, a także zatoka. Na południowy zachód od niej powstanie nieco większy gradient baryczny, który wzmoże porywy wiatru do 50-60 km/h. Porywy te nie będą stanowić zagrożenia. Na froncie i w obrębie zatoki powstawać będą opady wszelkiej maści.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Pogoda na środę: opady, temperatury, wiatr

Z rana i przed południem w całym kraju spodziewane są liczne opady i zachmurzenie całkowite. Od północnego wschodu po południowy wschód początkowo z rana mogą przeważać opady śniegu, ale już w kolejnych godzinach przerodzą się z opady mieszane. Opady mokrego śniegu ograniczą się głównie do obszarów podgórskich. Do południa najszybszy zanik opadów będzie obserwowany na północy, choć lokalnie wciąż mogą występować m.in w obszarze Pomorza środkowego.

Prognoza opadów wg modelu UMPL (zielony > deszcz, niebieski > śnieg). Godziny: 06:00, 09:00, 12:00

Pogoda: opady na 6
Pogoda: opady na 9
Pogoda: opady na 12

W drugiej części dnia opady deszczu ze śniegiem i śniegu pozostaną we wschodniej połowie kraju. Sam śnieg podobnie jak w pierwszej dnia utrzyma się w regionach podgórskich i górskich (Dolny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie. Opady deszczu spodziewane są wzdłuż zachodniej połowy Polski. Na północy model UMPL przewiduje głównie rozwój pojedynczych komórek konwekcyjnych przemieszczających się głównie od województwa pomorskiego po kujawsko-pomorskie.

Wieczorem w miarę napływu zimniejszego powietrza stopniowo zaczną dominować opady śniegu, choć w coraz mniejszej ilości.

Prognoza opadów na godzinę 15:00, 18:00 i 21:00

Pogoda: opady na 15
Pogoda na 18
Pogoda na 21

Temperatury

Od północnego zachodu po południowy zachód temepratury powietrza wzrosną do 4°C/5°C. W głębi regionów przeważnie termometry mogą wskazywać 2°C/3°C, natomiast najchłodniejszym obszarem okaże się wschodnia cześć z temperaturami przeważnie 0°C/1°C, a na północnym wschodzie nawet z delikatnym minusem.

Prognoza temperatur powietrza w środę – godzina 12:00

Wiatr

Większy gradient baryczny wpłynie na aktywność wiatru zwłaszcza na zachodzie, południowym zachodzie i częściowo w centrum. Porywy na nizinach osiągną jednak przeważnie 50-60 km/h. W obszarach podgórskich Dolnego Śląska mogą dochodzić do 70 km/h lub lokalnie, ale nieznacznie przekroczyć tą barierę. Pozostałe regiony z wiatrem słabym, zwykle poniżej 30 km/h

Prognoza porywów wiatru na godzinę 09:00

Prognoza porywów wiatru na godzinę 09:00

Grafiki: http://meteologix.com mapy.meteo.pl met.fu-berlin.de