Pogoda na sobotę. Wielkoskalowa strefa opadów śniegu nad Polską. Na południu możliwy silniejszy wiatr

Opublikowano 29 stycznia 2021 o godz. 19:57

W sobotę wystąpią trudniejsze warunki pogodowe szczególnie na obszarze Polski:

  • południowo zachodniej
  • centralnej
  • częściowo południowej
  • południowo wschodniej

W wyniku przemieszczania się przez obszar Polski ośrodka niskiego ciśnienia o nazewnictwie Olaf, przez wymienione wyżej regiony wędrować będą opady śniegu o charakterze ciągłym i natężeniu od słabego przez umiarkowane po miejscami silne. W wyniku przejścia strefy wystąpi przyrost pokrywy śnieżnej o 4-8 cm, zaś lokalnie w obszarze długotrwałych lub intensywnych opadów nawet do 10 cm.

W związku ze spodziewanymi zjawiskami, na drogach warunki będą miejscami bardzo trudne.

Analiza synoptyczna z godziny 18:00 – położenie ośrodka niskiego ciśnienia Olaf

Centrum niżu wędrować będzie w ciągu dnia z południowego zachodu na południowy wschód. Wg prognoz modeli na godzinę 12:00 centrum ośrodka znajdować będzie się już w obszarze południowo-wschodniej części kraju, choć swoim zasięgiem obejmie także regiony południowe i częściowo centralne.

Prognoza położenia centrum niżu Olaf wg modelu GFS na godzinę 12:00

Przebieg opadów, możliwe akumulacje pokrywy śnieżnej

Strefa opadowa będzie wkraczać już podczas nocy z piątku na sobotę (29/30) szczególnie nad regiony południowo zachodnie i zachodnie. Na południu i południowym wschodzie Polski kontynuowane będą opady śniegu związane z odsuwającym się pomniejszym ośrodkiem niskiego ciśnienia. Rozproszone opady śniegu o natężeniu umiarkowanym/silnym, ale krótkim czasie trwania wystąpią dodatkowo wzdłuż wybrzeża (efekt morza)

Zbliżanie się ośrodka niżowego Olaf nad południowo zachodnią Polskę. Pomniejszy ośrodek niżowy na południu Polski – prognoza na godzinę 01:00 w nocy z piątku na sobotę

Model UMPL przedstawia odpowiednio na godzinę 03:00 i 05:00 rozbudowującą się strefę opadów śniegu o charakterze ciągłym i natężeniu słabym/umiarkowanym. Zanim nastąpi poranek, opady powinny objąć już takie województwa jak: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie. Jednocześnie strefa opadowa zmierzać ma w kierunku województwa opolskiego, zaś od Śląska po Podkarpacie występować mają wspomniane wyżej przelotne opady śniegu związane z wędrującym pomniejszym ośrodkiem niskiego ciśnienia.

Prognozowane opady śniegu nad Polską na godzinę 03:00 i 05:00

Wg prognoz opady śniegu przetaczać mają się w szczególności w pasie od południowej części województwa dolnośląskiego przez południe wielkopolskiego, łódzkiego i dalej w kierunku świętokrzyskiego i lubelskiego. W tym pasie model UMPL wskazuje dosyć wyraźnie na większe natężenie opadów i to tutaj należy upatrywać wyraźniejszego wzrostu pokrywy śnieżnej. Opady będą umiarkowane, ale mogą zdarzyć się epizody z opadami silnymi, bardzo szybko pogarszającymi warunki na drodze w postaci ośnieżonych dróg i ograniczonej widoczności

W ciepłym sektorze niżu, który w ciągu dnia wędrować ma mniej więcej na linii od województwa opolskiego/śląskiego po podkarpackie, opady śniegu powinny być w mniejszości, a zamiast nich wystąpić mają przelotne opady deszczu. Kontynuacja lokalnych komórek z opadami śniegu ma mieć miejsce także na północy kraju

Wędrówka opadów śniegu nad Polską wg prognoz UMPL na godzinę 08:00 i 12:00

Po południu za strefą niżu możliwy będzie rozwój większej ilości komórek konwekcyjnych z opadami śniegu – tyczy się to szczególnie pasa województw: warmińsko-mazurskie, mazowieckie (południe), łódzkie i wielkopolskie. Główna intensywność opadów strefy wielkoskalowej występować będzie szczególnie nad Lubelszczyzną. W regionach położonych na zachód od tej strefy, opady śniegu będą systematycznie słabły. Ciepły sektor niżu przeniesie się na Podkarpacie, stąd w tych regionach po południu wystąpi głównie opad deszczu lub deszczu ze śniegiem. Chłodniejsza masa zacznie wdzierać się natomiast nad regiony Śląska i Małopolski, gdzie model UMPL sygnalizuje możliwość wystąpienia przelotnych opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Wieczorem opady śniegu pojawią się finalnie także w województwie Podkarpackim.

Wędrówka opadów śniegu nad Polską wg prognoz UMPL na godzinę 15:00 i 18:00

Do północy opady będą wyraźnie słabły. Na północny zachód od centrum niżowego, które wykroczy dalej w kierunku Ukrainy, nadal występować będą warunki do tworzenia się kolejnych komórek i pasm z opadami sniegu, choć o natężeniu słabym. Nadal opady notowane będą głównie nad Lubelszczyzną, zaś w regionach położonych na zachód rozproszone komórki o zasięgu lokalnym.

Wędrówka opadów śniegu nad Polską wg prognoz UMPL na godzinę 22:00

Uśrednione prognozy modeli wskazują, że w wąskim pasie od południowego zachodu po południowy wschód, gdzie przetaczać mają się najintensywniejsze opady w ciągu dnia, pokrywa śnieżna do nocy (licząc od rana) powinna wahać się w przedziale 5-8 cm. Dopuszczać należy przyrost do 10 cm i więcej m.in. nad Lubelszczyzną, gdzie opady będą trwały najdłużej. Jeśli chodzi o pozostałe regiony poza wyznaczonym pasmem, przyrost pokrywy śnieżnej będzie wahał się przeważnie od 1 do 3 cm, przy czym opady szczególnie na północ od strefy będą bardziej lokalne, a więc nie w każdej części danego województwa pojawi się śnieg.

Spodziewany szlak z największym przyrostem pokrywy śnieżnej do nocy – należy tu uwzględnić opady śniegu jakie pojawią się w drugiej części nocy z piątku na sobotę i o świcie szczególnie na obszarze województw: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie

Silniejszy wiatr o prędkości 50-70 km/h w porywach wystąpi szczególnie od Małopolski po Podkarpacie w godzinach popołudniowych i częściowo wieczorem.

Prognoza porywów wiatru dla Małopolski i Podkarpacia odpowiednio na godzinę 15:00 i 17:00 – model ICON-EU

Inforafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, meteocentre.com, windy.com