Pogoda na sobotę. Dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia z opadami mieszanymi. Na północnym zachodzie obfite opady śniegu

Opublikowano 22 stycznia 2021 o godz. 18:42

W trakcie nadchodzącej nocy (22/23.01) do naszego kraju znad południowej części Niemiec zbliżać będzie się stale pogłębiający ośrodek niskiego ciśnienia, który prowadzić będzie umacniająca się strefę opadów deszczu i śniegu. Centrum niżu przemieszczać będzie się w trakcie soboty bezpośrednio przez obszar Polski przynosząc bardzo zróżnicowane warunki pogodowe nad Polską, co wiązać będzie się ze ścieraniem się mocno skontrastowanych pod względem temperatur mas powietrza. Aktualne prognozy wskazują, że nad krajem pojawi się strefa zarówno ciągłych opadów śniegu jak i deszczu. Ich występowanie będzie stricte uzależnione od pionowego rozkładu temperatury powietrza nad Polską. W sektorze chłodnym wystąpi naturalnie opad śniegu, na granicy chłodnego i ciepłego opady mieszane, zaś w sektorze ciepła tylko opady deszczu.

Proces formowania się sobotniego ośrodka niżowego – prognoza odcięcia niżu w nocy z piątku na sobotę (22/23.01)

Zatoka rozwijającego się niżu wkroczy nad obszar Polski jeszcze przed ranem, zaś samo centrum przemieszczać będzie się w ciągu dnia. Tak jak wspomniano powyżej, spowoduje to pojawienie się mocno zróżnicowanych warunków zarówno pod kątem opadów i temperatur. W przypadku temperatur związane to będzie z mocno zmienną cyrkulacją powietrza. Widać to doskonale na mapach temperatury powietrza dla poziomu 850hPa (przyjęta stała wartość wysokości 1500 metrów nad poziomem gruntu). We wschodniej części niżu, a ściślej mówiąc – po wschodniej części zatoki widać wyraźnie napływ ciepłej masy powietrza polarnego-morskiego. W zachodniej części niżu przemieszczać będzie się wyraźnie chłodniejszy sektor z ujemnym rozkładem temperatury w dolnych dwóch kilometrach troposfery.

Obfite opady śniegu, umiarkowane opady deszczu

Ośrodek niżowy prowadzić będzie strefę opadów mieszanych, które przetoczą się na południowym zachodzie, zachodzie, północnym zachodzie i północy, a w mniejszym stopniu w centrum.

W sobotni poranek (pierwsza grafika – 06:00UTC) początkowo strefa generować będzie opady deszczu w południowo zachodniej i centralnej części kraju. Widać jednak, że od południowej części Niemiec zbliżać będzie się strefa właściwa, która przynosić będzie opad śniegu. Centrum niżu już wtedy częściowo znajdować będzie się po stronie Polskiej, zmierzając znad Czech. Jeszcze przed południem opady deszczu dotrą nad Polskę północną, natomiast na zachodzie zaczną występować opady śniegu na obszarze województwa lubuskiego. W godzinach popołudniowych opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym będą stacjonować w pasie od województwa lubuskiego po zachodniopomorskie. Najdłużej opady utrzymają się na Pomorzu zachodnim i tutaj do wieczora prognozowany jest wzrost pokrywy śnieżnej o lub do 7-12 cm. Lokalnie możliwy będzie jednak wyższy przyrost nawet do 16 cm. W Lubuskiem świeża pokrywa śnieżna powinna wahać się w przedziale 6-10 cm i tutaj także lokalnie można zakładać pojawienie się pokrywy przekraczającej 10 cm, ale dochodzącej maksymalnie do 14 cm.

Nie można wykluczyć pojawienia się opadów w zachodniej części województwa pomorskiego w godzinach wieczornych, ale nie będą one miały takiego impasu jak w województwie sąsiednim. Wg niektórych prognoz występować tutaj mogą tylko opady deszczu.

W pasie od województwa wielkopolskiego przez kujawsko-pomorskie po pomorskie możliwe porywy wiatru do 50-65 km/h

Symulacja przejścia strefy opadów śniegu i deszczu – model ECWMF

Najbardziej prawdopodobny szlak opadów:

Duży kontrast temperatury w ciągu dnia

Wspomniana wyżej różnica w przemieszczających się masach powietrza widoczna jest najlepiej w temperaturach na poziomie 2 metrów jakie mają pojawić się jutro w południe. Różnica między poszczególnymi regionami wahać może się nawet w okolicach 10 stopni Celsjusza. Na południowym zachodzie, w centrum, na południu, południowym wschodzie i częściowo wschodzie temperatury wahać będą się od 5 do lokalnie 9 stopni Celsjusza. Na zachodzie, a szczególnie północnym zachodzie minimalne temperatury spadną do 0 stopni Celsjusza.

Krótkie podsumowanie: trudne warunki pogodowe pojawią się szczególnie od województwa lubuskiego po zachodniopomorskie, gdzie wędrować będą umiarkowane/intensywne opady śniegu. Lokalnie pokrywa śnieżna w ciągu dnia przekroczyć może nawet 10 cm. W wyniku opadów wystąpić mogą problemy komunikacyjne związane z dużymi utrudnieniami na drogach. Na południowym zachodzie, częściowo w centrum i na północy pojawią się głównie opady deszczu. W pozostałej części kraju możliwe przejaśnienia i wysokie temperatury. W pasie od województwa wielkopolskiego przez kujawsko-pomorskie po pomorskie możliwe porywy wiatru do 50-65 km/h

Infografiki: windy.com, wxcharts.com, meteologix.com