Pogoda na sobotę 05.02: Wietrzny dzień z przelotnymi opadami

Opublikowano 4 lutego 2022 o godz. 18:04

W sobotę pogoda minie pod znakiem rozproszonych, przelotnych opadów i mocniejszego wiatru. Z północnego zachodu spłynie do nas zimniejsze powietrze, ale temperatury za dnia nadal pozostaną na dodatnim poziomie.

Sytuacja synoptyczna

W pierwszy dzień weekendu obszar Polski wschodniej początkowo znajdzie się jeszcze w osi zatoki niskiego ciśnienia z frontem chłodnym. Z czasem jednak od południa do kraju będzie wkraczał obszar podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem położonym na północny-wschód od Azorów.

Prognoza kształtowania się ciśnienia nad Polską w sobotę

Pogoda: Prognoza kształtowania się ciśnienia nad Polską w sobotę

Pogoda na sobotę: opady, wiatr, temperatury

O poranku we wschodniej połowie kraju obecna będzie jeszcze strefa frontu chłodnego wraz z opadami deszczu i gdzieniegdzie deszczu ze śniegiem. Przed południem dosyć szybko przesunie się w kierunku Białorusi i Ukrainy. Jednocześnie w świeżo napływającej masie powietrza będzie rozwijała się konwekcja. Objawi się to rozproszonymi komórkami z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Strefa ta rozwinie się napierw w zachodniej połowie kraju, a następnie z biegiem upływu dnia i wczesnym wieczorem skieruje się w stronę centrum, południa i dalej na wschód. Niektóre z komórek mogą wygenerować pojedyncze wyładowania doziemne. Podczas przechodzenia komórek może wystąpić wiatr o prędkości do 60 km/h. Okresowo pomiędzy wędrówką opadów możliwe będą przejaśnienia.

Prognoza opadów wg modelu UMPL (zielony – deszcz, niebieski – śnieg) kolejno na godziny: 07:00, 10:00, 13:00, 16:00, 19:00

Pogoda: Opady na godzinę 7
Pogoda: Opady na godzinę 10
Pogoda: Opady na godzinę 13
Pogoda: Opady na godzinę 16
Pogoda: Opady na godzinę 19

Wiatr

O poranku mocniejszy wiatr wystąpi na trasie chłodnego frontu. Najsilniejsze porywy pojawią się szczególnie na Mazowszu i północnej Lubelszczyźnie. Tutaj model ICON-EU prognozuje wiatr o prędkości 60-70 km/h.

Prognoza porywów wiatru na godzinę 06:00 i 08:00 UTC

W ciągu dnia wiatr będzie wzmagał się nad większością kraju. Porywy będą jednak kszatłtować się przeważnie w zakresie 50-55 km/h, a tylko lokalnie do 60 km/h. Wyjątkiem od reguły mogą być obszary bliżej wybrzeża oraz południe Dolnego Śląska gdzie prognozy przewidują około 70 km/h.

Prognoza porywów wiatru na godzinę 12UTC

Temperatury

Temperatury powietrza wyniosą przeważnie 2°C/3°C. miejscami na południu, południowym zachodzie i wzdłuż wybrzeża mogą wzrosnąć do 4°C. Przypadki 5°C mogą okazać się bardzo lokalne

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 12 – model Arome

Grafiki: http://mapy.meteo.pl http://wetterzentrale.de http://wxcharts.com http://meteo.pl

Czytaj także: Pogoda na weekend: Dużo opadów, wiatr, a nawet lokalne burze nad Polską