Pogoda na poniedziałek: Silny wiatr powróci, ale nie tak groźny jak w ostatnich dniach

Opublikowano 20 lutego 2022 o godz. 16:17

W poniedziałek pogoda znowu stanie się dynamiczniejsza za sprawą nadejścia układu niżowego Antonia, który jest sklasyfikowany do kategorii orkanu (Franklin). Tym razem jednak zagrożenie wiatrowe będzie zdecydowanie niższe w porównaniu do minionej soboty i czwartku. Niemniej jednak na nizinach porywy osiągną 70-80 km/h, a dosyć lokalnie zbliżą się do bariery 90 km/h. Będą to jednak incydentalne przypadki, co zdecydowanie potwierdzają modele numeryczne. W ostatnich dwóch wichurach spisały się one naprawdę przyzwoicie.

Sytuacja synoptyczna

Sytuacja synoptyczna na poniedziałek będzie dosyć klarowna. Pogoda w kraju będzie w pełni sterowana przez układ niżowy Antonia (orkan Franklin), którego centrum w ciągu dnia nasunie się nad Bałtyk. Z uwagi na zaostrzony gradient ciśnienia spodziewane są silne porywy wiatru, a wzdłuż Bałtyku sztorm. Przed południem swoją obecność zaznaczy front chłodny z opadami deszczu. Z czasem za frontem napłynie chwiejna masa powietrza z niewykluczonym rozwojem burz.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek 21.02

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek 21.02

Pogoda na poniedziałek: przegląd prognoz dotyczących porywów wiatru

Na bazie modelu SwissHD widać, że potencjał wiatrowy w poniedziałek będzie zdecydowanie niższy niż w sobotę. Wynikać to z faktu mniejszego zróżnicowania ciśnienia na terenie naszego kraju. W zakresie czasowym od godziny 06:00 do 12:00 najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w całej zachodniej połowie kraju oraz na północy. W mniejszym stopniu silny wiatr zaznaczy się w centrum oraz na południu. Porywy przeważnie zaznaczą się w zakresie 60-75 km/h, ale miejscami mogą osiągać poziom 80 km/h. Bardzo lokalnie i głównie na południowym zachodzie mogą osiągnąć barierę 90 km/h – w tym przypadku woj. dolnośląskie. Wieczorem pogoda wyraźnie się uspokoi.

Wzdłuż wybrzeża wiatr może dochodzić do 90-95 km/h, a bardzo lokalnie pod 100 km/h. Najspokojniej będzie wzdłuż wschodniej połowy kraju, gdzie model prognozuje zwykle wiatr o sile 50-60 km/h w porywach.

Prognoza porywów wiatru nad Polską w okresie 06:00 – 12:00

W drugiej części dnia i początkiem wieczora wiatr utrzyma się na podobnym poziomie. W zachodniej połowie kraju, miejscami w centrum oraz na północy przeważnie nie powinien być silniejszy niż 70-75 km/h. Przypadki mocniejszych porywów powinny ograniczyć się wyłącznie do gmin nadmorskich.

Prognoza porywów wiatru nad Polską w okresie 12:00 – 18:00

Porywy wiatru w okresie 24h (00:00 21.02 – 00:00 22.02)

Pozostając w tej samej szacie graficznej, model ICON wydaje się być dosyć zbieżny z prognozą SwissHD przedstawioną powyżej, ale są zauważalne lokalne różnice. Potwierdza się natomiast fakt, że najsilniejszy wiatr wystąpi w całej zachodniej połowie kraju, w centrum oraz na północy. Miejscami mocniej może powiać także na południu oraz południowym wschodzie, ale tyczy się to tylko Podkarpacia i regionów podgórskich/górskich.

Pobierając kilka prognoz z różnych okresów czasu widać, że apogeum przypaść ma około południa i tuż popołudniu. Na północnym zachodzie, północy i miejscami w centrum porywy mogą osiągnąć poziom 80-85 km/h, ale w większości przypadków powinny ograniczać się do 75 km/h. Początkowo rano od południa Małopolski po Podkarpacie spodziewany jest silniejszy wiatr do 70-80 km/h, choć w wyższych partiach zapewne możliwe są przypadki 90-100 km/h. Wzdłuż wybrzeża wiatr będzie bardzo silny, osiągając nawet 100 km/h.

Prognoza porywów wiatru na wybrane okresy czasu: 10:00, 13:00, 16:00

Wiatr na godzinę 10
Wiatr na godzinę 13
Wiatr na godzinę 16

Początkowo opady frontowe, a następnie możliwe burze

O poranku i przed południem przez Polskę przechodzić będzie układ frontów atmosferycznych z frontem chłodnym jako głównym. Opady początkowo spodziewane są w całym kraju w różnej formie. Jako ciągłe o poranku zwłaszcza w centrum, na północy i północnym wschodzie. W ciągu dnia będą stopniowo zanikały, przechodząc w charakter przelotny. Głównie ograniczą się one do północy, północnego zachodu, zachodu i południowego-zachodu, gdzie rozwinie się konwekcja.

Prognoza rozwoju opadów w poniedziałek wg modelu Arpege. Okres od 06:00UTC do 22:00UTC, krok co 02h

Pogoda: Prognoza rozwoju opadów w poniedziałek wg modelu Arpege. Okres od 06:00UTC do 22:00UTC, krok co 02h

Około południa i w drugiej części dnia za frontem powstanie wycinek rozpogodzeń w strefie niestabilnej masie powietrza. W strefie tej powstaną opady deszczu, deszczu z krupą lub samej krupy, ale sam opad będzie przelotny. Będą to typowe komórki w formie rozproszonej, wędrujące z zachodu na wschód. Część z nich może generować wyładowania doziemne.

Stan na godzinę 13:00 UTC wg modelu Arpege

Pogoda: Stan na godzinę 13:00 UTC wg modelu Arpege

O potencjale do powstania ewentualnych burz świadczą podwyższone wartości wskaźnika CAPE, który w strefie rozpogodzeń będzie osiągać 200-300 J/kg. Taki poziom niestabilności w dolnej troposferze może być wystarczający aby dać impuls do rozwoju bardziej rozbudowanych chmur Cb, zdolnych do generowania wyładowań. Potencjalne burze mogą powstać zwłaszcza na północy, północnym zachodzie, zachodzie, południowym-zachodzie, zaś u schyłku dnia być może w formie zanikającej gdzieniegdzie w centrum.

Tak naprawdę do na trasie ewentualnych burz porywy mogą osiągnąć najwyższe wartości 85-90 km/h, prezentowane w wyliczeniach powyżej. Z uwagi na ich lokalny rozwój, tak silny wiatr będzie również mocno lokalnym wydarzeniem.

Poziom niestabilności w troposferze (CAPE) na godzinę 12UTC – możliwy rozwój ośrodków burzowych

Pogoda: Poziom niestabilności w troposferze (CAPE) na godzinę 12UTC - możliwy rozwój ośrodków burzowych

Podsumowując. Najmocniejszy wiatr wystąpi w całej zachodniej połowie kraju, na północy oraz w centrum. Porywy przeważnie wyniosą 70-80 km/h. Lokalnie zdarzą się mocniejsze m.in na południowym zachodzie, północy i być może gdzieś w centrum. Będzie to jednak wiatr w przedziale 80-90 km/h. Porywy do 100 km/h są możliwe tylko i wyłącznie wzdłuż wybrzeża i być może gdzieś w górach. Wiatr na nizinach może powodować pewne szkody, jednak skala ewentualnych zniszczeń (powalone drzewa, uszkodzona sieć energetyczna) będzie nieporównywalnie mniejsza względem wydarzeń z soboty. Wieczorem pogoda wyraźnie się uspokoi za sprawą osłabnięcia wiatru.

Grafika: http://meteologix.com wxcharts.com, wetterpatte.de