Pogoda na poniedziałek: Miejscami nadal wietrznie. Niewykluczone lokalne burze

Opublikowano 6 lutego 2022 o godz. 18:51

W poniedziałek pogoda uzależniona będzie od niżu znad państw nadbałtyckich. Miejscami pojawią się kolejne opady, a możliwe nawet lokalne burze. Zagrożenie silnym wiatrem będzie jednak tylko regionalne. Nad większością regionów będzie on kształtował się w porywach nie przekraczających 65 km/h

Sytuacja synoptyczna

W poniedziałek obszar Polski znajdzie się w zasięgu niżu Roxana. Jego główny front chłodny odsunie się poza nasz kraj, ale niewykluczone jest przechodzenie niewielkich frontów wtórnych. W ich zasięgu powstawać mogą opady i lokalne burze. Gradient ciśnienia będzie zaostrzony, co wywoła nad większością kraju porywy wiatru o umiarkowanej sile. Mocniej powiać może tylko w wybranych regionach.

Sytuacja synoptyczna w poniedziałek 07.02

Pogoda. Sytuacja synoptyczna w poniedziałek 07.02

Pogoda na poniedziałek: wiatr, opady, temperatura

W prognozach na poniedziałek nie dostrzega się ryzyka występowania silnych porywów wiatru o zasięgu wielkoskalowym. Zarówno w pierwszej jak i drugiej części dnia najmocniejsze porywy dochodzące do 70-80 km/h mogą mieć miejsca na południu Dolnego Śląska i Opolszczyzny, a także w punktowych lokalizacjach południa Małopolski. Wciąż porywy o sile 90-100 km/h są możliwe na szczytach. Miejscami wiatr do 70-80 km/h nie jest wykluczony wzdłuż wybrzeża Pomorza zachodniego. Poza tym na nizinach wiatr powinien kształtować się w przedziale 40-50 km/h (lokalnie 60 km/h).

Prognoza maksymalnych porywów wiatru wg modelu SwissHD dla okresu 06:00 – 12:00 oraz 12:00 – 18:00

Pogoda. Prognoza maksymalnych porywów wiatru wg modelu SwissHD dla okresu 06:00 - 12:00 oraz 12:00 - 18:00
Pogoda: Pogoda. Prognoza maksymalnych porywów wiatru wg modelu SwissHD dla okresu 06:00 - 12:00 oraz 12:00 - 18:00

Rozproszone opady i niewykluczone burze

Poranek rozpoczniemy od kolejnej porcji opadów. Będzie ona podążała za frontem chłodnym w środowisku chłodnego i niestabilnego powietrza. Na zachodzie, południowym zachodzie, w centrum, południu i południowym wschodzie spodziewane są przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Strefy opadów będą występować w postaci większych struktur, ale mogą zdarzyć się pojedyncze komórki. To na ich trasie niewykluczone są wyładowania doziemne. Największa szansa na ich wystąpienie przypisywana jest dla południowego zachodu i południa. Warto jednak zaznaczyć, że będą to incydentalne przypadki.

Do południa strefa opadów zacznie się ograniczać do regionów południowo-wschodnich i południowych. W pozostałych regionach pogoda będzie dosyć stabilna z szansą na przejaśnienia.

Prognoza opadów i zachmurzenia wg modelu UMPL: 07:00 , 09:00 , 12:00

Pogoda: opady na 7
Pogoda: opady na 10
Pogoda: opady na 12

W drugiej części dnia w formie rozproszone opady mieszane mogą nadal oddziaływać na południowym wschodzie kraju. Wieczorem będzie ich coraz mniej, ograniczając się do stref podgórskich i górskich.

Prognoza opadów na godzinę 15:00 i 18:00

Opady na 15
Opady na 18

Temperatury

W obszarze dłużej utrzymujących się opadów temperatury będą najniższe, spadając do 1°C/2°C. W pozostałych regionach przeważnie spodziewać należy się 4°C/5°C, zaś na północnym wschodzie 3°C/4°C

Prognoza temperatur wg modelu ICON – godzina 13:00

Grafiki: http://mapy.meteo.pl meteoloxig.com knmi.nl

Pogoda na żywo