Pogoda na poniedziałek. Duży wzrost ciśnienia w kraju. Opady tylko lokalnie

Opublikowano 9 stycznia 2022 o godz. 18:17

Zgodnie z poprzednim wpisem pogoda ulega wyraźnej stabilizacji. Wszystko w związku z rozwojem układów wysokiego ciśnienia nad większością Europy. Poniedziałek przyniesie sporo chmur, ale miejscami pojawią się przejaśnienia. Coraz wyraźniej da o sobie znać zimniejsza masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna

Na początku tygodnia nad Europą dojdzie do sukcesywnego rozwoju wału wysokiego ciśnienia, który w poniedziałek rozciągnie się od Półwyspu Iberyjskiego przez Niemcy po Skandynawię. W zasięgu wzrastającego ciśnienia będzie znajdował się także bezpośrednio nasz kraj. Pozostaniemy w zasięgu zimniejszej masy powietrza, niosącej wyraźny spadek temperatur.

Prognoza pola ciśnienia nad Europą w poniedziałek – Polska w zasięgu wyżowej aury

Pogoda: Prognoza pola ciśnienia nad Europą w poniedziałek - Polska w zasięgu wyżowej aury

Prognoza rozlokowania mas powietrza nad Europą w poniedziałek – obszar Polski w zasięgu zimniejszych sektorów

Pogoda:  Prognoza rozlokowania mas powietrza nad Europą w poniedziałek - obszar Polski w zasięgu zimniejszych sektorów

Pogoda z przewagą zachmurzenia. Przejaśnienia tylko miejscami

Poranek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Pasmo przejaśnień może rozciągać się początkowo od południa w stronę centrum i północy. Tutaj możliwe będą okresowe przebłyski słońca. Więcej chmur wystąpi na wschodzie oraz zachodzie. Na krańcach południowo-zachodnich możliwe będą przelotne opady deszczu i zamglenia. W regionach podgórskich Dolnego Śląska wystąpią dodatkowo opady śniegu

Na obszarze pozostałych województw modele numeryczne nie wskazują na możliwość pojawienia się opadów w godzinach porannych. Pasmo zachmurzeń będzie przesuwać się ze wschodu na wschód

Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską na godzinę 07:00

Pogoda: zachmurzenie i opady na godzinę 7

W południe przejaśnień może być nieco więcej niż o poranku. Tak sytuacja może mieć miejsce w niektórych regionach północno-wschodnich. Główne pasmo przejaśnień przesunie się w kierunku zachodnim. Na południu chmur zacznie wyraźnie przybywać. Pod kątem opadów sytuacja będzie niezmienna. Przelotne i słabe opady śniegu w dalszym ciągu mogą oddziaływać na Dolnym Śląsku.

Stan na godzinę 12:00

Pogoda: Opady i zachmurzenie na godzinę 12

Do końca dnia przejaśnienia ograniczą się głównie do zachodniej połowy kraju i częściowo północy. Przelotne opady śniegu pojawią się natomiast także w regionach podgórskich i górskich Małopolski oraz Podkarpacia.

17:00

Temperatury i wiatr

Obecność zimniejszej masy powietrza wywoła przewagę ujemnych temperatur, ale na południowym zachodzie mogą utrzymać się jeszcze nieco powyżej 0°C. Od województwa opolskiego przez dolnośląskie po lubuskie wg modelu ICON wyniosą w południe 1°C/2°C. Na pozostałym obszarze kraju przeważnie -1°C/-2°C, zaś na północnym wschodzie do -3°C/-4°C.

Z uwagi na wyżową pogodę wiatr będzie słaby i mało odczuwalny. Przeważnie średnia prędkość wyniesie 5-10 km/h z sektorów północno-wschodnich, ale także wschodnich.

Grafiki: http://wxcharts.com http://meteologix.com http://windy.com

Pogoda na żywo