Pogoda na poniedziałek. Aktywne układy frontowe z opadami deszczu i napływ ciepła z zachodu Europy

Opublikowano 28 marca 2021 o godz. 20:40

We wtorek obszar Polski znajdować będzie się w strefie podwyższonego ciśnienia związanego ze stabilnym układem wyżowym z południowej części Europy. W ciągu dnia jednak swój wpływ na pogodę będą miały fronty atmosferyczne związane z rozbudowaną strefą niskiego ciśnienia, która zlokalizowana będzie na północy Europy z centrum nad Morzem Norweskim. Wg różnych analiz synoptycznych w ciągu dnia wpływowy będzie zarówno front okluzji jak i front ciepły.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą – układy frontowe nad Polską

Opady deszczu w ciągu dnia z postępującą adwekcją ciepła z zachodu

W związku z obecnością frontów, pomimo wyżowej pogody, czeka nas więcej zachmurzenia oraz opady deszczu na ogół o natężeniu umiarkowanym i słabym, ale okresowo charakterze ciągłym. Do południa przelotne opady deszczu pojawić mogą się we wszystkich regionach Polski, ale w większości będą to opady słabe, przez co mało wpływowe. Największe prawdopodobieństwo ich pojawienia szacuje się jednak dla Polski północnej, gdzie około południa mogą przechodzić w opady o natężeniu umiarkowanym. W drugiej części dnia opady będą nadal utrzymywać się w północnej części kraju, przesuwając się do końca dnia na północny wschód i rozszerzając się w kierunku centrum. Wieczorem deszcz będzie docierał także w regiony południowe, południowo-wschodnie i wschodnie.

Wizualizacja przechodzenia opadów deszczu w trackie poniedziałku (06:00 – 21:00 UTC)

Suma opadów liczona do 22UTC w poniedziałek (uwzględniająca opady w nocy z niedzielę na poniedziałek) pokazuje, że najwięcej opadów należy oczekiwać w pasie północnej Polski oraz centrum

Wizualizacja modelu UMPL jest zbieżna z prognozami ICON-EU, przy czym widać, że w ciągu dnia czekają nas raczej rozproszone opady deszczu o charakterze słabym, które dopiero wieczorem i nocą będą zwierać się do postaci jednej strefy opadowej. Z tego powodu pogoda w różnych regionach będzie mijała pod wpływem zmiennego zachmurzenia z pogodą stabilną, okresowo przechodzącą w dodatkiem przelotnego deszczu.

Możliwość pojawienia się opadów deszczu w ciągu dnia wg modelu UMPL. Pierwszy rząd od lewej: 06:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00, 21:00

Temperatury w poniedziałek pozostaną jeszcze na umiarkowanym poziomie, aczkolwiek będą wyższe względem niedzieli w regionach południowych, południowo zachodnich i zachodnich. Tutaj modele numeryczne prognozują od 10 do 14°C. Nieco chłodniej będzie na wschodzie, gdzie temperatury wahać mają się na ogół od 6 do 8°C. W pozostałych regionach na ogół od 8 do 10°C.

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, wxcharts.com, dwd.de