Pogoda na piątek: W ciągu dnia chmury i lokalne opady. Nocą wkroczy front z silnym wiatrem

Opublikowano 3 lutego 2022 o godz. 17:48

W piątek pogoda początkowo minie pod znakiem przewagi chmur i zanikających opadów deszczu oraz śniegu. Dopiero nocą z piątku na sobotę od strony Niemiec wkroczy dynamiczny front chłodny, na którym wystąpią silne porywy wiatru.

Sytuacja synoptyczna

W piątek obszar Polski dostanie się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia związanej z potężnym niżem Queena z centrum zlokalizowanym na zachód od Skandynawii. Ciśnienie w oku niżu spaść moze do około 955 hPa. Z niżem związany będzie front o charakterze ciepłym i chłodnym. Pierwszy z nich oddziaływać będzie na wschodzie Polski w ciągu dnia, natomiast chłodny wkroczy w nocy z piątku na sobotę. Na trasie frontu modele zgodnie prognozują silniejszy wiatr, ale dosyć krótkotrwały.

Położenie układnu Queena w piątek

Pogoda: Położenie układnu Queena w piątek

Sytuacja synoptyczna nad Europą na godzinę 12UTC i 00UTC

Pogoda: sytuacja nad Europą na 12
Pogoda: sytuacja nad Europą na 00

Pogoda na piątek: opady, temperatury, wiatr

Poranek rozpoczniemy od dużej ilości chmur koncentrującej się w obrębie ciepłego frontu atmosferycznego. Miejscami na wschodzie mogą występować jeszcze opady śniegu i deszczu ze śniegiem, ale zdecydowanie o słabym natężeniu. W pozostałej części kraju do południa możliwe są lokalne i słabe opady deszczu lub mżawki.

Na północnym wschodzie lokalnie opady mogą mieć tendencję do zamarzania. W drugiej części dnia opady praktycznie zanikną. Lokalne strefy z natężeniem słabym mogą jeszcze miejscami pojawiać się na północnym wschodzie.

Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską (zielony – deszcz, pomarańczowy – deszcz ze śniegiem, czerwony – opad marznącego deszczu, niebieski – śnieg). Godziny: 08:00, 12:00, 16:00

w

Temperatury

Najchłodniej będzie ponownie we wschodniej połowie kraju. Tutaj termometry w ciągu dnia pokażą przeważnie 1°C/2°C. Im bardziej na zachód, tym temperatury będzie wyraźnie rosły, Na zachodzie, północy i w centrum termometry mogą pokazać popołudniu nawet 4°C/6°C, a na Dolnym Śląsku do 8°C.

Pogoda: temperatury w piątek

Wiatr

W nocy z piątku na sobotę nad zachodnią część Polski wkroczy front chłodny. Na jego trasie rozwiną się główne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, ale ważniejszym zjawiskiem okaże się wiatr. Ten na trasie frontu może osiągać w porywach 60-80 km/h szczególnie od województwa lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego, kierując się dalej nad woj. wielkopolskie, kuj-pom i łódzkie. Poniższa prognoza obrazuje maksymalne porywy wiatru liczne do 06:00 rano w sobotę.

Maksymalne porywy wiatru liczone przez model SwissHD do godziny 06:00 w sobotę

Pogoda: porywy wiatru w nocy z piątku na sobotę

Grafiki: meteologix.com wxcharts.com dwd.de windy.com

Pogoda na żywo