Pogoda na piątek. Upał rozleje się po całej Polsce. Na zachodzie nawet +34°C

Opublikowano 17 czerwca 2021 o godz. 19:50

Rozgrzane masy powietrza docierają pełnym strumieniem do Polski. W przeddzień weekendu powszechne będą już temperatury na poziomie 30°C i więcej. Masa powietrza będzie sucha i stabilna, co przełoży się na minimalne zachmurzenie i całkowity brak opadów.

W piątek obszar Polski pozostanie pod wpływem strefy wysokiego ciśnienia ze zbliżającą się od zachodniej Europy strefą słabogradientowego pola niżowego. Praktycznie w całej szerokości kraju przepływać będzie strumień gorącej masy powietrza powietrza zwrotnikowego

Sytuacja baryczna nad Polską w piątek

Położenie strumienia gorących mas powietrza na piątkowe, późne popołudnie

Upalny dzień nad zdecydowaną większością Polski

Piątek przyniesie temperatury powietrza osiągające i przekraczające pułap 30°C przeważnie o 1°C/2°C, natomiast ponownie w województwie lubuskim wyraźnie więcej w porównaniu do pozostałych województw. Tutaj prognozy zakładają maksymalne wartości dochodzące nawet do 34°C/35°C. Choć przytoczony poniżej wynik modelu numerycznego wskazuje na temperatury tuż poniżej granicy 30°C, to w praktyce okazać mogą się to dane zaniżone z racji spodziewanego bardzo małego udziału zachmurzenia. W rzeczywistości lokalizacji z temperaturą poniżej 30°C może być w piątek naprawdę niewiele.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską – model ICON (14:00)

Nie przewiduje się opadów deszczu w trakcie piątku. Pasmo chmur średnich/niskich może pojawić się wzdłuż wschodniej połowy kraju i miejscami na zachodzie. Będzie to jednak mało wpływowy czynnik na osiągnięcie temperatur powietrza.

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, windy.com, wxcharts.com