Pogoda na piątek. Przed nami ostateczne wyparcie mroźnych mas powietrza z Polski

Opublikowano 18 lutego 2021 o godz. 18:37

Aktywność piątkowego frontu wg modelu Arpege. Zielony/niebieski = deszcz, Fiolet = śnieg. Godziny: 06, 09, 12 UTCPrzed nami definitywne zakończenie okresu oddziaływania mroźnych mas powietrza nad Polską. Te zaznaczały się już tylko w północno-wschodniej i wschodniej połowie kraju, podczas gdy na zachodzie systematycznie umacnia się odwilż związana ze zjawiskiem adwekcji cieplejszego powietrza polarnomorskiego. Prognozy numeryczne są jednak w 100% pewne co do nadejścia odwilży nad obszar całego kraju.

Temperatury powietrza nad Polską na godzinę 06:00 w czwartek – starcie dwóch sektorów mas powietrza 

Spodziewana sytuacja synoptyczna – aktywny front wypierający mroźne powietrze poza Polskę

W piątek przez Polskę wędrować będzie rozbudowana strefa chłodnego frontu atmosferycznego podążającego w całej swej szerokości przez wszystkie regiony kraju w kierunku wschodniej części kontynentu. Na trasie frontu modele prognostyczne wskazują na rozwój opadów deszczu, a w późniejszej fazie wędrówki frontu (dotarcie do regionów północnych i wschodnich), także opady śniegu. Sama strefa frontowa cechować będzie się dosyć wąskim obszarem aktywności, w wyniku czego fakt jego przejścia nad regionami będzie dosyć krótki w perspektywie całego dnia.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w piątek – aktywny front nad Polską, związany z wtórnym niżem na wschód od Islandii

Front będzie miał charakter chłodny, ponieważ przed jego strefą znajdzie się wycinek cieplejszego powietrza polarnomorskiego, przed nim odsuwać będą się fragmenty mroźnej masy powietrza, zaś za ciepłym wycinkiem wędrować będzie nieco chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Całość jednak odbywać będzie się na poziomie warstwy granicznej troposfery (wysokosć 1500 m n.p.g.). Na niższych poziomach, a w szczególności na poziomie przyziemnym, temperatury zwłaszcza w Polsce zachodniej osiągać będą wyraźnie dodatnie wartości.

Rozkład mas powietrza na poziomie warstwy granicznej w piątek na godzinę 06:00 UTC

Przebieg pogody w piątek

Model do analizy: Arpege

Wizja modelu Arpege przedstawia nasunięcie się strefy frontowej o poranku nad województwa zachodnie z dominacją opadów deszczu. Do południa front będzie zmieniał charakter opadów na deszcz i śnieg. Dostawa białego puchu oczekiwana jest początkowo na północy zwłaszcza od województwa kujawsko-pomorskiego po pomorskie. Mniejsza aktywność frontu oczekiwana jest natomiast wzdłuż województw granicy południowej. Do godziny 13:00 opady śniegu powinny dotrzeć już nad regiony Warmii i Mazur oraz północy Mazowsza.

Aktywność piątkowego frontu wg modelu Arpege. Zielony/niebieski = deszcz, Fiolet = śnieg. Godziny: 06, 09, 12 UTC

W drugiej części dnia opady śniegu będą rozprzestrzeniać się na szerokim obszarze północno-wschodniej Polski, natomiast do wieczora na południowym zachodzie będą występowały głównie przelotne opady mieszane. Najmniejsza aktywność frontu nadal oczekiwana jest wzdłuż województw granicy południowej, choć w przypadku Podkarpacia może pojawić się nieco więcej opadów śniegu.

Aktywność piątkowego frontu wg modelu Arpege. Zielony/niebieski = deszcz, Fiolet = śnieg. Godziny: 15, 18 UTC

Temperatury

W ciągu dnia utrzyma się jeszcze większy kontrast temperatur powietrza, ale z upływem godzin regiony z ujemnymi temperaturami będą systematycznie zanikać. O północy model ICON-EU wskazuje na praktycznie marginalny udział ujemnych temperatur nad Polską, z dominacją temperatur w okolicy zera i na lekkim plusie.

Wyparcie przez front mroźnych mas powietrza nie oznacza, że całkowicie zaniknie mróz. Na pewno jednak rozstaniemy się ze spadkami temperatur dochodzącymi i przekraczającymi poziom -10 stopni Celsjusza, tak jak bywało to w ostatnich wielu nocach.

Prognozowane zmiany temperatur powietrza nad Polską w piątek kolejno na godziny: 12:00, 16:00, 20:00, 00:00

W sobotę odwilż na terenie całego kraju – prognoza temepratur na godzinę 12:00 (model ECMWF)

 

 

Infografiki: meteologix.com, wxcharts.com, knmi.nl, infoclimat.fr