Pogoda na piątek. Kolejny dzień z silnym wiatrem. Możliwe opady deszczu i burze

Opublikowano 21 października 2021 o godz. 19:31

Dynamiczna pogoda nad Polską nie ustaje. Choć apogeum silnego wiatru przypadło na czwartkowe popołudnie, to także i w przeddzień weekendu prognozy jednoznacznie wskazują na kolejny dzień z silnymi porywami wiatru. Jego siła na obszarach nizinnych będzie słabsza, jednak nadal dosyć często osiągać może 70 km/h. Mocniejsze porywy wystąpią wzdłuż wybrzeża, gdzie dodatkowo przewiduje się zjawiska burzowe

W piątek centrum dynamicznego ośrodka niżowego Hendik zacznie odsuwać się w kierunku Finlandii, a następnie w głąb Rosji. Nad naszym krajem pozostanie jednak strefa zatoki niżowej z ciągle charakterystyczną, dużą różnicą ciśnienia. Do kraju zacznie napływać dosyć chłodne powietrze z północnego zachodu

Prognoza pola ciśnienia na piątkowe popołudnie – model GFS

Pogoda. Prognoza pola ciśnienia na piątkowe popołudnie - model GFS

Wietrzna pogoda w wielu regionach Polski

W ciągu dnia silny wiatr występował będzie na podobnych obszarach jak w czwartek. W szczególności od zachodu przez północ po północny wschód prognozowane są porywy wiatru osiągające 70-80 km/h przy powszechnych porywach na poziomie 60 km/h. Najmocniejszy wiatr wystąpi prawdopodobnie w pasie od województwa wielkopolskiego przez kujawsko-pomorskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Spokojniej będzie na obszarze Polski południowej i południowo wschodniej. Tu porywy wiatru powinny osiągnąć 50-60 km/h. Wyjątkiem będą oczywiście obszary podgórskie i górskie, gdzie zdecydowanie wiatr może nadal przekraczać barierę 80 km/h. Bardzo silny wiatr spodziewany jest wzdłuż linii wybrzeża. Tutaj w ciągu dnia można oczekiwać nawet 90-100 km/h. Przyczyną takiej siły będzie naturalnie mniejszy opór w rozwoju prędkości niż ma to miejsce na lądzie, ale także prognozowane przechodzenie lokalnych burz.

Prognoza porywów wiatru na przestrzeni piątku – model SwissHD

Prognoza porywów wiatru na godzinę 15:00 wg modelu UMPL (odczyt skali m/s po prawej stronie: 17 m/s = 61 km/h, 20 m/s = 72 km/h, 24 m/s = 84 km/h, 30 m/s = 108 km/h)

Pogoda. Prognoza porywów wiatru na godzinę 15:00 wg modelu UMPL (odczyt skali m/s po prawej stronie: 17 m/s = 61 km/h, 20 m/s = 72 km/h, 24 m/s = 84 km/h, 30 m/s = 108 km/h)

Pogoda. Opady deszczu i burze w ciągu dnia

Oprócz silnego wiatru, w kraju pojawią się kolejne opady deszczu. Najwięcej opadów wystąpi na północy, północnym zachodzie i zachodzie. Późnym popołudniem i wieczorem deszcz dotrze także nad regiony Polski centralnej oraz północno-wschodniej. Do końca dnia spokojniejsza pogoda bez opadów powinna utrzymać się w regionach południowych, południowo-wschodnich i wschodnich. Deszcz będzie miał natężenie umiarkowane i okresowo silne, jednak szybka wędrówka pasm nie będzie przyczyniała się do większych akumulacji opadów.

Prognoza przechodzenia opadów deszczu nad Polską wg modelu ARPEGE – zakres od 08:00 UTC do 20:00 UTC

Pogoda. Prognoza przechodzenia opadów deszczu nad Polską wg modelu ARPEGE - zakres od 08:00 UTC do 20:00 UTC

Po odsunięciu się głównej strefy opadowej w głąb Polski, popołudniu zwłaszcza od województwa zachodniopomorskiego po pomorskie mogą rozwijać się formacje burzowe z silnym wiatrem na poziomie 80-85 km/h. Niektóre z nich mogą przechodzić przez północne krańce Wielkopolski, docierając także nad województwo kujawsko-pomorskie. Burze mogą nieść nie tylko opady deszczu, ale i drobny grad i/lub krupę.

Prognoza modelu ICON-D2: możliwy rozwój pasm burzowych późnym popołudniem nad województwami nadmorskimi

Pogoda. Prognoza modelu ICON-D2: możliwy rozwój pasm burzowych późnym popołudniem nad województwami nadmorskimi

Grafiki: http://meteologix.com http://wxcharts.com http://windy.com http://mapy.meteo.pl