Pogoda na piątek: Dużo rozpogodzeń nad Polską. Opady śniegu jedynie na północy

Opublikowano 2 grudnia 2021 o godz. 19:36

W przeddzień weekendu pogoda po dynamicznym czwartku ulegnie dużej stabilizacji. Silny wiatr zacznie wyraźnie słabnąć, zaś na niebie możemy liczyć na sporo przejaśnień. Opady śniegu spodziewane są głównie na północy i północnym wschodzie, ale będą dosyć słabe. Z uwagi na chłodną masę odczuwalna temperatura pozostanie w ujemnym zakresie.

Sytuacja synoptyczna

Układ niskiego ciśnienia Daniel zacznie odsuwać się na północny wschód w kierunku Rosji. Na jego miejsce na chwilę nasunie się fragment mobilnego wyżu. Do kraju postępować będzie spływ suchszych, ale i wychłodzonych mas powietrza znad obszarów północnego kręgu polarnego. Opadów należy spodziewać się na skraju odsuwającej się zatoki tj. na północy i północnym wschodzie Polski.

Analiza sytuacji synoptycznej dla Europy na piątek

Pogoda. Analiza sytuacji synoptycznej dla Europy na piątek

W piątek pogoda pod znakiem rozpogodzeń w wielu regionach

Dane do opisu prognozy i grafiki via: pogodairadar.pl

Poranek cechować może się dwiema strefami z zachmurzeniem dużym i całkowitym. Pierwsza koncentrująca się na północy i północnym zachodzie, gdzie występować mogą słabe opady śniegu. Kolejny obszar zachmurzenia możliwy będzie na południu, południowym wschodzie i wschodzie. Na południu Podkarpacia, ale miejscami także wzdłuż obszarów granicznych z Ukrainą wystąpią opady śniegu – najmocniejsze w górach. Szanse na duże rozpogodzenia wystąpią na południowym zachodzie, w centrum i północnym wschodzie.

Do południa jednak chmury będą przemieszczać się w stronę północno-wschodniej części kraju, jako obszar z pierwotnymi rozpogodzeniami. Szansa na opady śniegu utrzyma się przeważnie na obszarze województw nadmorskich. W przypadku krańców południowo-wschodnich opady będą zanikać, podobnie jak i zachmurzenie. W ciągu dnia najmocniejszy wiatr w porywach do 55 km/h wystąpi jeszcze miejscami na północy, w centrum i północnym wschodzie.

Prognoza danych zbiorczych serwisu pogodairadar.pl: poziom zachmurzenia i opady nad Polską w okresie 07:00 – 12:00 – fioletowy: śnieg, niebieski: deszcz

Pogoda. Opady i zachmurzenie na godzinę 7
Pogoda. Opady i zachmurzenie na godzinę 9
Pogoda. Opady i zachmurzenie na godzinę 12

Popołudniu pasmo zachmurzenia w dalszym ciągu będzie koncentrować się na linii od północnego zachodu po północny wschód. Opady śniegu o charakterze przelotnym i zmiennym natężeniu w dalszej mierze będą koncentrować się głównie nad województwami nadmorskimi i Kujawach. Do końca dnia najwięcej pogodnego powinno wystąpić w kierunku południowym zwłaszcza od Dolnego Śląska po Podkarpacie.

Zachmurzenie i opady, prognoza na godzinę 15:00 i 18:00

Pogoda. Opady i zachmurzenie na godzinę 15

Temperatury powietrza nad większością kraju będą oscylowały wokół 0 st.C z możliwością spadku do wartości ujemnych. Jedynie na południowym zachodzie mogą być nieco wyższe w przedziale 2/3 st.C. Uwzględniając jednak zimny wiatr w ciągu dnia, odczuwalna temperatura w całym kraju będzie trzymała się w rysach ujemnych, przeważnie od -2 do nawet -6 st.C

Prognozowana temperatura powietrza na poziomie 2m na godzinę 12:00 vs temperatura odczuwalna

Grafiki: meteologix.com, met.fu-berlin.de