Pogoda na piątek. Adwekcja zimnego powietrza i dużo rozpogodzeń. Wieczorem możliwe opady śniegu

Opublikowano 4 lutego 2021 o godz. 19:55

W przeddzień weekendu nasz kraj dostanie się pod wyraźny wpływ klina wyżowego, będącego przedłużeniem wyżu z centrum nad Norwegią. Do kraju z północy / północnego wschodu kontynuowany będzie spływ coraz chłodniejszego powietrza z północy/północnego wschodu Europy. Granica stykania się sektora chłodnego z ciepłym przebiegać będzie wzdłuż południa Polski, czego efektem będą opady śniegu począwszy od godzin wieczornych.

Rys sytuacji synoptycznej na piątek – prognoza modelu GFS

Dużo pogodnego nieba nad Polską

W ciągu dnia w wyniku intruzji suchej masy powietrza czeka nas dużo rozpogodzeń na terenie kraju. Wyjątkiem będzie obszar styku mas cieplejszych z chłodniejszymi, który wyznaczany będzie przez strefę chmur frontu ciepłego. W południe wg modelu UMPL biegnąć ona będzie od południowego zachodu i częściowo zachodu (lubuskie) przez południe po południowy wschód. Dużo rozpogodzeń wystąpi w centrum i na wschodzie, zaś na północnym wschodzie niewykluczone są słabe opady śniegu.

Poziom zachmurzenia i opady – piątek godzina 12:00 

W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju temperatury powietrza schodzić będą do poziomów ujemnych. Tyczy się to zwłaszcza części północnej i północno wschodniej oraz częściowo wschodniej. Temperatury w wymienionych regionach na 12:00 wg modelu Swiss HD wahać będą się przeważnie od -4 do -8 stopni Celsjusza. Wzdłuż strefy zachmurzenia powinno być około 0-2°C.

Temperatury powietrza na godzinę 12:00 wg modelu Swiss HD

Wieczór i noc z przelotnymi opadami śniegu

Wieczorem prognozowane jest wystąpienie przelotnych opadów śniegu o natężeniu słabym. Wystąpią one początkowo na południowym zachodzie, przesuwając się na południe i południowy wschód w nocy z piątku na sobotę. Komórki konwekcyjne z chwilowo silniejszymi opadami śniegu możliwe będą w obszarze Pomorza środkowego.

Wędrówka słabych opadów śniegu wg modelu Arpege – godzina 19:00 i 00:00 UTC

Infografiki: wxcharts.com, meteo.imgw.pl, mapy.meteo.pl, meteologix.com