Pogoda na nowy tydzień: pochmurno, ale z wyraźnym ociepleniem. Opady w weekend

Opublikowano 12 lutego 2023 o godz. 19:31

Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie miała dosyć podobny przebieg względem minionego. Przez większość dni będziemy znajdowali się w obrębie stabilnego pola wysokiego ciśnienia, co zapewni nam stabilne warunki i niewielką ilość opadów. Opady deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem i śniegu mogą natomiast powrócić w okresie od piątku do niedzieli, przy czym na chwilę obecną prognozy na ten okres nadal ulegają zmianom.

Wyżowa aura w dobrej formie

Kolejne dni lutego miną pod znakiem dominacji układów wysokiego ciśnienia. W prognozach można dostrzec utrzymanie się wpływu silnego wyżu nad Europą, którego centrum może w najbliższych dniach lokować się bezpośrednio nad Polską. Ciśnienie może wówczas przekraczać poziom 1030 hPa. Zmiany w postaci wędrówki niżów północną Europą spodziewane są w okolicach piątku i podczas weekendu.

Układ wyżowy nad Europą w nocy z wtorku na środę – model ECMWF

Pogoda: Wyż nad Europą

…ale w bardziej zgniłej wersji

Układy wyżowe o tej porze mogą jednak objawiać się zupełnie przeciwstawnymi wariantami pogodowymi. W tym przypadku będziemy mieli niestety początek tygodnia z typowym, zgniłym wyżem. W skali całego kraju w poniedziałek i wtorek dominować będzie zachmurzenie piętra niskiego i bardzo niskiego. Pogoda zaliczana do typowych „szarówek” obejmie prawdopodobnie bez wyjątku każde województwo. Na południowym wschodzie dodatkowo mogą pojawiać się przelotne mżawki.

Silne zachmurzenie nad Polską we wtorek

Pogoda: Silne zachmurzenie nad Polską we wtorek

Szansa na pojawianie się przejaśnień może otworzyć się w środę i czwartek, przy czym nie obejmie to wszystkich regionów, a przede wszystkim pas od południowego zachodu po południowy wschód. Z uwagi na spodziewane zmiany ciśnienia i aktywację frontów, powrót pełnego zachmurzenia będzie miał szybkie miejsce już w piątek.

Pogoda pod znakiem wysokich temperatur

Mroźne masy powietrza definitywnie wycofały się daleko od Polski. Na ich miejscu dominować będą łagodniejsze masy powietrza polarnomorskiego, przynoszące miejscami znaczące ocieplenie. Szczególnie ciepło zrobi się na zachodzie, gdzie termometry mogą pokazać nawet 9°C/10°C. W pozostałych regionach temperatury powietrza powinny się kształtować zwykle w zakresie 4°C/7°C. Temperatury o wartościach ujemnych powinny się ograniczyć tylko do regionów podgórskich i górskich.

Prognoza temperatur powietrza wg modelu GFS: poniedziałek – piątek

Zmiana pogody od okolic weekendu

Im bliżej weekendu, tym blokada wyżowa będzie słabsza, tworząc potencjalne ustąpienie miejsca dla głębokich układów niżowych znad północnego Atlantyku. W obecnej kalkulacji prognoz numerycznych należy zakładać, że okres od piątku do niedzieli może minąć pod wpływem dużego spadku ciśnienia, a także opadów atmosferycznych (głównie deszcz). Piątek początkowo powinien przynieść opady mżawki i deszczu. W weekend opcjonalnie mogą wystąpić dodatkowo przelotne opady śniegu. Z uwagi na daleki termin nie da się tutaj określić dużego prawdopodobieństwa na taki scenariusz. Możliwe, że pierwsze przelotne opady deszczu rozwiną się już w czwartkowy wieczór od zachodniej części kraju.

Z uwagi na daleki termin należy brać pod uwagę możliwe zmiany scenariuszów pogodowych

Głęboki układ niżowy wędrujący przez północną Europę w trakcie weekendu 18-19 luty

Pogoda: Głęboki układ niżowy wędrujący przez północną Europę w trakcie weekendu 18-19 luty

Z uwagi na wahania ciśnienia i bliskość zatoki niżowej, można przypuszczać, że wspomniany wyżej okres dodatkowo cechowałby się zwiększonymi porywami wiatru na nizinach, w górach, a szczególnie wzdłuż wybrzeża. Pod kątem temperatur weekend nie powinien odbiegać względem trendu z wcześniejszych dni. W całym kraju notowane będą wartości znacznie powyżej 0 stopni Celsjusza.

Model ICON prognozujący przelotne opady deszczu w piątek oraz niedzielę

Pogoda: Model ICON prognozujący przelotne opady deszczu w piątek oraz niedzielę
Pogoda: Model ICON prognozujący przelotne opady deszczu w piątek oraz niedzielę

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, pivotalweather.com