Prognoza na noc – dynamiczna pogoda z silnym wiatrem i opadami

Opublikowano 13 października 2020 o godz. 19:16

W trakcie nadchodzącej nocy nad obszar Polski wkroczy wspominany już wcześniej układ niskiego ciśnienia Gisela, w którym to ciśnienie w oku spadnie prawdopodobnie do okolic 991 hPa. Centrum niżu wędrować będzie z południowego wschodu Polski w kierunku centrum. W środę niż będzie ulegał szybkiemu procesowi cyklolizy, czyli rozpadowi niżu. Objawiać będzie się to szybkim wzrostem ciśnienia, zaś pogoda stopniowo będzie ulegać poprawie, choć opady deszczu w kraju będą występowały.

Prognozowane wejście centrum niżu Gisela nad Polskę w trakcie nadchodzącej nocy

https://meteomodel.pl/modele-numeryczne-model-icon-eu-mapy/

Pogoda na nadchodzącą noc – deszcz i silny wiatr

Deszcz w trakcie nadchodzącej nocy prognozowany jest praktycznie nad całą Polską. Strefa opadów wielkoskalowych nie powinna dotrzeć jedynie nad północne części województw nadmorskich. Opady wkroczą tutaj dopiero o poranku. W drugiej części nocy silne opady zaczną stopniowo zanikać na południowym wschodzie (Lubelszczyzna, Podkarpacie, Świętokrzyskie, Małopolska). Na południu Polski do rana możliwe będą przekroczenia stanów alarmowych na rzekach i przypadki wylań, a w konsekwencji podtopień. Tyczy się to zwłaszcza mniejszych cieków.

Symulacja opadów na godzinę 23:00

https://meteologix.com

Spodziewany typ pogody na nadchodzącą noc – poza województwami nadmorskimi wszędzie możliwe umiarkowane/silne opady deszczu

Uwaga na silniejszy wiatr w północno-zachodniej Polsce!

Duże zróżnicowanie ciśnienia jakie panować będzie na północny zachód od centrum niżowego, skutkować będzie pojawieniem się silnego wiatru nocą oraz bliżej poranku. Porywy będą kształtować się na poziomie 60-70 km/h. Głównie w województwach nadmorskich mogą osiągać lokalnie 80 km/h, zaś wzdłuż wybrzeża dochodzić do 90 km/h (lokalnie 100 km/h), gdzie dodatkowo wystąpi silny sztorm.

Spodziewana siła wiatru na na nadchodzącą noc