Pogoda na noc 30/31: Wielkoskalowe opady deszczu i śniegu nad Polską

Opublikowano 30 marca 2022 o godz. 18:59

Pogoda w trakcie nocy z środy na czwartek minie pod znakiem przejścia pierwszej z trzech fal opadów wielkoskalowych. Będzie ona charakteryzować się występowaniem zarówno opadów deszczu jak i deszczu ze śniegiem i finalnie śniegu.

Opady śniegu szczególnie od centrum po wschód, na południu deszczowo

Na podstawie danych modelu SwissHD ECMWF Base

W trakcie bieżącego (30.03) wieczora strefa opadów deszczu rozciągająca się wzdłuż południowej połowy kraju, będzie systematycznie rozrastać się w kierunku północno-wschodnim. Początkowo będą obserwowane głównie opady deszczu, ale jeszcze przed północą zaczną rozwijać się wewnątrz głównej strefy opadowej obszary z opadami śniegu, a także śniegu z deszczem. Najwcześniejsze symptomy opadów mieszanych i śniegu na nizinach mogą mieć miejsce w pasie od województwa dolnośląskiego po łódzkie.

Położenie strefy opadów na godzinę 18:30 – dane rzeczywiste z systemu radarowego IMGW (awiacja.imgw.pl)

Pogoda: opady na godzinę 18:30

Około północy lub tuż po północy udział opadów śniegu może być już mocno zauważalny. Prognozy tego modelu, ale także kilku innych, wykazujących podobne szacunki, podkreślają, że śnieg spodziewany jest głównie w północnej części całej strefy opadowej. Największe prawdopodobieństwo występowania będzie miało miejsce od województwa łódzkiego przez południe mazowieckiego, świętokrzyskie, na lubelskim kończąc (za wyjątkiem południowej części). Opady śniegu będą trwały do samego rana, o świcie powinny koncentrować się głównie na Lubelszczyźnie.

Na południu i w pozostałych regionach południowo wschodnich (głównie Podkarpacie) spodziewane są opady deszczu o charakterze ciągłym, ale i przelotnym do samego czwartkowego rana.

Prognoza rozwoju opadów atmosferycznych na wieczór i noc z środy na czwartek: kolor niebieski – śnieg, kolor pomarańczowy – opad mieszany, kolor zielony – deszcz (intensywność koloru wyznacza natężenie danego opadu – lekki to opad słaby, ciemniejszy to umiarkowany)

Pogoda: prognoza opadów tej nocy

Do poranka w wyżej wymienionych obszarach z występowaniem opadów śniegu, powstać może pokrywa śnieżna, wahająca się od 2 do 5 cm. Lokalnie jednak grubość może być większa, ale będą to przypadki lokalne uzależnione stricte od wahania natężenia opadów.

Prognoza pokrywy śnieżnej na godzinę 06:00 rano w czwartek

Temperatury

Nocą temperatury będą mocno zróżnicowane. Między regionami północnymi, a południowo-wschodnimi osiągną różnicę nawet do 12°C. Na północy spodziewane są wartości ujemne dochodzące do -3°C/-4°C. Na południu i południowym wschodzie znacznie cieplej z temperaturami do 6°C, a w górach nawet do 8°C. W głębi kraju przeważnie będzie to około 2°C.

Prognoza temperatur na godzinę 02:00 wg modelu ICON

Czytaj także: Pogoda: Nadciągają ciągłe opady deszczu. W piątek możliwe intensywne opady śniegu

Grafiki; meteologix.com