Pogoda na niedzielę: Liczne opady nad Polską. Na południu silniejszy wiatr

Opublikowano 5 lutego 2022 o godz. 18:48

Pogoda na sam koniec tygodnia zapisze się jako pochmurna z licznymi opadami deszczu, a później deszczu ze śniegiem. W południowej połowie kraju spodziewane są silniejsze porywy w górnej granicy 70-85 km/h. W pozostałych regionach wiatr będzie również odczuwalny, choć słabszy.

Sytuacja synoptyczna

W niedzielę obszar Polski znajdzie się w zasięgu systemu frontów atmosferycznych związanych z niżem u wybrzeży Skandynawii. Z uwagi na zwiększoną różnicę ciśnień w kraju wystąpią okresowo silniejsze porywy wiatru z południowo-zachodniego sektora. W obrębie frontów będą rozwijać się opady głównie w postaci deszczu, z czasem przechodzące w miejscowe opady mieszane.

Sytuacja synoptyczna na niedzielę 06.02

Pogoda: Sytuacja synoptyczna na niedzielę 06.02

Pogoda na niedzielę: opady, wiatr, temperatury

Na bazie modeli: UMPL, ARPEGE, ICON, SwissHD

Już od rana opady deszczu o charakterze przelotnym i cągłym spodziewane są w zachodniej i północnej połowie kraju. Natężenie opadów będzie przeważnie umiarkowane i słabe. Z czasem opady deszczu będą rozszerzać się w kierunku centrum, a także północnego wschodu i wschodu. W górach możliwe opady mokrego i ciężkiego śniegu. Do południa najmniej opadów spodziewanych jest na południu i południowym wschodzie.

Prognoza opadów wg modelu UMPL: 06:00, 09:00, 12:00

Pogoda: Prognoza opadów wg modelu UMPL: 06:00
Pogoda: Prognoza opadów wg modelu UMPL: 09:00
Pogoda: Prognoza opadów wg modelu UMPL: 12:00

W drugiej części dnia rozproszone opady deszczu będą kontynuowane w większości regionów i wciąż w niewielkim stopniu na południu i południowym wschodzie. Wzdłuż województw nadmorskich opady mogą być chwilowo silniejsze. Nie wyklucza się powstawania komórek konwekcyjnych nawet w formie liniowej, która może wygenerować pojedyncze wyładowania doziemne.

Wieczorem do kraju wkroczy bardziej zwarta strefa opadowa, związana z frontem typu chłodnego. Będzie ona oddziaływać zwłaszcza w zachodniej i północnej połowie kraju, ale także i w centrum. Miejscami w strefę opadową będą wkomponowane opady mieszane.

Prognoza opadów wg modelu UMPL: 15:00, 18:00, 21:00

Opady na 15
Opady na 18
Opady na 21

Podobny scenariusz wydarzeń obrazuje model ARPEGE, który za dnia zwiastuje opady deszczu w formie rozproszonej, ale wieczorem potwierdza wejście strefy bardziej zwartej z opadami o natężeniu umiarkowanym.

Prognoza opadów wg modelu ARPEGE (06:00 – 21:00UTC, krok animacji co 3h)

Wiatr

Według modelu SwissHD wiatr nad większością kraju powinien być umiarkowany, zaś jedynie wzdłuż województw południowej granicy okresowo porywisty. Tu maksymalne porywy mogą wynieść 70-85 km/h, zaś w górach w okolicach 100 km/h. Na zachodzie, w centrum i częściowo wschodzie wiatr powinien wynieść maksymalnie 50 km/h, zaś w pozostałych regionach przeważnie poniżej tej granicy. Wyjątkiem będzie obszar wzdłuż wybrzeża (tu 60-70 km/h).

Prognoza maksymalnych porywów wiatru nad Polską przez okres całej niedzieli

Model ICON zwiększa aktywność wiatru do większej ilości obszarów. W województwach na południu i południowym zachodzie porywy mogą być najsilniejsze do około 85 km/h, ale w centrum, na zachodzie i północy model oblicza wiatr o prędkości maksymalnej do 60-65 km/h (lokalnie max 70 km/h głównie od woj. wielkopolskiego po łódzkie)

Prognoza porywów wiatru nad Polską na godzinę 12UTC

Temperatury

Najwyższe wartości temperatur odnotowane będą od północnego zachodu po południowy zachód. Tutaj mogą one wynieść 5°C/6°C. W głebi regionów będzie to zwykle około 3°C/4°C, zaś we wschodniej połowie kraju przeważnie między 1°C a 2°C.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską na godzinę 12 – model ICON

Grafiki: http://meteologix.com http://mapy.meteo.pl wxcharts.com knmi.nl

Pogoda na żywo