Pogoda na niedzielę. Kolejny dzień odwilży – w ciągu dnia jeszcze wyższe temperatury i więcej słońca

Opublikowano 20 lutego 2021 o godz. 19:14

Ostatni dzień tygodnia przyniesie kontynuację odwilży nad Polską. W porównaniu do soboty pojawić ma się więcej rozpogodzeń, a także szansa na jeszcze wyższe temperatury, przekraczające poziom nawet 13 stopni Celsjusza. Sytuacja synoptyczna jaka występować będzie nad Europą w niedzielę, w kolejnych dniach przedstawiać będzie się dosyć podobnie. Obszar Polski jutro, ale i przez kolejne dni nowego tygodnia znajdować będzie się w strefie stabilnego wyżu barycznego – jego centrum w niedzielę znajdzie się na obszarze Morza Czarnego

Spodziewana sytuacja synoptyczna w niedzielę nad Europą

Udział zachmurzenia w ciągu dnia

Według prognoz modelu UM i SwissHD niedziela przyniesie dużo więcej słońca w kraju. Niebo oczywiście nie będzie w pełni pozbawione chmur, bo takie sytuacje w aktualnym okresie pogodowym zdarzają się rzadko. Chmury z pewnością wystąpią na północnym wschodzie kraju w obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego (głównie północne części). Więcej chmur może gromadzić się częściowo w kujawsko-pomorskim i pomorskim, ale nie powinny mieć dużego udziału.  Ponadto trochę chmur poziomu średniego może pojawić się na południu w centrum i wschodzie. Najbardziej pogodnie będzie od północnego zachodu po południowy zachód kraju. Tutaj przez cały dzień swój udział będą miały co najwyżej chmury piętra wysokiego.

Prognoza zachmurzenia nad Polską na godzinę 14:00 – model UM i SwissHD

Model EMS prognozuje najniższe wartości temperatur na północnym wschodzie, gdzie wahać mają się na poziomie 0-3°C. Najwyższe temperatury odnotowane będą w Polsce zachodniej: 12/14°C. Na południu i południowym zachodzie i północnym zachodzie będzie to 10-13°C. Na południowym wschodzie, wschodzie, w centrum i północy od 4 do 10 °C. Rzeczywiste wartości temperatur w warunkach dłuższego nasłonecznienia mogą być jednak wyższe. To oznacza możliwy wzrost temperatur np. do 15°C na zachodzie Polski.

Dla konfrontacji model ECMWF

Infografiki: meteologix.com, meteoprognoza.pl, mapy.meteo.pl, vojvodinameteo.rs