Pogoda na niedzielę: Chwilowe ocieplenie, ale z opadami deszczu a także burzami

Opublikowano 23 kwietnia 2022 o godz. 18:39

W niedzielę 24.04 pogoda w kraju będzie sterowana przez niż 'Thalke’, przechodzący bezpośrednio przez terytorium naszego kraju. W wyniku tego przejściowo temperatury wzrosną, jednak z drugiej strony musimy szykować się na opady deszczu. Powietrze będzie cechować się zwiększoną niestabilnością, co przełoży się na rozwój rozproszonych zjawisk burzowych.

Sytuacja synoptyczna

Poza Skandynawią, zdecydowana większość Europy znajduje się w zasięgu obszarów obniżonego ciśnienia. Nie inaczej jest także w przypadku Polski. W perspektywie najbliższej doby wpływ na pogodę będzie miał niż, który dzisiaj (sobota) znajduje się nad Francją. W drugiej części niedzielnego dnia zacznie on wkraczać nad Polskę, zaś nocą z niedzieli na poniedziałek będzie powoli wędrował dalej w kierunku Ukrainy i Białorusi.

Pole ciśnienia nad Europą w sobotnie popołudnie

Pogoda: Pole ciśnienia nad Europą w sobotnie popołudnie

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w niedzielę

Pogoda: Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w niedzielę

Pogoda na niedzielę: temperatury, zachmurzenie, opady

Temperatury powietrza będą dosyć zróżnicowane. Wynikać to będzie ze zmiennego zachmurzenia i wstępowania opadów. W drugiej części dnia zdecydowanie najcieplej będzie na zachodzie, północnym zachodzie, północy, częściowo w centrum i na wschodzie. Tutaj prognoza modelu ICON wskazuje na temperatury w zakresie 15°C/17°C. Chłodniej będzie w pasie od południowego zachodu po południowy wschód, gdzie spodziewane są spadki do 9°C/13°C. Wyjątkiem od reguły mogą być obszary Śląska i Małopolski (do 16°C). Niższe wartości temperatur odnotowane będą także wzdłuż gmin nadmorskich oraz na północnym wschodzie (10°C/13°C).

Prognoza temperatur powietrza w niedzielę na godzinę 14:00

Pogoda: Prognoza temperatur powietrza w niedzielę na godzinę 14:00

Zachmurzenie i opady

O poranku i przed południem sporo przejaśnień spodziewanych jest na zachodzie, w centrum i częściowo północy. Więcej chmur zgromadzi się na północnym wschodzie, a szczególnie od południowego zachodu po południowy wschód. Do południa lokalne i słabe opady mogą wystąpić głównie w pasie od woj. śląskiego po podkarpackie. Lokalnie deszcz będzie obecny w obszarze Warmii i Mazur i Podlasia.

W drugiej części dnia i wieczorem najwięcej opadów spodziewanych jest na południowym zachodzie, częściowo zachodzie i w centrum. Opady mogą mieć chwilowo natężenie silne – szczególnie podczas wędrówek lokalnych burz. Ponadto deszcz w formie przelotnej obecny będzie późniejszym popołudniem także na południu i południowym wschodzie.

Prognoza opadów wg modelu Arpege: 06:00 – 21:00 UTC

Pogoda: Prognoza opadów wg modelu Arpege: 06:00 - 21:00 UTC

Możliwe burze

W drugiej części dnia napływająca z południowego zachodu i południa cieplejsza masa powietrza, będzie wykazywać się chwiejnym charakterem. Oznacza to zwiększoną szansę do występowania silniejszych prądów wznoszących w troposferze, co wprost prowadzi do rozwoju chmur kłębiastych. Te w miarę dalszego rozwoju przeobrażają się w zjawiska burzowe. W trakcie niedzielnego popołudnia i wieczoru pojawienie się burz możliwe będzie zwłaszcza na południu, miejscami w centrum oraz lokalnie na krańcach południowo-wschodnich

Wkraczanie niestabilnej masy powietrza nad Polskę w godzinach popołudniowych – prognoza wskaźnika CAPE

Wkraczanie niestabilnej masy powietrza nad Polskę w godzinach popołudniowych - prognoza wskaźnika CAPE

Model SwissHD sygnalizuje największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz w pasie od województwa opolskiego i śląskiego po łódzkie. Spodziewany jest rozwój pojedynczych komórek burzowych, ale także możliwych układów wielokomórkowych (w późniejszej fazie rozwoju). Ponadto wyładowania zdarzyć mogą się na południowych i wschodnich krańcach Podkarpacia

Możliwe popołudniowe burze (strefy fioletowe) – model SwissHD

Opady na godzinę 15:00
Opady na godzinę 16:00
Opady na godzinę 17:00
Opady na godzinę 18:00
Opady na godzinę 19:00

Podobny wariant prognozuje model ICON, ale wyładowania mogą występować dalej w kierunku Małopolski, woj. świętokrzyskiego i lokalnie na Lubelszczyźnie

Pogoda: opady i burze wg modelu ICON

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, dwd.de, vojvodinameteo.rs

Pogoda na żywo