Pogoda na najbliższe dni: wietrzny okres z wahaniami temperatur

Opublikowano 20 lutego 2022 o godz. 18:45

Pogoda w najbliższych dniach utrzyma swój wietrzny charakter, ale co było podkreślane już nie raz – nie w tak gwałtowny sposób jak chociażby w minioną sobotę. Wiatr będzie nadal odczuwalny szczególnie w trakcie poniedziałku, ale prognozy każą przypuszczać, że w drugiej połowie tygodnia się uspokoi. W międzyczasie pojawią się kolejne opady deszczu, a temperatury będą ulegać wahaniom. Niemniej jednak zdecydowanie pozostaną na wyraźnym plusie.

Rozwój sytuacji synoptycznej

W najbliższych dniach nadal pozostaniemy pod wpływem układów niżowych ze szczególnym naciskiem na poniedziałek. Wtedy nad Bałtykiem nasunie się głęboki niż o nazwie Antonia, którego wpływ odczujemy także we wtorek. W środę przez Polskę przewędruje kolejna depresja, ale zdecydowanie płytsza. W międzyczasie nad Europą obserwowana będzie rozbudowa układów wysokiego ciśnienia, która dotknie także naszego kraju.

Zmienność pola ciśnienia nad Europą w okresie poniedziałek – środa

Pogoda: Zmienność pola ciśnienia nad Europą w okresie poniedziałek - środa

Poniedziałek wietrzny z niewykluczonym rozwojem burz

Szeroko opisane warunki pogodowe na poniedziałek znajdują się w odrębnym artykule, w który można wejść pod ten link: (Pogoda na poniedziałek: Silny wiatr powróci, ale nie tak groźny jak w ostatnich dniach).

W pierwszym dniu nowego tygodnia pogoda będzie dosyć wyraźnie wietrzna, a także częściowo z opadami atmosferycznymi, a nawet lokalnymi burzami. Wspomniany wyżej układ niżowy Antonie zaostrzy poziomy gradient ciśnienia w kraju, co przełoży się na wzmożony wiatr. Porywy do 70-80 km/h spodziewane są zwłaszcza na zachodzie, północy i w centrum. Dosyć lokalnie mogą zdarzyć się przypadki wiatru do 85-90 km/h, ale będą to sytuacje w zdecydowanej mniejszości. Wzdłuż wybrzeża spodziewany jest sztorm i tu wiatr może faktycznie dojść do granicy 100 km/h.

Maksymalne porywy wiatru nad Polską w okresie 00:00 21.02 – 00:00 22.02 (24h)

Pogoda: Maksymalne porywy wiatru nad Polską w okresie 00:00 21.02 - 00:00 22.02 (24h)

O poranku rozległa strefa opadów deszczu będzie rozciągać się w pasie od północnego zachodu po południe i południowy wschód. W zachodniej połowie kraju spodziewany jest rozwój rozproszonych komórek, które z biegiem dnia zmierzając w głąb kraju mogą losowo generować wyładowania doziemne. W miarę upływu dnia opady deszczu ze wschodu opuszczą nasz kraj, zaś wieczorem opady mogą pojawić się w półncono-zachodniej części Polski.

Prognoza opadów deszczu na godzinę 07:00, 12:00 i 18:00

Opady na godzinę 7
Opady na godzinę 12
Opady na godzinę 18

Temperatury powietrza mogą wzrosnąć do 7°C/8°C we wschodniej i południowej połowie kraju, a także w centrum i miejscami zachodzie. Na północy i północnym zachodzie chłodniej ze spadkiem temperatur do 4°C/6°C. Z uwagi na silny wiatr odczuwalna temperatura może być znacznie niższa.

Pogoda:  temperatury w poniedziałek

Pogoda na wtorek i środę: rozproszone opady i miejscami wciąż odczuwalny wiatr

We wtorek pozostaniemy w zasięgu odsuwającego się niżu Antonie. W jego obrębie prognozowane jest powstanie rozproszonych opadów atmosferycznych. Głównie będą ro rozerwane pasma słabego deszczu o charakterze przelotnym. W mniejszym stopniu możemy spodziewać się śniegu. Ten za dnia nie jest wykluczony miejscami od Pomorza środkowego przez Warmię i Mazury po Podlasie, ale bardziej w północnych powiatach. Śnieg gdzieniegdzie wystąpi także na pogórzu i w górach.

Opady w skali dnia mogą rozwinąć się nad większością regionów, ale w większości obejmą zachód, centrum, a wieczorem południe i południowy wschód.

Prognoza opadów wg modelu UMPL na godzinę 07:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00

Opady na godzinę 7
Opady na godzinę 9
Opady na godzinę 12
Opady na godzinę 15
Opady na godzinę 18

Wiatr w ciągu dnia będzie umiarkowany w porywach dochodzący do 50-55 km/h na nizinach i 60-70 km/h na pogórzu i w górach głównie Dolnego Śląska.

Prognoza porywów wiatru (model ICON) na godzinę 12UTC

Pogoda: Prognoza porywów wiatru (model ICON) na godzinę 12UTC

Temperatury powietrza wyniosą 6°C/7°C od południowego zachodu po południowy wschód, po -1°C/2°C na północnym wschodzie. W pozostałych regionach przeważnie 4°C /5°C

Pogoda:  temperatury we wtorek

Środa

W środę pogoda w kraju będzie sterowana przez płytki niż wraz z frontem atmosferycznym wędrującym klasycznie z zachodu na wschód. Na jego trasie spodziewane są opady deszczu, a w mniejszym stopniu deszczu ze śniegiem. Front ten szybko przemieści się na zachód. W ciągu dnia warunki po porannych opadach ulegną poprawie przede wszystkim w zachodniej połowie kraju. W pozostałych regionach możliwe będą opady deszczu w formie rozproszonej (od północy po południe) po ciągłe (od północnego wschodu po południowy wschód). Na północnym wschodzie pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu

Wieczorem opady mogą ograniczyć się głównie do północnego wschodu. Nad znaczną większością pozostałych obszarów warunki się ustabilizują

Prognoza opadów wg modelu UMPL na godzinę 07:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00

Opady na godzinę 7
Opady na godzinę 9
Opady na godzinę 12
Opady na godzinę 15
Opady na godzinę 18

Temperatury powietrza poza północnym wschodem będą wysokie i mogą osiągać 5°C/7°C. W przytoczonym pierwszym regionie wyniosą one 2°C/3°C, ale tylko niektóre regiony Warmii i Mazur oraz Podlasia.

Pogoda: temperatury w środę

Wiatr ponownie może się nasilić. Nad większością województw porywy mogą osiągać maksymalnie 50-65 km/h. Na Pomorzu środkowym, Warmii i Mazurach i być może Mazowszu niewykluczony jest wiatr do 70 km/h. Jeszcze mocniej powiać może w obszarze Zatoki Gdańskiej (+80 km/h)

Prognoza porywów wiatru na godzinę 12UTC

Pogoda: Prognoza porywów wiatru na godzinę 12UTC

Grafiki: http://mapy.meteo.pl wxcharts.com, meteologix.com vojvodinameteo.rs