Pogoda na najbliższe dni. Stopniowa odwilż z opadami mieszanymi. Na wschodzie nadal mroźne noce.

Opublikowano 15 lutego 2021 o godz. 19:04

Mroźne masy powietrza, które zalegając wiele dni nad Polską przyczyniły się do wystąpienia głębokiego okresu ochłodzenia, w perspektywie kolejnych dni będą powoli wycofywać się na wschód wraz ze zmieniającą się cyrkulacją powietrza na zachodnią. Najnowsze prognozy podtrzymują, że odwilż nastąpi w całym kraju, ale będzie to proces stopniowy, który zacznie się od Polski zachodniej, częściowo południowej i centralnej, zaś najpóźniej rozpocznie się we wschodniej Polsce. W tej części kraju mroźne masy powietrza będą utrzymywać się w trakcie kolejnych dni, skutkując wyraźnymi spadkami temperatur do ujemnego poziomu nocą z możliwością utrzymywania tego stanu także za dnia. Na zachodzie natomiast temperatury powietrza będą wyraźnie przechodziły na poziom dodatni. Sytuacja ta wytworzy ostatecznie duży kontrast temperatur powietrza nad Polską, zaś w sytuacji przechodzenia frontu – opady deszczu lub śniegu.

Powyższy opis całkowicie uzupełniają prognozy modelu ICON-EU w okresie wtorek – sobota. Widać tutaj spore zróżnicowanie mas powietrza pod względem jej termiki na terenie Polski. Mroźne powietrze zalegać będzie we wschodniej Polsce, ale już na zachodzie będą pojawiać się fragmenty cieplejszego powietrza polarnomorskiego. Bliżej weekendu w szczególności warto zwrócić uwagę na rozbudowujący się sektor ciepłych mas na zachodzie Europy – w perspektywie odległych prognoz ma on sięgnąć obszaru naszego kraju, przynosząc wzrost temperatur powietrza nawet powyżej 10 stopni Celsjusza.

Prognozowana cyrkulacja mas powietrza nad Europą w okresie wtorek-sobota (model numeryczny ICON-EU)

Aktywne fronty nad Polską – opady deszczu, śniegu i opady mieszane

Już jutro (wtorek) strefa aktywnego frontu ciepłego związana z ośrodkiem niżowym wędrującym na północ od Wysp Brytyjskich, nasunie się nad zachodnią część Polski. W całej swej szerokości będzie ona wkraczać na tereny naszego kraju, zaś za frontem widoczny jest doskonale zaznaczony tzw. ciepły wycinek niżu. Jest to strefa między frontem ciepłym i domykającym frontem chłodnym, w którym przemieszcza się strumień cieplejszej masy powietrza. Po dokładniejszemu przyjrzeniu się na mapę widać, że cieplejsza masa będzie w ciągu dnia wchodzić na tereny zachodniej Polski.

Sytuacja synoptyczna na wtorek – Polska pod wpływem frontu ciepłego

Aktywność frontu w ciągu dnia będzie umiarkowana. Na jego trasie notowane będą przelotne opady śniegu o natężeniu słabym, a przede wszystkim duży wzrost zachmurzenia piętra średniego i niskiego. Mniej zachmurzenia notowane będzie w obszarze przedfrontowym między innymi na wschodzie kraju. Tutaj pojawią się nawet szanse na całkowicie wypogodzone obszary nieba. Według prognoz modelu UMPL strefa opadowa będzie od rana przemieszczać się w pasie województw zachodnich, kierując się na centrum oraz południe, nocą docierając na południowy wschód. Opady powinny omijać region północy i północno-wschodni. Wg prognoz DWD front ciepły w drugiej części nocy ulegnie rozpadowi i zaniknięciu.

Prognoza zachmurzenia i opadów (tu śnieg – niebieski odcień) kolejno na godziny: 08:00, 12:00, 18:00 i 23:00

W ciągu dnia temperatury powietrza od 0 do maksymalnie 4 stopni Celsjusza  wystąpić mają na zachodzie i południowym zachodzie Polski. Niewykluczone będą jednak delikatne wzrosty powyżej 0 °C także w centrum i na południu Polski. Ujemne temperatury na pewno utrzymają się na północnym wschodzie i wschodzie kraju (-2/-6°C wg prognozy modeli Swiss HD)

Środa – aktywny front okluzji z opadami mieszanymi

Jeszcze w nocy z wtorku na środę nad kraj nasuwać będzie się kolejny front z zachodu o charakterze zokludowanym. Będzie on dużo bardziej aktywny względem wtorkowego, niosąc opady deszczu oraz śniegu. Ich występowanie będzie uzależnione od regionów zalegania chłodnego/cieplejszego sektora. Prognoza modelu Swiss HD wskazuje, że linia opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym i słabym przebiegać będzie w pasie od północy przez częściowo północny wschód po regiony południowo wschodnie. Linia opadów deszczu będzie biegła równolegle do niej, obejmując szczególnie północny zachód, centrum i południe. Miejscami występować mogą także opady mieszane, zaś o poranku także opady marznące.

Możliwa aktywność frontu w środę na godzinę: 06:00, 12:00 i 23:00 (prognoza modelu Swiss HD) 

zielony – deszcz, niebieski – śnieg, pomarańczowy – opad mieszany, czerwony – marznący deszcz

Model UMPL przedstawia zbliżony wariant, aczkolwiek szansa na większą ilość opadów mieszanych kierowana jest dla Polski południowej i południowo wschodniej.

Opady wg modelu UMPL: zielony – deszcz, niebieski – śnieg. Prognozowany stan na godzinę 15:00

Jednocześnie wraz z wędrówką strefy frontowej, postępować będzie wdzieranie się cieplejszej masy polarnomorskiej nad obszar Polski. W ciągu dnia mróz powinien utrzymać się głównie na północnym wschodzie Polski. Sytuacja jednak zmieni się nocą, gdy temperatury zaczną szybko spadać. Po dziennych opadach śniegu, śniegu z deszczem i deszczu może to stworzyć zagrożenie w postaci oblodzeń. Model GFS wskazuje na temperatury -12/-18 stopni Celsjusza na obszarze północy, północnego wschodu i częściowo wschodu.

Prognozowane maksymalne temperatury powietrza w okresie 12:00 – 15:00 UTC (grafika 1). Prognoza temperatur powietrza na godzinę 03:00 UTC w nocy z środy na czwartek (grafika 2)

Prognoza przyrostu (nie pokrywy śnieżnej!) pokrywy śnieżnej w okresie noc pon/wt do czwartkowego poranka.

W czwartek po przejściu stref frontowych pogoda ma się ustabilizować (niewielka szansa na opady), zaś coraz cieplejsze sektory mas powietrza będą obecne w Polsce południowo zachodniej przy nadal możliwym utrzymaniu się delikatnego mrozu za dnia na wschodzie i wyraźniejszego nocami.

Prognoza temperatur powietrza (model ICON) w czwartek na godzinę 12:00 oraz w nocy z czwartku na piątek

W piątek rysuje się wizja kolejnego frontu, jednak jego aktywność, pora przechodzenia, rodzaj opadów i główne regiony przechodzenia, są póki co rozbieżne w prognozach numerycznych. Najbardziej pewny wydaje się klasyczny pas z zachodu na wschód z uwzględnieniem centrum i z mniejszym udziałem południowej części Polski.

Aktualne prognozy opadów w piątek – model GFS, ICON i ECMWF

Model ICON wskazuje na całkowite wyparcie mroźnego sektora w nocy z piątku na sobotę. Nie oznacza to oczywiście braku szans na ujemne temperatury, ale zakończenie okresu występowania spadku temperatur do -10 i poniżej -10 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatur powietrza w nocy z piątku na sobotę – model ICON

Infografiki: meteologix.com, wxcharts.com, mapy.meteo.pl, dwd.de