Pogoda na najbliższe dni. Koniec mroźnego okresu. Stopniowy wzrost temperatur i opady mieszane

Opublikowano 17 stycznia 2021 o godz. 15:47

W jednym z ostatnich wpisów opisane zostały ogólne zmiany w warunkach pogodowych nad Europą i Polską. Wiemy, że sytuacja synoptyczna zwłaszcza w połowie przyszłego tygodnia będzie sprzyjała wyraźnemu ociepleniu w porównaniu do aktualnych warunków termicznych. Aktualnych, czyli takich jakie mieliśmy chociażby podczas minionej nocy, gdzie na północy i północnym wschodzie temperatury minimalne wahały się w przedziale -20/-26 stopni Celsjusza

Źródło: meteoprognoza.pl

Początek tygodnia jeszcze mroźny

Strefa mroźnych mas powietrza utrzyma się nad obszarem Polski w trakcie poniedziałku. O poranku temperatury osiągnąć mogą najniższe wartości w trakcie tegorocznego sezonu zimowego. Tyczy się to oczywiście północno-wschodniej części kraju, która króluje w statystykach najzimniejszych regionów. Od Warmii i Mazur po Podlasie temperatury powietrza na godzinę 06:00UTC wg modelu ICON-EU wahać mają się w przedziale od -22°C do -27°C. Wiele jednak będzie uzależnione od zachmurzenia, które wg modelu UMPL ma być większe niż podczas minionej nocy. Poza zachodnią połową kraju temperatury powietrza w poniedziałkowy poranek wahać mają się od 12°C do -20°C. Prawdopodobnie na południowym wschodzie, południu i w centrum wystąpić może większe zachmurzenie, co przełożyć może się na mniejszy mróz niż zakładają prognozy. Mróz z powodzeniem utrzymać ma się także w ciągu dnia ze szczególnym naciskiem na północny wschód (nawet do -20°C) – grafika nr 2.

Spodziewane temperatury powietrza wg modelu ICON na godzinę 06:00UTC (pierwsza grafika) i 12:00UTC (druga grafika) – wxcharts.com

Zatoka niżowa z frontem – wypieranie mroźnej masy poprzedzone opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu

W poniedziałkowe popołudnie, a następnie w trakcie wieczoru i nocy, na zachodzie Polski zacznie zaznaczać się front o charakterze okluzji, który rozpocznie proces wypierania mroźnej masy daleko w kierunku wschodniej części starego kontynentu. Za frontem przemieszczać będzie się chłodniejsza masa powietrza polarnego-morskiego, natomiast za nią znajdować będzie się sektor odmiany cieplejszej.

Sytuacja synoptyczna w poniedziałek (grafika 1) wraz z widocznym przemieszczaniem się coraz cieplejszych (w stosunku do mroźnej masy powietrza) sektorów powietrza z zachodniej Europy (grafika 2)

Front będzie prowadził systematycznie rozbudowującą się strefę opadów, która po wkraczaniu w obszar mroźnej masy powietrza nad naszym krajem, będzie cechować się głównie opadami śniegu i śniegu z deszczem o natężeniu słabym i umiarkowanym. Opady do końca poniedziałku występować będą na zachodzie Polski, przy czym zaczną pojawiać się dopiero od wieczora, trwając także w drugiej części nocy.

Front nad Polską – symulacja opadów deszczu (zielony) i śniegu (niebieski) odpowiednio na godzinę 20:00 i 02:00

Wtorek – kontynuacja opadów nad Polską

We wtorek rano front będzie przemieszczał się dalej w kierunku wschodniej Polski. Jednocześnie z zachodu Europy zbliży się główny front ciepły, który prowadzić będzie kolejną strefę opadów śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Za frontem będzie dopływać ciepła masa powietrza polarnomorskiego. Opady tak jak w przypadku poniedziałku będą miały natężenie słabe i umiarkowane.

Front nad Polską – symulacja opadów deszczu (zielony) i śniegu (niebieski) odpowiednio na godzinę 07:00 i 12:00

Warto zwrócić uwagę na duży kontrast termiczny jaki panować ma nad Polską w ciągu dnia. Front okluzji będzie z każdą godziną wypychał mroźną masę na wschód, ciągnąc za sobą łagodniejsze powietrze polarne-morskie. W efekcie na południowym zachodzie kraju temperatury w ciągu dnia wzrosną do około 2°C, podczas gdy na północnym wschodzie wciąż mogą wynosić poniżej -10°C

Spodziewane temperatury we wtorek na godzinę 12:00 UTC

W drugiej części dnia i wieczorem front z opadami głównie śniegu i śniegu z deszczem wędrować będzie dalej na wschód. Na zachodzie kraju występować będą głównie opady deszczu. Natężenie opadów przez cały dzień będzie utrzymywać się od słabego po umiarkowane.

Symulacja opadów deszczu (zielony) i śniegu (niebieski) odpowiednio na godzinę 15:00, 19:00 i 23:00

Środa – kontynuacja opadów, wzrost temperatur w całym kraju

W środę strumień cieplejszego powietrza dotrze w całości nad Polskę, wypychając ostatecznie mroźną masę daleko na wschód. Na zachodzie i południowym zachodzie temperatury maksymalne wahać mogą się od 5 do 7 stopni Celsjusza i od 1 do 4 stopni w pozostałej części kraju. Wyjątkiem mogą być północno-wschodnie krańce.

Prognozowane temperatury powietrza na godzinę 12:00 – prognoza ECMWF

Stopniowy zanik opadów

O poranku strefa frontowa ze słabymi i umiarkowanymi opadami śniegu dotrze na wschód Polski. Na północy będą to głównie opady deszczu, zaś w pozostałej części kraju wystąpi zachmurzenie duże z okresowymi przejaśnieniami głównie na południowym zachodzie kraju. Po południu opady śniegu mogły by zdarzać się jeszcze na północnym wschodzie, ale w ogólnym rozrachunku przez północ Polski wędrowały by głównie opady deszczu.

Symulacja opadów deszczu (zielony) i śniegu (niebieski) odpowiednio na godzinę 07:00, 12:00 i 18:00

W czwartek pogoda powinna na dobre ustabilizować się w całym kraju. Nie prognozuje się na ten moment opadów deszczu. W ciągu dnia zachmurzenie powinno być umiarkowane z okresowymi przejaśnieniami. Temperatury w kraju wahać miały by się od 3 do 5 stopni, natomiast na zachodzie nawet do 7/9.

Infografiki: mapy.meteo.pl, meteologix.com, wxcharts.com, pivotalweather.com