Pogoda na najbliższe dni. Chwilowo więcej chmur i opadów, ale przed weekendem powrót rozpogodzeń.

Opublikowano 5 października 2021 o godz. 19:37

W kolejnych dniach bieżącego tygodnia pogoda będzie utrzymywać się w rysach stabilnych i powtarzalnych warunków. Wyjątkiem od reguły okaże się środa, gdzie zaistnieje możliwość opadów deszczu. Jednak przed weekendem na niebie ponownie dominować będą rozległe rozpogodzenia i brak opadów.

W środę nad obszarem Polski zaznaczy się system frontów atmosferycznych związanych z ośrodkami niżowymi znad zachodniej i północnej części Europy. Wraz z nasunięciem się frontów, dojdzie do znaczącego wzrostu zachmurzenia w kraju, a także wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Głównym frontem będzie odmiana chłodna, która rozciągać ma się od południa przez centrum po północ kraju. Na wschód od tej linii pogoda będzie nadal mocno stabilna z większą szansa na przejaśnienia i najwyższymi temperaturami w skali kraju.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Pogoda. Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Najwięcej opadów od południa po północ

W ciągu dnia opady występować będą w całej zachodniej połowie kraju jednak bardziej w postaci przelotnej, okresowo zanikającej. Główna aktywność opadów wystąpi wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego od południa przez centrum po północ z nieznacznym odchyleniem w kierunku północno-zachodnim. To tutaj natężenie opadów powinno być największe, ale sam charakter opadów będzie bardziej ciągły, aniżeli przelotny. Na wschód od frontu pogoda będzie stabilna przez cały dzień z największą szansą na przejaśnienia od Podkarpacia przez Lubelszczyznę po Podlasie. W drugiej części dnia rozpogodzenia mogą uwidaczniać się także na północnym zachodzie m.in. w obszarze województwa zachodniopomorskiego. W pozostałych regionach zachmurzenie będzie na ogół duże lub całkowite. Opady występować będą głównie w drugiej części dnia, wieczorem, ale częściowo także nocą z środy na czwartek.

Jedna z symulacji obszaru występowania opadów deszczu na godzinę 13:00UTC – najwięcej deszczu padać ma od południa przez centrum po regiony północne. Dane modelu ICON-EU

Prognozowane sumy opadów 24h (liczone od 06:00 środa do 06:00 czwartek) potwierdzają fakt kumulowania się opadów głównie w obrębie frontu. Od Małopolski i Śląska przez województwo łódzkie, kujawsko-pomorskie i dalej w kierunku pomorskiego i częściowo warmińsko-mazurskiego, sumy opadów mogą być najwyższe, osiągając 5-15 mm. Miejscami na południowym zachodzie mogą pojawiać się także sumy do 5-10 mm, jednak przeważnie w całej zachodniej połowie kraju powinny być niższe niż 5 mm. W szerokim pasie wschodnim opadów się nie przewiduje.

Prognozy sum opadów w okresie środa 06:00 – czwartek 06:00. Model ICON, ECMWF, GFS

Temperatury powietrza w porównaniu do wtorku znacząco spadną, ale we wschodniej połowie kraju osiągać mogą wciąż poziom 16°C/18°C

Pogoda na czwartek i piątek. Powrót dużej ilości rozpogodzeń

W czwartek nasz kraj ponownie zacznie dostawać się pod wpływ rozległych stref wysokiego ciśnienia znad Rosji. Pozostałości zachmurzenia po frontach ze środy będą systematycznie wypychane na zachód. Na ich miejsce zaczną docierać obszary rozpogodzeń, ale rozpocznie się dłuższy okres z adwekcją chłodniejszych mas powietrza ze wschodu i południowego wschodu.

Według modelu UMPL chmury rozciągać mają się przede wszystkim od północy i północnego zachodu w kierunku południowego zachodu i częściowo południa. Rozpogodzenia wystąpią w całej wschodniej połowie kraju oraz w centrum, a do końca dnia prawdopodobnie także na południu. Przelotne i słabe opady w drugiej części dnia mogły by mieć miejsce głównie w obszarze południowego zachodu.

Prognoza zachmurzenia i opadów wg modelu UMPL w czwartek na godzinę 16:00

Pogoda. Prognoza zachmurzenia i opadów wg modelu UMPL w czwartek na godzinę 16:00

Najwyższe temperatury powietrza wystąpią głównie w zachodniej połowie kraju, miejscami w centrum, na północy i południu. Przeważnie termometry wskażą 15°C/17°C. We wschodniej części Polski temperatury mogą być nieco niższe, osiągając 13°C/14°C

Pogoda. Temperatury powietrza w czwartek na godzinę 15:00

Sytuacja nie ulegnie zasadniczej zmianie w trakcie piątku. Maksymalne temperatury występować będą na zachodzie osiągając 14°C/15°C, zaś na wschodzie spadną do 11°C/13°C. Pomimo dużej ilości rozpogodzeń, niższe temperatury będą związane ze zmianą kierunku cyrkulacji mas powietrza oraz ich charakterystyki na chłodniejszą.

Pogoda. Prognoza temperatur na piątek na godzinę 15:00

Praktycznie w całym kraju dominować będzie brak zachmurzenia lub zachmurzenie na poziomie małym. Modele numeryczne nie przewidują opadów deszczu.

Grafiki: http://mapy.meteo.pl http://meteologix.com http://knmi.nl