Pogoda na Majówkę 2022: Ciepło i z niewielką ilością przelotnego deszczu

Opublikowano 29 kwietnia 2022 o godz. 21:40

Pogoda podczas tegorocznej majówki okaże się dosyć stabilna. Pomimo długotrwałych okresów niskich temperatur, przełom miesięcy przyniesie wyraźny wzrost temperatur. Miejscami spodziewać należy się nawet 19°C/20°C. Opady jeśli wystąpią to lokalnie i przelotnie. Na południu ponadto mogą wystąpić lokalne zjawiska burzowe.

Sytuacja synoptyczna w najbliższych dniach

Kolejne dni mijać będą pod wpływem układów podwyższonego ciśnienia. Wpływ obszarów niżowych będzie niewielki, a w wybranych regionach żaden. Z tego też powodu nie są spodziewane opady w większych ilościach. W okresie następnych czterech dni będą one miały charakter przelotny/konwekcyjny. Ponadto nasz kraj znajdzie się w zasięgu cieplejszych mas powietrza, które szczególnie w niedzielę przyniosą wysokie (w stosunku do chłodnych dni z poprzedniego tygodnia).

Pole podwyższonego ciśnienia nad Europą – prognozowana sytuacja na 1 maja

Pogoda: Pole podwyższonego ciśnienia nad Europą - prognozowana sytuacja na 1 maja

Pogoda na weekend

Sobota jak i niedziela miną pod wpływem niewielkiej ilości opadów i znaczącego ocieplenia. Zachmurzenie pozostanie na poziomie małym i umiarkowanym.

Sobota

W sobotę nad większością kraju utrzyma się zachmurzenie małe. Nieco więcej chmur może gromadzić się za dnia w obszarze Polski północno-zachodniej i północnej, ale także wzdłuż wschodniej połowy kraju. Bardzo lokalne i przelotne opady mogą zdarzyć się w części południowo-wschodniej, jednak dzień będzie zdominowany przez spokojne warunki

Prognoza zachmurzenia i opadów wg modelu UMPL na godzinę 15:00

Pogoda; Prognoza zachmurzenia i opadów wg modelu UMPL na godzinę 15:00

Temperatury osiągną wysokie poziomy w drugiej części dnia. Szczególnie na zachodzie możliwy jest wzrost nawet do 19°C/20°C. W głębi kraju przeważać będzie zakres 17°C/18°C, zaś bardziej na wschodzie i lokalnie północy w okolicach 14°C/15°C

Prognoza temperatur na godzinę 15:00 – model ICON

Pogoda: Prognoza temperatur na godzinę 15:00 - model ICON

Niedziela

W niedzielę przelotne opady (w tym lokalne burze) możliwe będą w drugiej części dnia. Głównym obsarem gdzie mogą one powstać będą regiony podgórskie i górskie w pasie od Dolnego Śląska po Podkarpackie. Pojedyncze burze możliwe będą zwłaszcza na południu Małopolski i Podkarpacia, być może także Dolnym Śląsku. Zjawiska będą bardzo lokalne, o ile powstaną.

Przelotny deszcz może pojawić się także na północnym wschodzie, jednak także przybierze on formę bardzo lokalną. Chmur będzie więcej głównie w północnej połowie kraju i na południu w strefie opadów. Poza tym pozostałe regiony pozostaną w strefie zachmurzenia małego.

Prognoza zachmurzenia i opadów na godzinę 17:00 – model UMPL

Pogoda: Prognoza zachmurzenia i opadów na godzinę 17:00 - model UMPL

Strumień ciepła przesunie się w głąb kraju. W centrum, południowym zachodzie i południowym wschodzie temperatury mogą osiągać nawet 19 °C. Chłodniej zrobi się na północy w strefie województw nadmorskich (11°C/14°C ). W pozostałych regionach przeważnie spodziewać należy się około 18°C

Poniedziałek i wtorek nadal ciepłe, ale w górach możliwe burze!

Zarówno poniedziałek jak i wtorek oznaczać będzie zbliżone warunki względem weekendu. Pogoda w tych dniach będzie stabilna na przeważającej części kraju. Wyjątkiem będą obszary podgórskie i górskie, gdzie niewątpliwie przebywać może duża ilość turystów. W poniedziałek ja pogórzu i w górach spodziewane są popołudniu przelotne opady deszczu, zaś na Podhalu także popołudniowe burze.

Prognoza opadów wg modelu ICON-EU w poniedziałek na godzinę 15UTC

Prognoza opadów wg modelu ICON-EU w poniedziałek na godzinę 15UTC

Temperatury utrzymają się na wysokim poziomie. W całym kraju będą wahać się w zakresie 15°C/19°C, zaś na południu i południowym wschodzie dojdą do 20°C.

Identyczny wręcz scenariusz wystąpi we wtorek. W drugiej części dnia w regionach podgórskich i górskich możliwe są opady deszczu o charakterze przelotnym, zaś punktowo i mocno lokalnie także pojedyncze burze. Na nizinach opadów w zasadzie się nie przewiduje na ten moment. Temperatury nieco spadną, ale nadal mówimy o średniej w okolicach 15°C

Opady we wtorek

Temperatury we wtorek

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl wxcharts.com, vojvodinameteo.rs

Pogoda na żywo