Jaka pogoda czeka nas w listopadzie? Przegląd modeli sezonowych

Opublikowano 1 listopada 2020 o godz. 17:23

Przed nami ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Październik był bardzo dynamicznym miesiącem pod kątem warunków meteorologicznych. Niebezpieczna pogoda miała miejsce z początkiem miesiąca, gdzie mieliśmy rekordową aktywność burz z szeregiem groźnych zjawisk takich jak opady bardzo dużego gradu, zalania i silny wiatr. W kolejnych dniach wystąpiło bardzo dużo padów deszczu, skutkujących raptownym wzrostem poziomu rzek na południu, skutkując zalewaniem i podtopieniami. Ostatnie dwa tygodnie to stabilizacja warunków pogodowych. Opadów jest znacznie mniej i cieszymy się dodatkowo całkiem wysokimi temperaturami.

Rozpoczęliśmy listopad i jest to odpowiedni czas by napisać o tym, co może nas czekać w najbliższych tygodniach w pogodzie nad Polską, ale także i Europą. Szacowanie pogody w okresie 3-4 tygodni nie polega na wskazaniu możliwych opadów deszczu w danym dniu dla danej lokalizacji, a próbę przewidzenia dominującego typu pogody w dłuższej perspektywie czasu. By móc oszacować to, trzeba posiłkować się prognozami sezonowymi oraz krótkoterminowymi w odpowiednich kombinacjach.

Podstawą są prognozy sezonowe modelu CFS, który definiuje nam trzy najważniejsze prognozy odchyleń:

  • ciśnienia
  • temperatury
  • opadów

Wyniki prezentowane są jako odchylenia na plus lub na minus względem ustalonej 30 letniej normy. Na tej podstawie szacujemy czy czeka nas okres cieplejszy lub chłodniejszy, ale z większą ilością opadów i wahaniem ciśnień.

Ciśnienie

Wyniki na miesiąc listopad prezentują się całkiem ciekawie. Pas wyraźnie dodatniego odchylenia od normy przebiegający od Atlantyku w kierunku Europy sugeruje dosyć wyraźnie możliwość zdominowania wyżów barycznych w kontekście sytuacji synoptycznej i przesunięcie szlaków ośrodków niżowych wyraźnie na północ w kierunku koła podbiegunowego. Duża dominacja ośrodków wysokiego ciśnienia widoczna w prognozach może zwiastować nam wiele stabilnych pogodowo dni (może nawet całych tygodni!) z niewielką ilością opadów i małymi wahaniami ciśnienia (a więc i niską aktywnością wiatru)

Opady

Większa aktywność wyżów przekłada się także na potencjalnie mniej opadów w skali miesiąca. Dla obszarów Polski opadów może być do 20 mm mniej niż wynika to z normy. Ta sytuacja tyczy się szczególnie Polski zachodniej, północnej oraz wschodniej, co widać na załączonej mapie.

Średnia opadów w listopadzie dla Polski w obszarach nizinnych najwyższa jest na północy kraju i waha się między 50 a 65 mm. Nad większością kraju kształtuje się w przedziale 30-40 mm, więc jeśli prognozy się sprawdzą, to możemy mieć w niektórych częściach kraju sumy za miesiąc na poziomie nawet poniżej 20 mm.

Temperatury

W badanym okresie nad większością Europy prognozowane są temperatury nieznacznie powyżej normy wieloletniej. W przypadku Polski osiągać ma ona od 0,75 do 2 stopni powyżej normy z najwyższymi odczytami na północy kraju. W praktyce może oznaczać to częste dni z temperaturami na poziomie 8-13 stopni Celsjusza.

Co więc wynika z prognoz?

Przed nami prawdopodobnie miesiąc, w którym nie zabraknie stabilnej pogody pod znakiem wyżów barycznych i wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Obecność wyżów z pewnością ograniczy opady deszczu. Możliwe, ze sumy opadowe będą niższe względem normy. Temperatury jak na listopad mogą być wciąż dosyć wysokie, przekraczające 10 stopni Celsjusza. Nocne i poranne przymrozki będą jednak występowały, bo wyżowa pogoda sprzyjać będzie rozpogodzeniom.

Czy widać przełożenie powyższych prognoz, na prognozy dla kolejnych dni?

Zdecydowanie tak! Interesujące prognozy przedstawiają się dla drugiej połowy przyszłego tygodnia, gdzie nad Europą rozwinąć ma się silny wyż baryczny o wysokim ciśnieniu dochodzącym nawet do 1039 hPa nad Polską. Na grafice poniżej przedstawiona jest obecna prognoza ciśnienia w nocy z czwartku na piątek. Porównując z pierwszą mapą spodziewanej anomalii ciśnienia, widzimy bardzo dużą zależność.

 

Grafiki:  https://www.tropicaltidbits.com 

https://www.pivotalweather.com