Pogoda na kolejne dni. Postępujące ocieplenie nad Polską, w górach możliwy silniejszy wiatr.
Opublikowano: 19 stycznia 2021W trakcie kolejnych dwóch dni nad obszarem Polski występować będą stabilniejsze warunki pogodowe, kształtowane przez bardzo głęboki i dynamiczny układ niskiego ciśnienia znad Europy zachodniej. Niebezpieczna pogoda w związku z rozwojem niżu wystąpi głównie w państwach Europy wschodniej m.in. Francja i Benelux. W przypadku Polski warunki będą stabilniejsze, choć wzrośnie prędkość wiatru, co jest naturalne przy zaostrzonej różnicy ciśnień i silniejszym przepływie wiatru w dolnej troposfery. Najbliższe dwa dni będą jednak dosyć spokojne i co jeszcze bardziej charakterystyczne – ciepłe.
Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek – potężny ośrodek niżowy „Goran” z centrum nad Morzem Północnym
Czwartek i piątek na ogół ze stabilną pogodą. Opady tylko lokalne i słabe
Prognozy modelu UMPL wskazują, że po środzie czekają nas dwa dosyć stabilne pogodowo dni. W czwartek (pierwsza grafika) zachmurzenie w kraju będzie umiarkowane, a miejscami duże. Będą jednak występować lokalnie regiony gdzie chmur może być mało z dominacją pogodnego nieba. W obecnej prognozie typowany jest mocno obszar Małopolski. Opadów w zasadzie się nie przewiduje. W czwartek (druga grafika) więcej chmur pojawić ma się w pasie północnym i na zachodzie. W pozostałej części kraju zachmurzenie utrzymywać miało by się na poziomie umiarkowanym. Dopiero wieczorem (trzecia grafika) model UMPL wskazuje na nadejście opadów deszczu o natężeniu słabym, które układać miały by się w pasie od zachodu po północ.
Grafiki (mapy.meteo.pl)
Wysokie wzrosty temperatury powietrza
Ocieplenie najbardziej zaznaczać będzie się w województwach zachodnich oraz w pasie południowym. Prognoza ECMWF wskazuje, że w czwartek (pierwsza grafika) temperatury w zachodniej Polsce wahać mają się w przedziale od 5 do nawet 9 stopni. Dużą rolę odgrywać będzie jednak zachmurzenie, przez które tak wysokie wartości mogą ostatecznie zostać nieosiągnięte. W piątek (druga grafika) ocieplenie obejmować miało by szczególnie zachodnią i południową połowę Polski. Temperatury wg modelu wahać miały by się od 6 do nawet 10 stopni. Tutaj obowiązuje ta sama zasada zależności wzrostu maksymalnych temepratur od zachmurzenia. Jak widać w całym kraju będziemy mieli odwilż. Prognozy modelu nie wskazują na występowanie ujemnych temperatur.
(meteologix.com)
Silniejszy wiatr w górach i na pogórzu
W obszarach górskich i podgórskich prognozowany jest silniejszy wiatr osiągający porywy 70-100 km/h szczególnie nad Bieszczadami. W pozostałych pasmach porywy powinny być niższe, wahając się w przedziale 60-80 km/h, ale w wysokich partiach mogą zbliżać się także do 100 km/h. Wiatr pojawi się zarówno w czwartek jak i piątek.
windy.com