Pogoda na kolejne dni. Początek upalnego okresu nad Polską z temperaturą do 33°C

Opublikowano 15 czerwca 2021 o godz. 19:51

Zmiany w polu barycznym zachodzące w kolejnych dniach będą sprzyjały adwekcji coraz bardziej gorących mas powietrza do Polski. Już w czwartek w zachodniej połowie kraju temperatury powietrza mogą osiągnąć poziom 30°C, kwalifikując ten dzień jako upalny.

Aktualna sytuacja synoptyczna, spodziewane zmiany w polu barycznym

Obecnie nad Europą stacjonuje układ wysokiego ciśnienia z centrum w południowo-wschodniej części M.Czarnego, który to rozdziela głęboki niż znad Atlantyku od ośrodka niżowego wędrującego w strefie północnego kręgu polarnego. Nasz kraj również znajduje się w zasięgu strefy wyżowej, choć dziś (15.06) wpływ na pogodę ma dodatkowo bardzo rozległy front chłodny przytoczonego wyżej niżu barycznego.

Sytuacja synoptyczna nad Europą – wtorek

W obszarze wysokiego ciśnienia znajdują się obecnie bardzo ciepłe/gorące strefy mas powietrza, które w perspektywie kolejnych dni będą transportowane w głąb Europy w związku ze spodziewaną migracją ośrodka wysokiego ciśnienia na wschód.

Rozlokowanie mas powietrza nad Europą – wtorkowe popołudnie

W perspektywie najbliższych dwóch dni wyż baryczny znad Europy zachodniej rozpocznie migrację na wschód w kierunku Rosji, natomiast jednocześnie na jego pierwotnym miejscu rozwinie się południkowa strefa niskiego ciśnienia z pofalowanym frontem atmosferycznym. Gorące masy powietrza zaczną wędrować bardziej w głąb Europy zachodniej i północnej ze stopniowym odchylaniem się na wschód m.in. w kierunku Polski

Spodziewane zmiany w polu barycznym w czwartek – model ECMWF

Migracja sektora gorących mas powietrza – prognoza modelu ICON-EU w czwartek

Pogoda na najbliższe dni

W środę obszar Polski pozostanie w strefie podwyższonego ciśnienia. Wtorkowy front chłodny przesunie się nad województwa południowe i podobnie jak we wtorek, będzie on wykazywał się niewielką aktywnością w postaci lokalnych opadów deszczu z niską szansą na kilka przypadków słabych i chwilowych burz. Różnica temperatur w strefie przed frontem i za nim będzie tym większa im bardziej skierujemy się na północ Polski. Pas od południowego zachodu po południowego zachodu po południowy wschód może liczyć na temperatury powietrza dochodzące nawet do 28°C

Możliwy rozwój słabych opadów i lokalnych, chwilowych burz w pasie od południowego zachodu po południowy wschód (model UMPL vs SwissHD)

Temperatury powietrza najwyższe poziomy osiągną w strefie przed frontem. Od południowego zachodu po południowy wschód popołudniu możemy liczyć na 26°C/27°C, jednak przy początkowych warunkach małego zachmurzenia, należy dopuszczać przypadki nawet 28°C/29°C. Na północy modele numeryczne wskazują na przedział przeważnie od 22°C do 24°C, natomiast wzdłuż wybrzeża około 20°C.

Temperatury powietrza na środowe popołudnie wg modelu ICON

Bardzo gorący czwartek i piątek

W kolejnych dwóch dniach modele numeryczne nie uwzględniają możliwości rozwoju zjawisk burzowych, natomiast wyraźnie sygnalizują nadejście gorącego sektora mas powietrza głębiej nad obszar Polski przy marginalnej szansie na opady deszczu oraz bardzo niskim udziale zachmurzenia. Taka kombinacja zwiastuje bardzo wysokie temperatury, które wg obecnych symulacji mają zaznaczać się zwłaszcza w zachodniej Polsce. Upalnie będzie jednak także w centrum i na północy

Wg modelu ECMWF szansa na upalny dzień wystąpi praktycznie w całej zachodniej połowie Polski. Od województwa zachodniopomorskiego przez lubuskie, wielkopolskie po dolnośląskie i opolskie, temperatury powietrza osiągać mogą poziom 30°C/31°C. W kierunku wschodniej Polski temperatury powinny być niższe o około 5°C, balansując na granicy dnia gorącego.

Prognoza temperatur powietrza dla Polski na czwartekECMWF

Jeszcze wyższe temperatury wystąpią w piątek, gdzie praktycznie wszędzie będziemy mieli do czynienia z dniem gorącym, natomiast upał (min. 30°C) zagości także w centrum i na północy, a nawet częściowo w regionach wschodnich. Nad województwem lubuskim niewykluczone nawet 34°C

Warto zaznaczyć, że zarówno w czwartek jak i piątek ostateczne poziomy temperatur mogą być miejscami wyższe niż zakładają prognozy, co wynikać będzie z faktu całodniowego nasłonecznienia i jego okresu maksymalnego górowania.

Prognoza temperatur powietrza dla Polski na czwartekECMWF

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, windy.com, weatheronline.co.uk