Pogoda na kolejne dni. Jesienny stratus w natarciu?

Opublikowano 9 listopada 2021 o godz. 18:38

Pogoda w kolejnych dniach bieżącego tygodnia utrzyma swój ustabilizowany charakter. Warunki atmosferyczne będą sterowane bez strefy podwyższonego ciśnienia, a także chłodne i wilgotne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Pomimo ogólnego braku opadów deszczu (z niewielkimi wyjątkami), chmur nad Polską może być dosyć dużo. W wielu przypadkach przyjmą one formę rozległych ławic nisko zawieszonych chmur stratus. Nie zabraknie także porannych mgieł.

Do piątku obszar naszego kraju wyraźnie pozostanie w obszarze pola wyżowego. Początkowo mocno swój wpływ zaznaczy wyż znad południowo-wschodniej części Europy, który w miarę upływu czasu będzie odsuwał się daleko na wschód. Na jego miejscu tworzyć będzie się kolejny układ wyżowy, który w trakcie najbliższego piątku nasunąć może się bezpośrednio nad nasz kraj.

Prognoza kształtowania się ciśnienia nad Europą. Okres od wtorkowego wieczoru do końca piątku (12.11)

Pogoda. Prognoza kształtowania się ciśnienia nad Europą. Okres od wtorkowego wieczoru do końca piątku (12.11)

W opisywanym poniżej okresie temperatury powietrza w kraju wahać będą się na poziomie przeważnie 6/10 stopni Celsjusza. Decydującym czynnikiem o wartości temperatury będzie przede wszystkim poziom zachmurzenia w ciągu dnia.

Pogoda. W środę jeszcze szansa na rozpogodzenia

Środa wg dostępnych symulacji wybranych modeli numerycznych, może przynieść większą ilość rozpogodzeń nad Polską. Modele pogodowe o tej porze roku miewają jednak problemy z oszacowaniem regionów występowania ławic chmur stratus oraz mgieł. Wg danych UMPL, poranek przynieść może silne mgły i nisko-warstwowe zachmurzenie zwłaszcza od południowego wschodu w kierunku północy i północnego wschodu. Strefa ta prawdopodobnie przez większość dnia utrzymywałaby się na tym obszarze, stopniowo się rozwarstwiając. Pogodniejsze niebo zawitać mogłoby zwłaszcza na południe, południowy zachód i zachód.

Prognoza zachmurzenia nad Polską wg modelu UMPL – godzina 07:00 i 14:00

Pogoda. Prognoza zachmurzenia nad Polską wg modelu UMPL - godzina 07:00 i 14:00
Pogoda. Prognoza zachmurzenia nad Polską wg modelu UMPL - godzina 07:00 i 14:00

Model Swiss HD wskazuje zbliżony, ale jednak różniący się w kilku aspektach scenariusz. Gęste zachmurzenie i mgły objąć miałyby w godzinach porannych obszary północne, północno-wschodnie i wschodnie, a także lokalnie centralne. Więcej przejaśnień uwidocznić może się wzdłuż południowej i zachodniej połowy kraju. W drugiej części dnia ławica chmur ulegała by zmniejszeniu, ale pozostając nadal w obszarze północno-wschodnich województw.

Prognoza zachmurzenia nad Polską wg modelu SwissHD – godzina 07:00 i 14:00

Pogoda. Prognoza zachmurzenia nad Polską wg modelu SwissHD - godzina 07:00 i 14:00
Pogoda. Prognoza zachmurzenia nad Polską wg modelu SwissHD - godzina 07:00 i 14:00

Czwartek ze sporymi rozbieżnościami w prognozach

Trzymając się dalej schematu porównywania prognoz, w oczy rzucają sie różnice między modelem UMPL, a SwissHD i ICON-EU. Jest to jednocześnie przykład trudności oszacowania prognozy w okresach późnojesiennych. Wg aktualnych danych UMPL w czwartek nad przeważającą częścią kraju panować ma zachmurzenie duże i całkowite, zaś lokalnie na północy (województwa nadmorskie) pojawią się słabe opady deszczu. Wywołane będą one obecnością mało aktywnego frontu chłodnego.

Prognoza zachmurzenia w czwartek wg modelu UMPL – godzina 14:00

Kompletnie inna pogoda sygnalizowana jest przez modele ICON-EU i SwissHD. Tutaj zachmurzenie koncentrować ma się mocno w obrębie frontu chłodnego, który oddziaływać ma nad województwa nadmorskie. W konsekwencji może on przynieść zachmurzenie całkowite, mgły i słabe opady deszczu. W pozostałych regionach kraju obecne dane wskazują na rozległe strefy rozpogodzeń. Nieco większy udział zachmurzenia w północnej połowie kraju sygnalizuje model ICON-EU

Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską w czwartek na godzinę 14:00 – model SwissHD i ICON-EU

Piątek

W przeddzień weekendu prognozy kierują się w stronę dużego zachmurzenia nad większością kraju. Dokładne oszacowanie zasięgu chmur jest jednak kwestią problematyczną, co potwierdza poniższe porównanie. Dane modelu ICON-EU ograniczają pasmo chmur, pozostawiając czystsze niebo wzdłuż południowej połowy kraju

Grafiki: http://mapy.meteo.pl http://meteologix.com http://vojvodinameteo.rs