Niebezpieczna pogoda w czwartkowy dzień. Opady śniegu i gołoledź

Opublikowano 9 grudnia 2020 o godz. 18:50

Przed nami dynamiczniejsza pogoda związana z wędrówką płytkiego niżu barycznego i jego strefy aktywnego frontu atmosferycznego, co dokładniej zostało opisane w poprzednim wątku na blogu

Zgodnie z przeprowadzoną analizą czwartek przyniesie niebezpieczne opady marznące z późniejszymi opadami śniegu przemieszczającymi się wgłąb Polski. Na drogach zrobi się bardzo ślisko, zaś szczególnie w południowo-wschodniej Polsce w wyniku marznących opadów, powstać może strefa oblodzeń obejmująca nawet cztery województwa.

W ciągu dnia w całym kraju temperatury na poziomie od -1 do +1 stopnia Celsjusza. Tylko na południu Podkarpacia i Małopolski możliwy wzrost do 3/5 stopni.

____________

Szczegóły pogody w czwartek

[06:00 – 12:00]

W pierwszej części dnia wyznaczyć będzie można trzy strefy na terenie naszego kraju. Zostały one wyznaczone orientacyjnie, dlatego też zjawiska w nich panujące mogą występować częściowo w innych regionach.

Strefa A – niebezpieczne opady marznące i gołoledź

W strefie opisanej literą A pogoda może być szczególnie zdradliwa za sprawą spodziewanego przemieszczania się strefy opadów deszczu, które szybko będą zmieniać się w opady deszczu ze śniegiem i opady marznącego deszczu. Zjawisko gołoledzi może być szczególnie odczuwalne na Podkarpaciu, ale opady marznące z dużym prawdopodobieństwem pojawią się także w województwie małopolskim, śląskim i świętokrzyskim, a być może także na południu Lubelszczyzny.

Strefa B – opady deszczu ze śniegiem i śniegu

Strefa B obejmuje regiony wschodnie, północno wschodnie i częściowo centralne. Opady śniegu przed południem prognozowane są głównie na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Przelotne opady śniegu mogą zdarzyć się także na Mazowszu, Warmi i Mazurach oraz na wschodzie województwa łódzkiego. Oprócz opadów śniegu, pojawić się mogą także opady mieszane – tyczy się to szczególnie województwa lubelskiego

Strefa C – ławica chmur, brak opadów

Pogoda w strefie C będzie stabilna, ale prognozuje się bardzo dużo zachmurzenia piętra niskiego

Spodziewany typ pogody oraz strefy na pierwszą część dnia [06:00 – 12:00]

Szczegóły pogody w czwartek

[12:00 – 18:00]

Strefa A – opady marznące i opady śniegu

Po południu opady marznące, opady śniegu i mieszane skierują się z południowego wschodu na północ, tworząc strefę A. Opady śniegu występować będą szczególnie na północy Lubelszczyzny, na Mazowszu, Podlasiu i w województwie warmińsko-mazurskim. Słabe opady wieczorem będą pojawiały się także od województwa kujawsko-pomorskiego po pomorskie. W województwie łódzkim i świętokrzyskim po południu możliwe będą wciąż opady mieszane z tendencją do zamarzania.

Strefa B – opady mieszane, okresowo marznące

Po południu opadów na południowym-wschodzie i południu Polski będzie mniej niż przed południem. Okresowo mogą pojawiać się jednak strefy z opadami mieszanymi jak i opadami marznącymi (głównie Podkarpacie i województwo łódzkie). Od Małopolski po Opolszczyznę możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Wieczorem słabo poprószyć może od Dolnego Śląska po Wielkopolskę.

Strefa C – stabilna pogoda, opady możliwe wzdłuż granicy strefy A

Podobnie jak w pierwszej części dnia, także i po południu i częściowo wieczorem pogoda będzie stabilna. Opady słabego śniegu możliwe będą w pozostałej części województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, przedostając się ze strefy A. Możliwe, że nastąpi to jednak późnym wieczorem lub dopiero nocą.

Grafika w tle: CTV Montreal