Pogoda na czwartek. Upał wkracza do zachodniej Polski

Opublikowano 16 czerwca 2021 o godz. 19:33

Pogoda nad Polską i Europą zmierza ku okresowi typowo letniemu. Gorące sektory mas powietrza znad Europy zachodniej zaczynają docierać nad obszar Polski. W czwartek temperatury powietrza na zachodzie i południowym zachodzie kraju osiągną i przekroczą poziom 30°C. Jedynie na wschodzie temperatury będą o około 5/7°C niższe. W perspektywie kolejnych dni także i w te regiony dotrą upały.

Spodziewana sytuacja synoptyczna

W czwartek obszar Polski pozostanie pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia znad Rosji. Nad wschodnią połowę kraju dopływać będzie ciepła masa powietrza ze wschodu/północnego wschodu. Do zachodniej Polski nastąpi napływ upalnych mas z południowego zachodu.

Sytuacja synoptyczna nad Europą i opady – czwartek

Adwekcja gorących mas powietrza w głąb Europy – prognoza ułożenia na czwartkowe popołudnie (model ECMWF)

Opady bardzo lokalne. Dominacja pogodnego nieba

Napływające powietrze będzie wyraźnie suche i zdecydowanie stabilne, co zwiastuje nam kontynuację pogody ze środy. Model UMPL przewiduje zachmurzenie małe lub niemalże całkowity brak chmur w części północno-wschodniej i wschodniej. Jednakże w samych Tatrach niewykluczony będzie rozwój pojedynczego przypadku lepiej wypiętrzonej komórki opadowej. Z niedużym stopniem prawdopodobieństwa będzie w stanie wygenerować wyładowania doziemne.

Prognozowany poziom zachmurzenia oraz opady na czwartek

Zwiększona wilgotność powietrza w środkowej troposferze – szansa na opady/słabą burze w Tatrach

Upał nad Polską

W czwartek temperatury powietrza zaczną osiągać bardzo wysokie wartości. Najwyższe odczyty na termometrach zanotują mieszkańcy Polski zachodniej i południowo zachodniej. W szczególności nad województwem lubuskim temperatury mogą wynieść 32°C/33°C, jednak w województwach sąsiadujących będzie zaledwie o 1°C/2°C stopnie mniej. W pozostałych regionach kraju gorąco z temperaturą przeważnie przekraczającą 25°C.

Podgląd na bieżące warunki pogodową dostępny na stronie w sekcji „Pogoda na żywo

Prognozowany poziom temperatur powietrza w czwartek na godzinę 15:00 – model ICON

Źródła grafik: meteologix.com, mapy.meteo.pl, windy.com, climatereanalyzer.com, wxcharts.com