Pogoda na czwartek. Spływ chłodnego powietrza z północy Europy. W ciągu dnia oraz wieczorem możliwe rozproszone opady śniegu

Opublikowano 17 marca 2021 o godz. 20:27

Nad Europą utrzymuje się i w perspektywie kolejnych dni nadal utrzymywać będzie się rozległy strumień chłodnych mas powietrza. Strumień ten będzie dosyć szeroki o czym świadczy grafika prognozowanego ułożenia mas powietrza nad Europą w czwartek na godzinę 12:00 UTC. Głównym czynnikiem inicjującym ciągły transport chłodniejszych mas powietrza będzie obecność blokady wyżowej, której centrum w czwartek zlokalizowane będzie na zachód od Irlandii z ciśnieniem na poziomie 1038 – 1040 hPa. W kierunku Rosji znajduje się natomiast obszar niżowy cechujący się dosyć jednolitym poziomem ciśnienia i kilkoma ośrodkami wewnątrz. Kombinacja ta sprzyjać będzie zaciąganiu chłodnych mas powietrza koncentrujących się w szczególności na północy Europy oraz dalej w szerokościach kręgu polarnego.

Grafika1: Prognozowane ułożenie mas powietrza nad Europą w czwartek na godzinę 12:00UTC – prognoza modelu GFS

Grafika2: Prognozowany stan pola barycznego nad Europą w czwartek na godzinę 12:00 – prognoza modelu ICON

Chłodne i niestabilne powietrze nad Polską – rozproszone opady śniegu i deszczu ze śniegiem

Prognozy numeryczne jednoznacznie wskazują na możliwość rozwoju rozproszonej konwekcji w różnych częściach kraju. Rozproszonej, czyli takiej, w której to opady w skali województwa mogą zdarzyć się lokalnie. Powodem tego będzie fakt przechodzenia głównie izolowanych komórek o zasięgu od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Istnieje ponadto podwyższona szansa na pojawienie się rozproszonych wyładowań doziemnych z największą szansą od północnego zachodu po zachód kraju.

Generalnie rozproszonych opadów śniegu można oczekiwać w różnych regionach Polski. Podanie regionów za pomocą województw mija się z celem, gdyż prognozy wskazują na różne warianty. Widać jednak, że opady śniegu z dużym prawdopodobieństwem mogą pojawić się w zachodniej połowie kraju, w centrum i na północy / północnym wschodzie. Rozwój opadów możliwy będzie zarówno o poranku jak i w ciągu dnia oraz wieczorem.

W ciągu dnia temperatury wahać będą się od 3 do 5 stopni Celsjusza (na ogół)

Wizje poszczególnych modeli numerycznych:

UMPL (09:00, 12:00, 16:00, 21:00)

SwissHD (09:00, 12:00, 16:00, 21:00)

Niewykluczone komórki burzowe

Prognoza modelu WRF-ARW sygnalizuje możliwość rozwoju kilku bardziej trwałych komórek konwekcyjnych z punktowo silniejszymi opadami śniegu, które mogą wygenerować pojedyncze wyładowania doziemne. Szansa ta występować będzie popołudniu od północno-zachodniej po południowo-zachodnią część kraju z naciskiem na województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, ale niewykluczone, że także dolnośląskie. Warto jednak nadmienić, że jeśli faktycznie burze powstaną, będą to zjawiska bardzo lokalne.

Grafika1: Możliwy rozwój izolowanych, silniejszych komórek opadowych wzdłuż zachodniej połowy kraju

Grafika2: Prognozowany poziom niestabilności w troposferze wyrażany wskaźnikiem CAPE

Grafiki: windy.com, mapy.meteo.pl, wxcharts.com, weatheronline.co.uk, modelzentralle.de, meteologix.com