Pogoda na czwartek. Ośrodek niżowy NICK nad Polską. Kolejne opady deszczu

Opublikowano 25 sierpnia 2021 o godz. 19:40

Pogoda na czwartek zapowiada się dosyć pochmurnie i deszczowo. Warunki pogodowe nad Polską sterowane będą przez układ niskiego ciśnienia o nazwie NICK, którego centrum oraz obszar zatoki będą wirować nad naszym krajem (Poprzedni wpis).

W czwartek centrum niżu Nick znajdować będzie się w południowo-wschodniej części Bałtyku, ale częściowo wchodząc nad regiony północne i północno-wschodnie. Zatoka samego niżu obejmie zdecydowanie większy obszar, sięgając także państwa sąsiadujące z Polską. Z północnego zachodu zacznie napływać świeża masa powietrza polarnomorskiego o zwiększonym poziomie niestabilności. Szczególnie na północy, ale miejscami także w centrum, południu i zachodzie pojawić mogą się rozproszone burze typu adwekcyjnego.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na czwartkowe popołudnie – model UMPL

Pogoda na wtorek. Spodziewany rozkład pola ciśnienia.

W ciągu dnia deszcz pojawi się we wszystkich regionach kraju

O poranku najbardziej aktywna strefa opadów deszczu związana będzie z przemieszczającym się frontem o charakterze okluzji. Deszczowe chmury według aktualnych chmur układać mają się w pasie od północnego wschodu w kierunku centrum po południowy zachód. Przed godziną 07:00 opady deszczu prawdopodobnie nie zdążą dotrzeć jeszcze nad obszar Podkarpacia. W miarę upływu kolejnych godzin front ten będzie powoli przemieszczał się dalej na południowy wschód, obejmując województwa południowe i wschodnie. Opady najpóźniej powinny obejmować obszary wschodniej części Podkarpacia i Lubelszczyzny. W pozostałych regionach w drugiej części dnia rozwijać będą się pojedyncze komórki, ale także nieco większe strefy opadów. Natężenie opadów na ogół będzie słabe i umiarkowane. Silne opady zdarzyć mogą się przede wszystkim na trasie pojedynczych komórek, które mogą dodatkowo generować wyładowania doziemne.

Pogoda na czwartek. Symulacja występowania opadów deszczu nad Polską w okresie 05:00 UTC – 21:00 UTC ze skokiem co dwie godziny

Pogoda na czwartek. Symulacja występowania opadów deszczu nad Polską w okresie 05:00 UTC - 21:00 UTC ze skokiem co dwie godziny

Wersja modelu ECMWF ze skokiem co trzy godziny

Popołudnie z szansą na burze. W ciągu dnia kontynuacja umiarkowanych temperatur

Poziom niestabilności w troposferze, świadczący o potencjale do występowania burz będzie niski, jednak w przewidywanych warunkach powstawać mogą pojedyncze i rozproszone komórki z opadami deszczu 10-15 mm i na ogół umiarkowanym wiatrem do 60 km/h. Szanse na lokalne burze obejmą znaczną część kraju. Nie przewiduje się tego typu zjawisk od północnego zachodu po południowy wschód. Okresowo między przechodzeniem komórek opadowych lub burz wystąpić mogą przejaśnienia. Małe szanse na słoneczne przebłyski dotyczą jednak wschodniej i południowej połowy kraju.

Prognoza obszarowa występowania burz na czwartek wg IMGW PiB

Bezpośrednio w strefie frontowej temperatury osiągną najniższy poziom. Wg uśrednionych danych będzie to prawdopodobnie pas województw: podlaskie, lubelskie (częściowo), świętokrzyskie, małopolskie. Model ICON przewiduje w tych regionach temperatury na poziomie 13/15 st.C, ale lokalnie spadające do zaledwie 12 st.C. Przed frontem na krańcach wschodnich/południowo wshodnich Lubelszczyzny i Podkarpacia znajdzie się odcinek masy ciepłej i tutaj opady dotrą najpóźniej. W wyniku tego przewiduje się także temperatury dochodzące nawet do 19 st.C. W pozostałych regionach Polski na ogół od 15 do 18 st.C, choć na Pomorzu zachodnim może być równie chłodno jak na wschodzie.

Rozkład temperatur na czwartkowe popołudnie wg modelu ICON

Grafiki: http://meteo.imgw.pl http://meteologix.com http://wxcharts.com http://meteo.pl