Pogoda na czwartek. Deszczowy front okluzji na wschodzie i południu

Opublikowano 29 września 2021 o godz. 19:06

W czwartek pogoda ulegnie pogorszeniu zwłaszcza na wschodzie i południu Polski. Aktywny front atmosferyczny związany z ośrodkiem niżowym znad Morza Czarnego przyniesie opady deszczu. Opady wystąpią w kilku województwach, ale stabilnych warunków należy spodziewać się w regionach południowo-zachodnich, zachodnich i centralnych (czytaj: Pogoda. Najbliższe dni dosyć ciepłe, ale z przelotnymi opadami deszczu.).

Nad większością Europy utrzymują się układy wysokiego ciśnienia w pasie od Azorów przez południe Europy i dalej w kierunku Rosji. W obszarze Wysp Brytyjskich i Islandii dominują strefy ośrodków niżowych. Na jego obrzeżu doszło do powstania niewielkiej depresji o nazwie Yogi, który jutro nasunie się nad Danię. Jego układ frontu o charakterze okluzji zaznaczy się wzdłuż całej wschodniej połowy kraju oraz częściowo na południu.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek – front okluzji nad Polską

Pogoda.Sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek - front okluzji nad Polską

Pogoda. Najwięcej deszczu w Małopolsce i na Podkarpaciu

O poranku strefa frontu z rozproszonymi opadami deszczu występować będzie jeszcze w pasie od północy przez miejscami centrum po południe, będąc jednak bliżej wschodniej połowy kraju. W miarę upływu kolejnych godzin opady zaznaczać będą się w pasie od południa po południowy wschód, wschód i częściowo północny wschód. Natężenie opadów powinno być przeważnie słabe i umiarkowane, jednak w obszarze Małopolski oraz Podkarpacia zwłaszcza w strefach podgórskich opady mogą być silniejsze. Ponadto popołudniu przelotnych opadów nie można wykluczyć na północnym zachodzie głównie w obszarze województwa zachodniopomorskiego. Przejaśnień można oczekiwać na południowym zachodzie, zachodzie, zaś późniejszym popołudniem stopniowo w centrum i miejscami północy.

Symulacja przebiegu opadów deszczu wg modelu ARPEGE – okres od 04:00UTC do 22:00UTC. Krok animacji co 2h

Pogoda. Symulacja przebiegu opadów deszczu wg modelu ARPEGE - okres od 04:00UTC do 22:00UTC. Krok animacji co 2h

Przebieg opadów deszczu wg modelu SwissHD – okres od 06:00 do 00:00 z krokiem co 2h

Pogoda. Przebieg opadów deszczu wg modelu SwissHD - okres od 06:00 do 00:00 z krokiem co 2h

W perspektywie 24h sumy opadów na wschodzie i południu mogą wahać się w przedziale 5-15 mm, ale gdzieniegdzie także 15-20 mm. Model SwissHD oraz ICON dosyć zgodnie wskazują, że najwięcej opadów może wystąpić na Podkarpaciu i Małopolsce. Więcej opadów pojawić może się także na Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza oraz na Podlasiu.

24 godzinna suma opadów liczona w okresie 06:00 czwartek – 06:00 piątek

Grafiki: http://meteologxi.com http://wxcharts.com http://knmi.nl