Pogoda na czwartek 03.02: deszczowy front nad zachodnią Polską

Opublikowano 2 lutego 2022 o godz. 20:45

W czwartek pogoda w zależności od wybranych regionów będzie zasadniczo się różnić. Na zachodzie zrobi się cieplej, ale także z dużą ilością chmur i opadami deszczu. Na wschodzie, południu i w centrum pogoda będzie raczej stabilna w przekroju całego dnia.

Sytuacja synoptyczna

W czwartek obszar Polski znajdzie się częściowo w strefie klina wyżowego związanego z układem Gustav. Na zachodzie jednak bezpośredni wpływ na warunki będzie miał front ciepły niżu Queena, zlokalizowany na północny wschód od Wysp Brytyjskich.

Prognoza sytuacji synoptycznej nad Europą w czwartek 03.02

Pogoda: sytuacja synoptyczna
Pogoda: sytuacja synoptyczna

Pogoda na czwartek: opady, temperatury, wiatr

Przed południem warunki pogodowe w kraju będą dosyć stabilne. Rozproszone i lokalne opady śniegu i deszczu ze śniegiem są niewykluczone od północnego zachodu w kierunku północy i centrum. W drugiej części dnia od Niemiec wkroczy strefa opadowa frontu ciepłego. Dominować będzie deszcz o natężeniu umiarkowanym, który do końca dnia pozostanie w pasie od północnego zachodu po południowy zachód.

Wczesnym wieczorem strefa ta zacznie przesuwać się w głąb kraju, osiągając północ, centrum i południe prawdopodobnie dopiero po godzinie 21:00, choć ta godzina jest pewnym wyznacznikiem. Będzie to uzależnione od rzeczywistej prędkości przemieszczania się frontu

Wędrówka opadów nad Polską w czwartek (niebieski/zielony – deszcz, fioletowy – śnieg). Okres 06:00 UTC – 22:00UTC (kok animacji co 2h) – model ARPEGE

Pogoda: opady na czwartek

Model UMPL w przeciwieństwie do przedstawionego powyżej Arpege, prognozuje możliwe opady śniegu o charakterze przelotnym także na północnym wschodzie (w drugiej części dnia). Szanse na przejaśnienia są możliwe miejscami na południu, południowym wschodzie i w centrum.

Pogoda; opady wg modelu UMPL

Temperatury

Od północnego zachodu po południowy zachód temperatury będą najwyższe, osiągając 3/5 st. C. Na wschodzie chłodniej z szansą na delikatny mróz za dnia, a tym bardziej w godzinach wieczornych.

Wiatr

W całym kraju będzie słaby, miejscami wręcz niewyczuwalny. Wpływ na to będzie miał obecny klin wysokiego ciśnienia. Jedynie w górach i na pogórzu na południowym zachodzie może osiągnąć poziom umiarkowany.

Grafiki: http://wxcharts.com meteologix.com mapy.meteo.pl, wetterpatte.de, dwd.de

Pogoda na żywo