Podmuch ciepła znad Atlantyku. Przed nami ocieplenie, odwilż i zróżnicowane opady

Opublikowano 1 lutego 2021 o godz. 18:40

W nadchodzących dniach warunki pogodowe kształtowane będą przez sytuację synoptyczną typową dla zachodniej cyrkulacji powietrza, napędzanej przez ośrodki niskiego ciśnienia. W tego typu wariantach pogodowych praktycznie zawsze oznacza to znaczne ocieplenie, często z opadami deszczu lub śniegu (uwarunkowane rozkładem temperatury w troposferze). Ocieplenie choć dotyczyć będzie większości kraju, to najmniej zaznaczy się w północnej części kraju, gdzie sektor chłodnej masy nie zostanie w pełni wyparty. To w tych regionach szanse na opady śniegu w najbliższych dniach będą największe.

W trakcie nocy z poniedziałku na wtorek znad Niemiec w kierunku Bałtyku południowego zbliżać będzie się niewielki ośrodek niżowy z tendencją wzrostową ciśnienia. Prowadzić będzie on strefę frontu atmosferycznego o charakterze zokludowanym, który przyniesie wzrost zachmurzenia i na ogół przelotne opady śniegu w trakcie wtorkowego dnia. Istotne z punktu widzenia zmian pogody wydarzenia będą jednak działy się na zachód od omawianego niżu, gdzie przemieszczać ma się strumień ciepłej masy powietrza polarnego-morskiego. Jego dopływ nad Europę możliwy będzie dzięki znacznie większemu i bardziej rozbudowanemu niżowi ułożonemu na zachód od Wysp Brytyjskich. Na południe od niżu wędrować będzie rozległy fragment cieplejszej masy powietrza, który zmierzać będzie bezpośrednio nad nasz kraj

Spodziewana sytuacja synoptyczna na noc z poniedziałku na wtorek

Po przełączeniu się na mapy prognozowanych temperatur w warstwie granicznej troposfery (1500 m) sytuacja jest bardziej zrozumiała. Strumień ciepła wg aktualnych prognoz zacznie docierać bezpośrednio nad obszar kraju nocą z wtorku na środę, choć już w trakcie dnia będzie dało się odczuć wzrost temperatur zwłaszcza w południowej połowie kraju, gdzie temperatury wzrosną od 1 do 3 stopni Celsjusza.

Sektor ciepłej masy powietrza zmierzający w kierunku Polski – prognoza na godzinę 12:00 UTC

Wtorkowy front najbardziej aktywny ma być w pasie od północnego zachodu przez północ po północny wschód. Na podstawie prognoz numerycznych modelu UMPL widać jednak, że opady zdecydowanie będą cechowały się natężeniem słabym, a tylko lokalnie na trasie niewielkich pasm może pojawić się chwilowy opad umiarkowany. Śnieg w drugiej części dnia spaść ma między innymi na obszarze województw: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie (głównie północ województwa). Do końca dnia tyczyć będzie się to także obszarów Podlasia. W pozostałej części kraju zachmurzenie będzie duże i całkowite. pewne szanse na przejaśnienia dostrzegalne są na południu, jednak będą to zapewne przypadki lokalne.

 

Spodziewane temperatury powietrza we wtorek na godzinę 12 – ocieplenie na południu i kontynuacja ujemnych temperatur na północy kraju

 

Już we wtorkowy wieczór do kraju dotrze kolejna strefa opadów, która cechować będzie się dużą zmiennością jeśli chodzi o sam rodzaj. W sektorze chłodniejszej masy powietrza, który jak podkreślano na początku wpisu – utrzyma się w północnej Polsce, spodziewane są opady śniegu głównie o natężeniu słabym. Szlak opadów będzie dosyć podobny do tych, które przechodzić mają w ciągu dnia, przy czym wg odczytów prognoz modelu ICON, strefa powinna być nieco bardziej zwarta. Opady będą wędrować do środowego poranka. W tym samym czasie w sektorze cieplejszej masy powietrza, która finalnie zacznie docierać nad nasz kraj, występować będą opady deszczu – głównie od południowego zachodu po południowy wschód z uwzględnieniem centralnej części kraju.

Spodziewane opady śniegu i deszczu w nocy z wtorku na środę (22:00 – 06:00 UTC)

Środa – wysokie temperatury na południowym zachodzie, kontynuacja chłodniejszego wariantu na północy

Ciepła masa powietrza znad Atlantyku dotrze nad Polską w środę, choć nie nad wszystkie regiony. Od północnego zachodu po północny wschód utrzyma się chłodniejszy sektor powietrza z temperaturami od -1 do 2°C. Zdecydowanie wyższe temperatury spodziewane są na południowym zachodzie, południu, południowym wschodzie oraz w centrum. Model EMWF w pasie od Dolnego Śląska po Małopolskę wskazuje na temperatury w górnym zakresie aż 8-10°C. W pozostałych regionach odwilż również będzie odczuwalna z temperaturami od 4 do 6°C.

Prognozowane temperatury w środę na godzinę 12:00 – duży kontrast między północą i południem

Od godzin wieczornych obszar Polski dostawać będzie się pod wpływ kolejnego ośrodka niskiego ciśnienia, który przywędruje znad Oceanu Atlantyckiego, przechodząc w nocy z środy na czwartek przez obszar kraju. Podobnie jak w przypadku środy i wtorku, czeka nas strefa opadowa podzielona na tą z opadami śniegu i opadami deszczu. Tym razem opady mogą być dosyć wydajne cechując się natężeniem od umiarkowanego po intensywne. Tyczy się to jednak opadów deszczu, zaś opady śniegu jak nie trudno się domyśleć będą przechodzić ponownie w pasie od północnego zachodu po północny wschód. Widoczne jest to szczególnie w prognozie modelu UMPL. Strefa w pełni przechodzić będzie nad Polską późnym wieczorem i nocą. Na grafice aktualna prognoza modelu UMPL na godzinę 23:00

Intensywność opadów deszczu jest podtrzymywana także przez model ICON, przy czym dosyć intensywne miałyby być także opady śniegu szczególnie w północnym fragmencie kraju

Aktywny ośrodek niżowy nad Polską – umiarkowane i intensywne opady deszczu oraz śniegu w nocy z środy na czwartek

Według prognoz ECMWF najwięcej opadów w okresie poniedziałek – piątek (do 06UTC) spaść ma w szerokim pasie od zachodu po wschód kraju. Zdecydowanie największy wpływ na sumy będzie miała strefa opadów, która przetoczyć ma się wieczorem w środę i nocą z środy na czwartek. Mniej opadów pojawić ma się na południu i południowym wschodzie, a także na krańcach północnych.

Suma opadów liczona od poniedziałku do piątku (o6UTC)

Infografiki: wxcharts.com, meteologix.com, mapy.meteo.pl, windy.com