Pod dyktandem wyżów barycznych – o pogodzie w nadchodzących dniach

Opublikowano 12 stycznia 2020 o godz. 19:42

Tytułem wstępu..

Kolejny tydzień stycznia nie wniesie istotnych zmian w przebiegu pogody jaki obserwujemy od początku roku. Przez większość nadchodzących dni nad Europą dominować będzie strefowa cyrkulacja zachodnia przyczyniająca się do transportowania kolejnych, łagodnych mas powietrza odmiany polarno-morskiej. Z tego też tytułu temperatury nadal pozostaną na dodatnim poziomie, przy czym obserwować będziemy dużą różnicę między zachodnią, a wschodnią częścią kraju. W pierwszym przypadku temperatury będą osiągać tutaj nawet okolice 10 stopni Celsjusza, zaś wzdłuż województw wschodnich będą kształtować się na przybliżonym poziomie 3-6 stopni.

Bieżąca sytuacja synoptyczna

Południowa, zachodnia i wschodnia część kontynentu Europejskiego wciąż pozostaje pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia, kształtujących się do postaci rozciągniętego wału. Warunki panujące wewnątrz wyżu sprzyjają rozpogodzeniom i niewielkiej ilości opadów atmosferycznych. W przypadku obszarów Polski, podobnie jak w ostatnich dniach wyż będzie miał zasięg częściowy, ulegając wpływom obszarów obniżonego ciśnienia, a mówiąc ściślej – zatok niżowych. Bardzo dynamiczna pogoda zapowiada się nad Wyspami Brytyjskimi, gdzie przetoczyć ma się potężny ośrodek niżowy ze spadkiem ciśnienia do okoli 950 hPa, zaś nocą z poniedziałku na wtorek nawet poniżej 940 hPa – bardzo silne, a miejscami ekstremalnie silne porywy wiatru pojawią się w trakcie nadchodzących 48h nad Irlandią i Wielką Brytanią (szczególnie północna część).

Spodziewana sytuacja synoptyczna na noc z niedzieli na poniedziałek – zachodnia cyrkulacja powietrza

Trochę kawy, trochę herbaty

W pierwszych trzech dniach nowego tygodnia więcej chmur i opadów deszczu występować będzie przede wszystkim w pasie od północnego zachodu po północny wschód kraju ze względu na okresowe nasuwanie się zatok obniżonego ciśnienia i krańcowych fragmentów frontów atmosferycznych. Im bardziej na południe, tym szansa na opady będzie praktycznie spadać do zera, ustępując miejsca większej ilości słońca i generalnie stabilnej pogody typowej dla ośrodków wysokiego ciśnienia. W poniedziałek słabe opady deszczu wynikające z dziennego rozwoju konwekcji przewidywane są w pasie województw północno zachodnich, zaś po południu także północno wschodnich, przemieszczając się po drodze przez tereny środkowo północne. Słabe opady deszczu o charakterze lokalnym wystąpią głównie w obszarach województw: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Temperatury kształtować będą się w przedziale 3-5 stopni, osiągając miejscami 6-7 stopni na zachodzie i północy. Zachmurzenie w skali kraju dosyć duże, miejscami całkowite.

Prognoza występowania opadów deszczu w poniedziałek kolejno na godzinę 06, 09, 12, 15

Sytuacja nie zmieni się zasadniczo dzień później. We wtorek słabe opady deszczu zaczną ograniczać się już do obszarów Pomorza zachodniego i środkowego. W pozostałych regionach pogoda stabilna ze sporymi rozpogodzeniami szczególnie na południu i w centrum. Temperatury nad większością kraju nada będą kształtować się na poziomie 3-5 stopni z maksymalnymi wzrostami na zachodzie (6/7 stopni), a zwłaszcza w regionach Dolnego Śląska, gdzie może pojawić się nawet 8-9 stopni. Na ten moment środa zapowiada się z brakiem opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju, ale nie można wykluczyć pojawienia się słabych i lokalnych opadów deszczu głównie nad województwami nadmorskimi. Temperatury zaczną wyraźnie rosnąć w całym kraju, a szczególnie na zachodzie kraju, gdzie osiągać mogą już barierę 10 stopni Celsjusza. Nawet na wschodzie przewiduje się temperatury w zakresie 4-6  stopni Celsjusza. Obecność suchszego powietrza przyczynić ma się do zauważalnych rozpogodzeń w całym kraju, choć niebo nie będzie w pełni wolne od chmur.

Prognoza opadów deszczu i zachmurzenia we wtorek – zanikające opady deszczu na Pomorzu zachodnim i środkowym

 

Prognoza maksymalnych temperatur w środę na godzinę 12:00 UTC

Prognoza opadów i zachmurzenia w środę

W kolejnych dniach przebieg pogody będzie mocno zbliżony. Temperatury wciąż pozostaną na dodatnim poziomie z maksymalnymi wskazaniami nad zachodnią częścią kraju. Opady powrócić mogą na ten moment na okres weekendu – według bieżących prognoz w sobotę jako wędrująca strefa frontowa z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem..

Dane: windy.com, kachelmanwetter.de, wxcharts.com, mapy.meteo.pl