Początek zimowego epizodu nad Polską – prognoza pogody na wtorek 12.01

Opublikowano 11 stycznia 2021 o godz. 18:48

Wkraczamy w okres występowania licznych opadów śniegu na terenie naszego kraju. W najbliższych dniach pogodą w kraju sterować będzie ośrodek niżowy znad Europy północnej, który przyniesie opady śniegu, wzrost prędkości wiatru, adwekcję chłodu, a nawet możliwość rozwoju burz śnieżnych.

Sytuacja synoptyczna

We wtorek obszar Polski dostanie się pod wpływ wielocentrycznego ośrodka niżowego znad Europy północnej. Na północy, północnym zachodzie i zachodzie zaznaczać będzie się strefa frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Za frontem zacznie spływać chłodna i niestabilna masa powietrza arktycznego-morskiego.

Spodziewana sytuacja synoptyczna we wtorek (knmi.nl)

Opis warunków pogodowych

[07:00 – 12:00]

W pierwszej części dnia prognozuje się zachmurzenie od małego przez umiarkowane po całkowite. Do południa najwięcej przejaśnień wystąpi na wschodzie, południowym wschodzie i południu. W pozostałej części kraju zachmurzenie narastające do całkowitego. Opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i chwilowo silnym spodziewane są wzdłuż województw nadmorskich. Od województwa wielkopolskiego przez kujawsko-pomorskie po zachodnią część warmińsko-mazurskiego opady będą przelotne o natężeniu słabym. W województwie lubuskim występować będą głównie opady deszczu ze śniegiem. Opady nie powinny dotrzeć nad Dolny Śląsk, lub wkroczą jako lokalne pasma opadów śniegu o natężeniu słabym. Temperatury w całym kraju wahać będą się od -1°C do +1°C. Ciśnienie wynosić będzie od 997 hPa na północy do 1011 hPa na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, południowo zachodni. Na południu Dolnego Śląska silny (do 70 km/h).

Opis warunków pogodowych

[12:00 – 19:00]

W drugiej części dnia opady śniegu przemieszczą się w głąb kraju. Najwięcej opadów o natężeniu umiarkowanym występować będzie nadal w Polsce północnej. Na południowym zachodzie będą to głównie opady mieszane. W centralnej części kraju pojawią się opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, ale charakterze przelotnym. Do końca dnia stabilna pogoda z rozpogodzeniami utrzyma się na południowym wschodzie. Więcej chmur wystąpi na południu i północnym wschodzie, ale z szansami na przejaśnienia. Przedział temperatur nie ulegnie zmianie. Ciśnienie będzie spadać. Maksymalnie osiągnie 1008 hPa na południu kraju. Wiatr pozostanie umiarkowany na ogół południowy i południowo-zachodni.