Pochmurno z rozproszonymi opadami – prognoza pogody na poniedziałek [04.01]

Opublikowano 3 stycznia 2021 o godz. 16:18

Rys sytuacji synoptycznej

W poniedziałek obszar Polski dostanie się do strefy podwyższonego ciśnienia, wchodzącego w skład rozległego ośrodka wyżowego biegnącego od Wysp Brytyjskich przez Skandynawię po Rosję. Przez województwa granicy południowej przebiegać będą krańce zatoki niżowej znad południowej Europy. Do kraju dopływać będzie wilgotna masa polarno-morska z kierunków południowych.

Opis warunków pogodowych (do załącznika: mapa)

W ciągu dnia nad krajem dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite z chwilowymi przejaśnieniami w regionach południowych (południe Małopolski) i południowo-wschodnich (Podkarpacie). Głównie w południowej części Polski wystąpią mgły, zaś w regionach centralnych, północno-wschodnich i północno-zachodnich zamglenia. O poranku na południu i południowym-wschodzie możliwe opady deszczu. Na terenie Podkarpacia przed południem wystąpią opady ciągłe. W obszarze województwa śląskiego mogą być to opady marznące. Na północy i północnym zachodzie zarówno z rana jak i w drugiej części dnia wystąpią słabe opady śniegu i śniegu z deszczem. Na zachodzie w pasie od województwa lubuskiego po wielkopolskie będą to głównie słabe opady deszczu ze śniegiem. Ponadto w pozostałych regionach okresowe, ale lokalne opady słabego deszczu i mżawki pojawiać mogą się w przekroju całego dnia. Ciśnienie wyniesie 1020 hPa na północy kraju ze spadkiem do 1014 hPa w południowych województwach.

Temperatury maksymalne w ciągu dnia wyniosą od – 1°C  na północy do 1/2°C  w centrum i na zachodzie i 6/7 °C na południu i południowym wschodzie.

Spodziewany typ pogody w ciągu dnia

Wieczorem opady śniegu z deszczem będą stopniowo zanikały w północnej i północno-zachodniej połowie kraju. Słabe opady deszczu i mżawki także z tendencją do zanikania wystąpią od województwa lubuskiego po wielkopolskie. Późnym wieczorem opady deszczu o natężeniu słabym zaczną występować wzdłuż ściany wschodniej. Na południowym zachodzie, częściowo południu i w centrum zachmurzenie całkowite bez opadów. Ciśnienie zacznie spadać do 1012 hPa na południowym wschodzie.

Temperatury maksymalne od -1°C na północy do 3 °C w centrum i 6 °C na Lubelszczyźnie

Spodziewany typ pogody wieczorem