Piątek przyniesie ponownie więcej opadów deszczu. W drugiej części dnia kontynuacja silnego wiatru oraz szansa na burze.

Opublikowano 6 maja 2021 o godz. 18:16

W piątek obszar Polski znajdować będzie się nadal w strefie rozległego obszaru niskiego ciśnienia związanego z głównym niżem z północnej części Europy. Jednakże bezpośredni wpływ na kształtowanie się pogody w naszym kraju będzie miał wędrujący w strefie zatoki płytki ośrodek niskiego ciśnienia z własnym systemem frontów atmosferycznych. Nocą z czwartku na piątek będzie on wędrował przez obszar Niemiec, by już od rana wędrować przez Polskę, niosąc opady deszczu oraz nasuwając nad południowo wschodnią część kraju chwiejne powietrze polarnomorskie, skutkujące rozwojem lokalnych burz.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na piątek – obszar Polski w strefie ośrodka niżowego

Deszczowy i pochmurny piątek

Piątkowy poranek i przedpołudnie zapowiada się deszczowe w wielu regionach kraju. Niewielkie przejaśnienia możliwe będą na północy i miejscami na południu po odsunięciu się wczesnoporannych opadów. Wg prognoz numerycznych opady deszczu opadów deszczu należy spodziewać się szczególnie na południowym zachodzie, centrum oraz wschodzie i północnym wschodzie. W tych regionach dominować ma charakterystyka opadów ciągłych. Około południa przelotne opady deszczu będą mogły rozwijać się także w pasie od południa po południowy wschód kraju

Wizualizacja możliwego zasięgu opadów deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym (definiowane przez odcienie koloru) na godziny 08:00 i 12:00. Prognoza modelu SwissHD

Popołudniu strefa opadów będzie ulegać stopniowemu rozrzedzeniu, przez co charakter opadów będzie zmieniał się z ciągłego na przelotny, choć warto dodać, że nadal możliwa jest wędrówka pasm, które mogą nieść nieco dłuższe opady deszczu. Wg prognoz do końca dnia przelotnych opadów deszczu należy nadal oczekiwać głównie od południowego zachodu i zachodu przez centrum po północny wschód. Charakter przelotnych opadów powinien utrzymać się w drugiej części dnia na południu i południowym wschodzie. Najmniej deszczu spadnie prawdopodobnie wzdłuż województw nadmorskich.

Wizualizacja możliwego zasięgu opadów deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym na godziny 15:00, 18:00 i 21:00. Prognoza modelu SwissHD

Suma opadów liczona do godziny 22:00 – porównanie prognoz modeli: SwissHD, ICON-EU, Arpege (uwzględniona suma z prognoz opadów na 05.06 = niewielka nadwyżka rzędu 2-4 mm na zachodzie i w centrum kraju)

Nieco cieplej na południowym wschodzie. Pozostała część kraju w chłodzie skąpana

Jedynie nad województwa leżące w południowo wschodniej i częściowo południowej Polsce, mogą liczyć na nieco wyższe temperatury, wahające się od 11°C do 15°C. W pozostałych regionach kraju temperatury niskie, ale również mocno zmienne, co związane będzie także z dominacją zachmurzenia całkowitego z opadami deszczu. Niskie wartości temperatur pojawiać mają się głównie na zachodzie, południowym zachodzie, częściowo centrum oraz północnym wschodzie. Tutaj będzie wyjątkowo chłodno jak na majowe temperatury w trakcie dnia – od 3°C do 6°C. Na pozostałym obszarze od 7°C do 11°C

Rozkład temperatur powietrza wg modelu GFS – piątek 12:00 UTC

Popołudniu możliwe lokalne burze oraz silniejszy wiatr

Analizując odczyty wskaźnika CAPE, którego podwyższone wartości informują nas o występowaniu silniejszych prądów konwekcyjnych (umożliwiających wyraźne formowanie się lepiej wypiętrzonych chmur Cb), można przypuszczać, że rozwój lokalnych komórek burzowych może mieć miejsce głównie w wycinku ciepłym z wyższymi temperaturami względem reszty kraju. Uwzględniając mocniejszy przepływ wiatru w dolnej troposferze, komórki będą mogły formować się w pasma o charakterze liniowym z silniejszymi porywami wiatru do 70-80 km/h, chwilowo intensywnymi opadami deszczu oraz drobnego gradu. Nie można wykluczyć lokalnych burz także w  zachodniej połowie kraju głównie wzdłuż województw zachodniej granicy. Szczegółowsze informacje o burzach wyodrębnione będą w prognozie burzowej.

Kształtowanie się wskaźnika CAPE w godzinach popołudniowych

Silniejszy wiatr pojawi się głównie na południu i południowym wschodzie. Będzie on związany zarówno z gradientem ciśnienia jak i przechodzeniem komórek opadowych i/lub lokalnych burz. Maksymalne porywy wiatru powinny kształtować się w przedziale do 50 do 75 km/h (lokalnie mogą zdarzyć się nieco większe wartości)

Prognozowany rozkład porywów wiatru na godzinę 12:00 UTC

Grafiki: wxcharts.com, meteologix.com, knmi.nl, modelzentralle.de, weatheronline.co.uk