Piątek – ostatni dzień z burzami w tym tygodniu [PROGNOZA]

Opublikowano 2 lipca 2020 o godz. 21:00

W Piątek nad Polskę zacznie wkraczać klin wyżowy transportujący suche i stabilne warstwy powietrza w troposferze. Wypieranie jednej masy przez drugą przyniesie kolejny dzień z burzami nad krajem. Dzisiaj jednak ich zasięg będzie mocno ograniczony głównie do Podkarpacia i Lubelszczyzny, gdzie wskaźniki parametrów termodynamicznych powietrza będą najwyższe w skali całego kraju.

Rozwój burz możliwy jest już około południa nad obszarem Lubelszczyzny i Podkarpacia. W regionach tych prognozuje się powstanie początkowo izolowanych komórek burzowych, które przemieszczając się na wschód zaczną łączyć się z kolejnymi komórkami, tworząc nieco większe układy. Na ich trasie pojawią się głównie opady deszczu do 30 mm w akumulacji całkowitej, opady gradu raczej poniżej 3 cm oraz umiarkowanie silny wiatr (raczej nie przekraczający 65 km/h). Istnieje jednak szansa na powstanie więcej niż jednego przypadku burzy superkomórkowej, w wyniku czego grad może lokalnie osiągnąć średnicę 3 cm, a wiatr w porywach punktowo zawiać do 80 km/h. Będą to jednak przypadki incydentalne. Burze w obszarze ograniczonym pomarańczową linią będą aktywne w trakcie popołudnia, by wygasnąć pod wieczór.

Na zachód od strefy zjawiska burzowe są mniej prawdopodobne. Jeśli powstaną będą słabe i lokalne przynosząc głównie silniejsze opady deszczu. Największe prawdopodobieństwo tyczy się obszarów graniczących ze strefą pomarańczową – województwo mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.

Początkowo z rana opady deszczu będą utrzymywać się od województwa zachodniopomorskiego po pomorskie, a także kujawsko-pomorskie. Lokalnie i tu pojawić mogą się wyładowania, jednak do południa sytuacja szybko się ustabilizuje, a opady przemieszczą się nad województwo warmińsko-mazurskie. Temperatury w całym kraju od 20 do 25 stopni Celsjusza – dosyć wyrównanie i ciepło.