Piątek – kontynuacja lokalnych burz, przelotnych opadów i umiarkowanych temperatur

Opublikowano 16 lipca 2020 o godz. 18:44

W piątek zokludowany front atmosferyczny wciąż będzie obecny nad obszarem Polski rozgraniczając sektor powietrza stabilniejszego, od tego charakteryzującego się zwiększoną chwiejnością. Ułożony będzie on w pasie województw północnych, wędrując dalej w kierunku obszarów wschodnich. Przed linią frontu znajdzie się masa powietrza zasobna wilgoć, będąca polem do rozwoju popołudniowych burz o podobnej charakterystyce jak miało to miejsce dzisiaj.

Symulacja możliwego ułożenia linii frontu w piątek na godzinę 12UTC

Sektor bardzo ciepłego powietrza zostanie jeszcze bardziej ograniczony względem czwartku. Jedynie w północno wschodnich obszarach województwa warmińsko-mazurskiego jak i podlaskiego temperatury wzrosną miejscami nawet do 25-27 stopni. W pozostałych regionach będzie to od 20 do 23 stopni, a nad Małopolską około 17.

Na piątek ponownie wyznaczono strefy z różnym typem pogody. Najważniejsze wydarzenia w trakcie dnia będą miały miejsce w orientacyjnie wyznaczonej strefie „A”. Tutaj w godzinach popołudniowych modele prognostyczne wskazują na pojawienie się największej ilości burz głównie wielokomórkowych z opadami deszczu o akumulacjach dochodzących do 30 litrów na metr kwadratowy. W specyficznych warunkach tj. przejście kilku burz lub charakter stacjonarny burzy, suma opadów może nawet przekroczyć 40 litrów. Oprócz tego burze mogą przynieść w tej strefie opady drobnego/ziarnistego gradu

Teoretyczne warunki do rozwoju burz wykraczać będą jednak poza obszar „A”. Z tego też powodu wyznaczono kolejną orientacyjną strefę o oznaczeniu „B”. Tutaj burze będą mniej liczne względem głównego obszaru. Prognozy typują różne scenariusze, jednak kilka komórek powinno powstać głównie w regionie Lubelszczyzny i pozostałej części Mazowsza. Oprócz tego pojawiać się mogą zwykłe, przelotne opady deszczu o zasięgu lokalnym. Reszta obszarów mieszczących się w strefie stoi pod pewnym znakiem zapytania, ale również należało by dopuszczać powstanie lokalnych komórek np w obszarze województwa pomorskiego. Burze w obszarze „B” jeśli powstaną powinny być wyraźnie słabsze.

W obszarze C słabe i lokalne komórki burzowe są możliwe m.in. na obszarze województwa łódzkiego, świętokrzyskiego w kierunku opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego (Sudety). Będą to jednak zjawiska słabe i niegroźne o ile w ogóle powstaną. Nad Małopolską i Podkarpaciem więcej chmur i możliwe opady deszczu. W pozostałych niewymienionych obszarach burze raczej nie będą miały szans powstać. Oprócz możliwych punktowych burz, w całej strefie pojawiać się mogą zwykłe, przelotne opady deszczu o zasięgu lokalnym – tyczy się to także regionów wybrzeża.

Grafiki: KNMI.NL, modelzentralle.de (tło)