Ostrzeżenie pogodowe! W czwartek nad Polską spodziewana silna wichura

Opublikowano 20 października 2021 o godz. 18:53

W czwartek pogoda nad Polską obierze bardzo dynamiczny przebieg. W związku z bliskim przechodzeniem wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia Hendrik w wielu regionach Polski pojawią się bardzo silne porywy wiatru, powodujące uszkodzenia w drzewostanie, energetyce i budynkach. Najbardziej zagrożony będzie obszar Polski północnej, zachodniej i częściowo centralnej.

Nad Skandynawią doszło do gwałtownej intensyfikacji wielocentrycznej strefy niskiego ciśnienia. W czwartek w obrębie rozległej zatoki dojdzie do powstania wtórnego ośrodka niżowego Hendrik (II), który przemieści się przez południe Szwecji, a następnie przez wody Bałtyku. Wraz z niżem wędrować będzie strefa aktywnego frontu atmosferycznego z opadami deszczu. Do kraju rozpocznie się napływ chłodnej masy powietrza polarnomorskiego miejscami o podwyższonej niestabilności (ryzyko burz). Przewiduje się wystąpienie bardzo silnego gradientu ciśnienia, skutkującego występowaniem porywów wiatru o sile osiągającej 90 km/h na terenach nizinnych!

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek

Wichura. Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek

Prognoza pola ciśnienia atmosferycznego wg modelu UMPL na czwartkowe popołudnie – strefa głębokiego spadku ciśnienia nad Skandynawią. Widoczny niż wtórny przemieszczający się w kierunku Bałtyku

Prognozy siły wiatru i przebiegu wichury

Wichura obejmie całą zachodnią i północną część kraju, a ponadto w znacznym stopniu centrum, a w późnym etapie także północny wschód. Prędkość wiatru narastać będzie najwcześniej na zachodzie i północy. Już przed południem porywy mogą osiągać górny poziom 70-80 km/h – zwłaszcza od województwa lubuskiego po zachodniopomorskie.

Prognoza porywów wiatru wg modelu SwissHD na godzinę 11:00

Wichura. Prognoza porywów wiatru wg modelu SwissHD na godzinę 11:00

W drugiej części dnia fala silnego wiatru będzie obejmować kolejne obszary. Porywy wiatru nadal kształtować mogą się w przedziale 70-80 km/h, jednak lokalnie niewykluczone są przypadki do 90 km/h. Względny spokój powinien panować jeszcze we wschodniej połowie kraju z odchyleniem w kierunku południa (wiatr na nizinach 40-60 km/h), ale na godzinę 17:00 symulacje wskazują na znaczące wzmożenie się wiatru na południu. Pasmo najsilniejszych wiatrów kształtować ma się dalej w pasie od północy po zachód, jednak stopniowo obejmując regiony centrum. Naturalnie bardzo silny wiatr (90-100 km/h) spodziewany jest wzdłuż wybrzeża, zaś na pogórzu i w górach może zdecydowanie przekraczać 100 km/h (punkty takie jak Śnieżka, Kasprowy Wierch z szansą na +150 km/h)

Prognoza porywów wiatru wg modelu SwissHD na godzinę 14:00 i 17:00

Wieczorem fala silnego wiatru powinna ulec częściowemu osłabieniu. Wiatr o prędkości osiągającej lub przekraczającej 80 km/h może występować głównie na północnym wschodzie. Nad większością pozostałych regionów przewiduje się 60-70 km/h. Na południu i południowym wschodzie (małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie) wiatr zacznie wzmagać się od późnego popołudnia, trwając przez wieczór. Porywy na nizinach będą jednak słabsze niż w regionach okalających. Przeważnie wiatr powinien osiągać siłę 50-70 km/h. Oczywiście w przypadku takich obszarów jak Małopolska i Podkarpacie porywy będą wyraźnie mocniejsze w regionach podgórskich i górskich (w przypadku Bieszczad nawet 100-110 km/h)

19:00 vs 22:00

Prognoza 24 godzinnych porywów wiatru (liczona od czwartku 06:00) wskazuje dosyć dokładnie, że największe zagrożenie silnym wiatrem wystąpi w zachodniej połowie kraju (70-90 km/h), na północy (porywy 70-90 km/h; wybrzeże ~100 km/h), w centrum (70-80 km/h) oraz północnym wschodzie (70-80 km/h). Łagodniejszy przebieg wichury przewidywany jest na południu i południowym wschodzie + wschodzie. Tutaj jednak wiatr też może osiągać porywy do 70-75 km/h (w mniejszym stopniu obszary poniżej gór na Podkarpaciu).

Prognoza 24 godzinnych porywów wiatru (liczona od czwartku 06:00 do piątku 06:00) – model SwissHD oraz SwissHD na bazie danych początkowych modelu ECMWF

Inne modele prognostyczne nie przedstawione w zestawieniu prognozują bardzo zbliżony przebieg wichury zarówno pod kątem siły wiatru, ale także obszarów najbardziej zagrożonych.

W ciągu dnia ponadto możliwe opady deszczu i lokalne burze

Oprócz silnego wiatru, w kraju przewidywane jest przechodzenie przelotnych opadów deszczu na trasie głównego frontu chłodnego jak i frontów wtórnych. Napływająca masa powietrza będzie cechować się niewielką chwiejnością. W tak dynamicznym środowisku wiatrowym powstawać mogą pojedyncze i rozproszone ośrodki burzowe (zwłaszcza na północnym zachodzie i północy), które mogą nieść bardzo silny wiatr o sile 90 km/h (lub nawet nieznacznie więcej!)

Prognoza opadów wg modelu ECMWF na godzinę 12UTC

Grafiki: http://wxcharts.com http://meteologix.com http://windy.com