Ostatni tydzień maja z kontynuacją umiarkowanie ciepłego okresu

Opublikowano 24 maja 2021 o godz. 19:22

Kolejne dni ostatniego tygodnia maja będą bez zaskoczenia mijać pod wpływem umiarkowanie ciepłych / chłodnych mas powietrza z dominującym napływem zachodnim i południowo zachodnim. Początkowo warunki pogodowe sterowane będą przez aktywną strefę niżową formująca się od Wysp Brytyjskich po państwa bałtyckie. Oprócz kontynuacji temperatur przeważnie poniżej 20°C, w kraju ponownie występować będą opady deszczu o natężeniu zmiennym, a także kolejna porcja zjawisk burzowych. Zwiększone różnice ciśnień zwiastują także podwyższoną aktywność wiatru.

Strumień chłodniejszego powietrza polarnomorskiego biegnącego wzdłuż Europy

Temperatury powietrza w aktualnym tygodniu wciąż będą poniżej normy wieloletniej – miejscami odchyły anomalii mogą schodzić nawet do -8°C. Prognozy numeryczne każą przypuszczać, że najcieplejszymi regionami w kolejnych dniach będą odpowiednio: południe i południowy wschód, gdzie górna granica temperatur powietrza powinna zawrzeć się w przedziale od 19°C do 22°C. Przeważnie jednak spotkamy temperatury wahające się o +/- 2°C względem poziomu 15°C.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską we wtorek 25.05.21

Od środy do piątku wyższe temperatury utrzymają się na południu i południowym wschodzie, gdzie model GFS sygnalizuje możliwość wystąpienia temperatur na poziomie 18°C/20°C. Chłodniej będzie na północy i północnym zachodzie gdzie termometry mogą wskazywać około 13°C, zaś w pozostałych regionach tak jak przedstawiono powyżej tj. 15°C z odchyłką +/- 2°C

Prognozowana temperatura powietrza od środy do piątku

Zasadniczej zmiany w odczuciu termicznym nie ujrzymy z dużym prawdopodobieństwem także podczas nadchodzącego weekendu. Poza południowym wschodem i południem będzie raczej chłodno.

Aktualna prognoza modelu GFS dotycząca temperatur powietrza na sobotę i niedzielę

Po jednym dniu przerwy powrócą także opady i lokalne burze – podobnie jak w ubiegłym tygodniu. Opady będą pojawiać się w różnych częściach kraju – między innymi na zachodzie i północy, co stwierdza model numeryczny Arpege, zaprezentowany poniżej na kolejne cztery dni

Prognoza opadów deszczu nad Europą w okresie wtorek – piątek (25.05 – 28.05)

Kwestia oszacowania gdzie deszczu spadnie najwięcej nie jest taka oczywista ze względu na różne trajektorie opadów konwekcyjnych, przynoszących największe sumy opadowe. Poniżej zestawienie trzech różnych modeli prognoz wskazujących sumy opadowe liczone do piątku do godziny 18:00 UTC (modele: Arpege, ICON-EU, ECMWF High Resolution).

Grafika: wxcharts.com, weatheronline.co.uk